Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 30.01.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: ÁLLAMNYELV, TE FURA
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=6697


A romániai elemi iskolások kötelező ünnepi viselete a pionír-egyenruha volt. Az 1985-ben készült fotón az obligát háttér Románia domborzati térképe

A tabutéma: tanulj úgy románul, mint angolul!

A készülő oktatási törvény sem biztosítaná a magyar diákok egyértelmű jogát arra, hogy speciális, magyarán idegennyelvi módszerekkel tanuljanak meg románul.

Még 18 napig lehet azt javasolni az új oktatási törvényen dolgozó tanügyi tárcának (MEC), hogy a magyar – szász, horvát, szlovén, török, tatár stb. – diákok ne ugyanazokból a tankönyvekből tanuljanak románul, mint a román anyanyelvű iskolások. Az új oktatási törvény tervezetét ugyanis február 17-ig bocsátotta közvitára a MEC, e határidőig lehet kifogásolni a jogszabály egyes cikkelyeit (a törvény a MEC oldaláról tölthető le).

 

– Be kéne már látni, megbukott az a módszer, amellyel 90 évig kísérletezve próbáltak románt tanítani a kisebbségeknek – mondja a kérdés kapcsán a Transindexnek Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) elnöke.

Az eddigi gyakorlatra általában az volt a jellemző, hogy a román nyelv és irodalom oktatásában a tantervi előírások, módszertani segédletek nem tettek különbséget a gyermekek anyanyelve szerint. A 60-as években ugyan elemi iskolában más tankönyvekből tanultak románul a magyar kisdiákok, mint a hasonló korú román gyermekek,


de ez a gyakorlat a diktatúra beszigorodásával elhalt.

A jelenleg hatályos, 1995-ben elfogadott és többszörösen módosított tanügyi törvény is csak ennyire ad lehetőséget. A román nyelvet oktató tanárok szerint viszont a kisebbségi elemi iskoláknak szánt, a románt kvázi idegen nyelvként oktató tankönyvek meglehetősen csapnivalóak, nem igazán használhatók.

A most készülő, vitára bocsátott törvénytervezettel is az a probléma, hogy csak elemi iskolák esetében mondja ki, hogy a diákoknak nem ugyanazon elvek szerint kell románul tanulniuk, mint a román anyanyelvűeknek.

Az alternatív romántanulás 5-től 9. osztályig – a kötelező általános iskolai képzésben – már csupán lehetőségként szerepel a tervezetben: a szöveg megemlíti, hogy a román anyanyelvű diákoknak készült tankönyvek mellett a "speciálisak" is használhatók. Végül a középiskolásokra nézve a szöveg kimondja: kötelező kisebbségi iskolában is ugyanazon módszerek szerint tanulni románul.


Mindez a tervezet 55. cikkelyében szerepel.

A magyar pegagógusok szövetsége ezért arra biztatja a szülőket, hogy minél nagyobb létszámban küldjék el kritikájukat a MEC postacímére. A javaslatokat az RMPSZ-hez is el lehet juttatni – a szövetség címe, telefonszáma, mailcíme a szervezet honlapján található meg. Az oktatási minisztériumnak proiecte.legi@medc.edu.ro címre lehet írni, illetve hozzá lehet szólni a törvény vitájához a fórumban is.

– Azok az iskolák, melyben magyar nyelvű képzés (is) folyik, általában támogatják a refomjavaslatot, mert nap mint nap megtapasztalják a románnyelv-tanítás nehézségeit, és belátják, hogy egy magyar anyanyelvű diáknak azokkal a korszerű módszerekkel kell tanítani az állam nyelvét, mint az angolt, a franciát vagy a németet – mondja Lászlófy Pál.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.