Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 16.01.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Babos Krisztina, Székely Zita
Titlul articolului: Legyen idegen nyelv a román!
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=18028


Összefogtak a tanügyi törvénytervezet módosítása érdekében a szakmai és politikai szervezetek.


Az új oktatási törvénytervezet módosítását kéri a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ), a Hargita megyei tanfelügyelõség és az RMDSZ Udvarhely-, Gyergyó- és Csíkszéki szervezete.

Az RMPSZ már többször is szorgalmazta a jogszabálytervezet módosítását, elsõsorban azért, mert nem tartja elfogadhatónak a kisebbségi nyelven tanulók román nyelv oktatására vonatkozó cikkelyét. A jelenlegi törvény szerint 1–4. osztályban speciális tanterv és tankönyv szerint folyik a román nyelv oktatása, 5–8. osztályban a tanterv azonos a román anyanyelvû diákokéval, csak a tankönyv más, középiskolában pedig a tanterv és a tankönyv is egyforma.

Folytatják az aláírásgyûjtést

„Idegen nyelvként, sajátos tanterv és tankönyv szerint kellene tanítani végig a nem román anyanyelvûek számára az ország nyelvét. A magyar diákok többsége a 12. osztály elvégzése után sem tud románul – jelentett ki a Krónikának Lászlófy Pál RMPSZ-elnök. – Ideje lenne felismerni, hogy a mostani törvényes módszer nem vált be". Az RMPSZ tiltakozásul a magyarlakta területeken aláírásokat gyûjt a szülõktõl február 10-éig. A szignókat elküldik az oktatási minisztériumhoz. Lászlófy szerint, bár sokat javítottak a törvénytervezeten, a román nyelv idegen nyelvként való oktatására vonatkozó módosító javaslatukat még nem fogadták el. „Ha az aláírásgyûjtésnek sem lesz hatása, más eszközökhöz folyamodunk, európai szervekhez fordulunk segítségért" – mondta Lászlófy. A Sapientia–

EMTE docense, dr. Balázs Lajos kollégái segítségével már kidolgozott egy alternatív tantervet a román nyelv idegen nyelvként való oktatására az általános iskolában és a gimnáziumban, derül ki az RMDSZ Csík területi szervezetének szerkesztõségünkbe eljuttatott közleményébõl. A csík-, udvarhely- és gyergyószéki szervezetek képviselõi levélben fogalmazták meg törvénymódosítási javaslataikat. Szakemberek bevonásával hat pontban indokolják a román nyelv oktatására vonatkozó módosító javaslataik szükségességét. Ebben kijelentik, amennyiben a miniszter nem fogadja el a parlamenti vita elõtt a tanügyi törvénytervezet módosítására benyújtott javaslatukat, úgy a vita alatt tiltakozó tanulókat és szülõket visznek be a parlamentbe, és az õ segítségükkel nyomatékosítják kérésüket. „A román politikusok és a román nyelvû média segítségét is kérem az ügy támogatásához" – mondta a Krónikának Borboly Csaba, az RMDSZ Csík területi elnöke.

Záporozó javaslatok Szatmár megyében

A román nyelv idegen nyelvként való oktatásának szükségességét hangsúlyozta Kónya László fõtanfelügyelõ-helyettes is a törvénytervezet tegnapi, elsõ Szatmár megyei közvitáján, ahol záporoztak a javaslatok és a kifogások. A tanfelügyelõ-helyettes ugyanakkor azt is kérte, hogy vezessenek be próbaévet a tanerõk végleges munkaszerzõdésének a megkötése elõtt. A közvitán elsõként Corina Cherecheº miniszteri tanácsos vázolta a tervezet leglényegesebb újdonságait, a kilencéves általános iskolai oktatás (1–9. osztály), valamint a 3–6 évesek számára kötelezõ óvodai oktatás bevezetését, illetve azt, hogy a tanfelügyelõségek helyét a tanügyi igazgatóságok veszik át. Elmondta, az általános iskolákat a helyi, a középiskolákat a megyei önkormányzatok finanszírozzák majd, míg a felsõoktatási intézményeket és a regionális szintû szakközépiskolákat a minisztérium támogatja.

A polgármesteri hivatalok képviselõi kérték, kapjanak nagyobb beleszólási jogot az iskolák döntéseibe, ha úgyis a „mi pénzünkön élnek". Adrian Micovschi nagykárolyi alpolgármester sérelmezte, hogy az önkormányzatok nem szólhatnak bele abba, hogy kik lesznek a tanintézetek igazgatói. Azt javasolta, hogy ne csak véleményezési jogkörrel rendelkezzenek, valóban legyen súlya a jóváhagyásaiknak, kifogásaiknak. Viorel Solschi szatmárnémeti alpolgármester a kisebbségi oktatást illetõen voltak észrevételei. Szerinte, ha a gyereklétszám nem elég nagy, akkor nem kellene minden iskolában kötelezõ módon kisebbségi tannyelvû osztályt indítani, ahol a törvény ezt lehetõvé teszi, és a szülõk kérik. Például, ha 60 gyerek tanulna hat iskolában, elég volna két harmincfõs osztályt indítani, állította.

A diákság képviselõi elégedetlenségüket fejezték ki, szerintük a tervezet nem szolgálja a javukat, mindössze néhány hangzatos elvet tartalmaz.

A Hans Lindner Alapítvány igazgatója, Koczinger Tibor azt kifogásolta, hogy a tervezet nem beszél a tanárok felelõsségérõl, pedig a gyerekek napjaik jórészét a felügyeletük alatt töltik. Nemtetszését fejezte ki amiatt is, hogy az oktatási korhatárt egyre lejjebb szállítják. A tanügyi alkalmazottak teljes körû autonómiát kértek, hogy õk dönthessenek az anyagi források felhasználásáról, a munkaerõ felvételérõl és esetleges elbocsátásáról. Ghiran Vasile avasfelsõfalui tanár úgy vélte, a minisztérium rossz politikát folytat az oktatói gárda kialakításában. Szerinte a méltatlanul alacsony bérezés miatt a tanári pálya nem vonzó a felkészült fiatalok számára, és ez az oktatás színvonalának rovására megy.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.