Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 02.07.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Balint B. Eszter
Titlul articolului: Emil Boc ajtót mutatott az RMDSZ-nek
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=1



A D. A. Szövetség Frunda György romániai delegációvezetõ leváltását követeli a szenátor strasbourgi akciója miatt

„Emil Boc nemcsak Gheorghe Funar volt kolozsvári polgármester székét, hanem RMDSZ- és magyarellenes retorikáját is örökölte” – reagált tegnap a Mediafax hírügynökségnek Markó Béla RMDSZ-elnök a Demokrata Párt vezetõjének ultimátumára, miszerint ha az RMDSZ nem teszi tanújelét a román állam iránti lojalitásának, akkor távozzon a kormánykoalícióból. Boc ugyanis elfogadhatatlannak nevezte a Frunda Györgynek tulajdonított kijelentést, miszerint õ az Európa Tanács parlamenti közgyûlésében nem Romániát képviseli. Emiatt Boc úgy véli, Frundát le kell váltani a közgyûlés romániai delegációjának elnöki tisztségérõl, és az RMDSZ-nek más képviselõt kellene javasolnia a posztra. A demokrata pártelnök ugyanakkor leszögezte, egy kormánypárt képviselõje nem tehet alkotmányellenes javaslatokat. Súlyosbító körülménynek nevezte, hogy hallgatólagosan Markó Béla szövetségi elnök is igazat adott Frundának.

Amint arról lapunkban tegnap beszámoltunk, a Ziuában megjelent cikk alapján vasárnap Cozmin Guºã, a Nemzeti Kezdeményezés Pártjának elnöke úgy nyilatkozott, jogi vitát kezdeményez Frunda György RMDSZ-es szenátor esetleges visszahívása érdekében. Több politikustársával egyetemben ugyanis Guºã úgy véli, a Maros megyei honatya támadást intézett Románia ellen, amikor az Európa Tanács parlamenti közgyûlésén az õ javaslatára fogadták el az 1735-ös ajánlást, amely sokak szerint Románia nemzetállamiságának eltörléséhez, és a magyarlakta vidékek területi autonómiájához vezet. A Ziua Mérgezett ajánlás, Frunda cselszövése, Románia elleni magyar támadás, A román államot ért sértés címen riadóztatta a román politikai elitet. A lap újságírója a hétvégén arról cikkezett, hogy az RMDSZ-nek sikerült kikényszerítenie az Európa Tanácsban a kisebbségi törvénytervezet támogatását is.
Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfõ, a liberális párt elnöke az ügyben tegnap leszögezte, Romániától akár tanulhatnának is más államok a kisebbségi jogok érvényesítését illetõen. Szerinte egyébként Frunda kijelentései csak akkor helytállóak, ha más államokra, és nem Romániára vonatkoznak.
Ezzel szemben Markó Béla azt állítja, Frundát meg kell dicsérni tettéért, és úgy véli, hogy a Maros megyei szenátor Románia legaktívabb Európa tanácsi képviselõje. Ráadásul, hangsúlyozta Markó, az ET parlamenti közgyûlésének ülésén – amelyen elfogadták az 1735-ös ajánlást – más romániai politikai pártok képviselõi is részt vettek. A kormányfõhelyettes hozzátette: az RMDSZ-nek a kormányban betöltött helyét és szerepét nem a PD-nek kell meghatároznia. Szerinte ugyanis éppen az általa vezetett alakulat biztosítja a koalíció stabilitását. Az RMDSZ-elnök szerint a Frunda ajánlása kapcsán kirobbant botránnyal csupán el akarják terelni a figyelmet a burjánzó korrupciós ügyekrõl. „Ha Boc mondani akar valamit, közölje személyesen, vagy hívjon fel telefonon, és ne a sajtón keresztül üzenjen” – szögezte le Markó. Hozzáfûzte: az ilyen jellegû diskurzusok nemcsak a belpolitikát befolyásolják, hanem Románia nemzetközi megítélésének is ártanak. „Boc megijedt, hogy mások támadják az RMDSZ-t, és sietett, nehogy lemaradjon” – sommázott Markó, aki szerint az RMDSZ a D. A. Szövetség felszólítása ellenére sem hajlandó Frunda leváltására, ugyanakkor a koalícióból sem kíván távozni. Márton Árpád, az RMDSZ képviselõházi frakcióvezetõje úgy véli, Emil Boc idõnként „oda nem illõ kijelentéseket tesz”, ezeket azonban szerinte árnyaltabban kell értelmezni. Frunda viszszahívása kapcsán a háromszéki honatya leszögezte: nem kedvezne Románia megítélésének, és hatalmas botrányt kavarna, ha megvonnák az RMDSZ-es szenátortól az ET parlamenti közgyûlése romániai küldöttségének elnöki tisztségét.


Geoanã szerint magyar politikus nem vezetheti az ET-delegációt
Miközben a koalíciós partnerek nyilatkozataikkal bombázzák az RMDSZ-t, az ellenzéki pártok tegnap a szenátus plénuma elõtt kérték Frunda György visszahívását az ET parlamenti közgyûlésébõl. Mircea Geoanã szociáldemokrata pártelnök tegnapi felszólalásában leszögezte: a kormánykoalíció egyik nagy tévedése volt, hogy olyan személyt nevezett ki a romániai küldöttség élére, aki arról ismert, hogy „szempontjai eltérnek a román állam prioritásaitól”. Hozzátette: erre a tisztségre mindenképp „román pártnak” kell küldöttet delegálnia, aki a 21. század nemzeti modelljét képviselné. Adrian Pãunescu szociáldemokrata szenátor szerint nem maradhat büntetlen Frunda tette, mivel „nem egy szektát képvisel a közgyûlésben, hanem a román parlament nevezte ki tisztségébe”. Hasonlóképpen vélekednek a nagy-romániások is. Viorica Moisuc PRM-s szenátor leszögezte, Frunda „már nem élhet azzal a bizalommal, amelyet a parlamenttõl kapott, amikor kinevezték tisztségébe”.


Román tiltakozás a csángókról szóló film bemutatása ellen
F. B. Nicolae Vlad Popa, Adrian Cioroianu és Tiberiu Bãrbuleþiu európai parlamenti megfigyelõk az Európai Néppárt elnökéhez írott levélben tiltakoznak a csángókról készült dokumentumfilm bemutatása ellen. Amint arról beszámoltunk, Shöpflin György fideszes európai parlamenti képviselõ kezdeményezésére az Európai Parlament elõtt ma mutatják be a Vitézy Zsófia rendezte filmet, amely a csángók életét mutatja be. A három képviselõ szerint a film bemutatása nem más, mint hatásvadászat. Tiberiu Bãrbuleþiu, a Nemzeti Liberális Párt szenátora elmondta, noha nem látta még az alkotást, zavaró, hogy a filmrõl készített ismertetésbõl az derül ki, menynyire elnyomják Romániában a csángókat anyanyelvük és kulturális identitásuk megõrzésére irányuló törekvéseikben. A liberális politikus ugyanakkor kijelentette: valakik igazságtalanul törekednek a kedélyek felborzolására, ezzel pedig Romániának tesznek rosszat. A tiltakozás aláírói szerint a romániai európai parlamenti megfigyelõknek közös erõvel kellene fellépniük az ilyen „ártalmas és hatásvadász” megnyilvánulások ellen.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.