Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 26.10.2007
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Elnapolták az oktatási közvitát Vélhetõen az RMDSZ közbenjárására halasztották el az oktatási törvénytervezet nyilvánosságra hozatalát.
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=16058


Bár az oktatási tárca az eredeti tervek szerint szerdán mutatta volna be a tanügyi törvény tervezetét, hogy azt az érintettek közvita keretében megtárgyalják, errõl – vélhetõen részben az RMDSZ közbenjárására – mégis letett – erõsítette meg csütörtökön lapunknak Lakatos András, az RMDSZ oktatási ügyekért felelõs alelnöke.

Személyesen Markó Béla, a szövetség elnöke járt közben Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfõnél, mivel a tervezet továbbra sem tartalmazza a magyar közösség igényeit. Az elnök a román nyelvnek a kisebbségi diákok számára idegen nyelvként történõ oktatását, a román történelem és földrajz anyanyelven való tanulásának lehetõségét kérte számon, valamint azt, hogy a magyar többségû településeken az iskolaigazgatók kinevezésébe beleszólhasson a kisebbségi közösség. Lakatos szerint a két politikus közt kemény vita alakult ki elsõsorban a román nyelv kisebbségeknek történõ oktatása körül. Bukaresti sajtóinfomációk szerint Markó a kormányból való kilépéssel fenyegetõzött, ha nem teljesülnek a követelések. A kormányfõ állítólag ennek nyomán kérte Cristian Adomniţei oktatási minisztert, hogy ne hozza nyilvánosságra a törvénytervezetet, aki kedden este le is mondta a szerdára tervezett rendezvényt. Az esemény elhalasztását hivatalosan Traian Bãsescu államfõ népszavazás kiírására vonatkozó bejelentésével indokolták, mondván, a választási kampányban nem jár a kívánt hatással a három jogszabály nyilvánosságra hozatala. Az oktatási miniszter közölte, a törvénycsomagot az európai parlamenti választások után mutatják be hivatalosan.

Lakatos úgy értékelte, hogy bár a tervezet a kisebbségi oktatás szempontjából elõnyös elõírásokat tartalmaz, a halasztás indokolt, mivel a jelenlegi semmiképp nem alkalmas pillanat a közvitára, tekintve, hogy két nagyobb esemény is közeledik, az európai parlamenti választások és a népszavazás. Emellett nincs rá esély, politikai akarat, hogy a pártok a kampány alatt megszavazzák. Ami a szövetségi elnök által felsorolt elvárásokat illeti, Lakatos úgy tudja, a román nyelv idegen nyelvként való oktatását leszámítva a tervezet legutolsó változatában, a kisebbségi oktatásra vonatkozó igények szerepeltek benne.

Asztalos Ferenc, a képviselõház oktatási bizottságának alelnöke elmondta: örül, hogy egyelõre elmaradt a tervezet nyilvánossá tétele, a bizottság tagjait ugyanis felháborította Adomniþei miniszter hozzáállása. A tárcavezetõ elmulasztotta egyeztetni a tervezet végsõ szövegét a bizottság tagjaival a nyilvános vitára bocsátás elõtt. A testület tagjainak így nem maradt lehetõségük, hogy megvitassák a tervezetet, és megvizsgálják, hogy a miniszterrel elõzõleg egyeztetett elõírások bekerültek vagy sem a tervezet szövegébe. A legfontosabb hiányokat már õ maga jelezte a kisebbségi tanács plenáris ülésén, ahol Markó Béla is jelen volt. Az Adomniþei csapata által összeállított szöveget hanyagul kezelték, fõképp a kisebbségi oktatásra vonatkozó részt. A képviselõ szerint még azok a kitételek is kimaradtak, amelyeket a jelenleg hatályban lévõ törvény is elõír. A plenáris ülésen tették meg a két új javaslatot is, ezek Románia történelmének és földrajzának magyarul történõ oktatására és a román nyelv idegen nyelvként való oktatására vonatkoztak. A román nyelv tanítására vonatkozó javaslat váltotta ki a legnagyobb ellenállást, amit egy félreértés okozott. Az RMDSZ ugyanis azt javasolta, hogy annyi tankönyv és tanterv legyen, ahány kisebbség tanulja a román nyelvet.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.