Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 19.04.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Bagoly Zsolt
Titlul articolului: Kisebbségi törvénnyel a politikai egyeduralomért
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=120



Az RMDSZ kisebbségi törvénye: autonómia a reálpolitika szorításában? címmel a Politeia Társaság szerdán vitaestet rendezett, melynek a kolozsvári Jakabffy Elemér Alapítvány adott helyet. Bakk Miklós politológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem adjunktusa bevezetőjében némi öniróniával megjegyezte: nem azért gyűltünk össze, hogy ismét jól elverjük a port az RMDSZ-en, hanem mert nincs érdembeli vita a kisebbségi törvénytervezet ügyében. Az RMDSZ ugyan meghirdetett egy nyilvános „közvitát”, de az távol állt a szó jelentésétől, ugyanis mindössze ötnaposnak szánták, ez csak annyira lehetett elég, hogy aki akart, módosító indítványt nyújthasson be. A Politeia Társaság nem élt ezzel a lehetőséggel, hasznosabbnak tartaná, ha a közvita kibontakozna, folytatódna, ennek első állomása volt a szerdai vitaest.
      Bakk Miklós a törvénytervezet történetéről beszélt, ugyanis, mint mondta, ennek már a korai 90-es években fellelhető a gyökere, így a Szövetség fejlődéstörténetéből könnyebben megérthető, hogyan jutott oda az RMDSZ, hogy így fogja fel saját helyzetét, és így gondolja el ennek az ügynek az intézményi megoldását. A kommunista rendszer összeomlása után a hatalmat átvevő Nemzeti Megmentési Front 1990 február elsején átalakult egyfajta elő-parlamentté, melynek helyébe később a Nemzeti Egység Ideiglenes Tanácsa lépett. Ez felölelte az NMF-t, tagjai voltak még a történelmi pártok, valamint – alanyi jogon – a kisebbségi szervezetek is. Az 1990 márciusában elfogadott elő-alkotmánnyal Románia elindult egy olyan fejlődési pályán, mely rögtön politikai képviselethez juttatta a kisebbségeket, anélkül hogy a sajátos kisebbségi kérdések politikai megoldására a politikai eszközök kialakultak volna, és anélkül hogy ennek a politikai reformnak lett volna valamilyen civil, társadalmi háttere. Így zajlottak le az 1991-es választások, s az új parlamentben háromság alakult ki: a pártok, az RMDSZ és a kisebbségi szervezetek, amelyek nem pártként voltak bejegyezve, de részt vettek a választáson. Míg ez utóbbiak tulajdonképpen pozitív diszkrimináció jóvoltából jutottak egy-egy mandátumhoz, az RMDSZ pártként szerzett mandátumot (1996-tól pedig pártként is szerepel a román parlamentben). A román politikai elit támogatja a kisebbségi szervezetek intézményeit, sajátos kulturális kérdéseik rendezését azonban ezen szervezetek képviselőire bízza, Adrian Severin megfogalmazásában státusuk: „etnikai ügyintéző”. Az RMDSZ azonban kilóg e sorból, ugyanis részt vesz a választásokon, párttá vált, ezt saját szavazóbázisa is így érzékeli.
      Közben a román politikum zárta sorait, bevezették a három-, majd ötszázalékos küszöböt, megfejelve ezt két olyan párttörvénnyel, melyek drasztikus határokat szabtak az indulni kívánó pártoknak, nyilván saját szavazóik elcsábítását megakadályozandó. E visszássággal az RMDSZ-nek is meggyűlt a baja, először 2000-ben, mikor megalakult az Udvarhelyi Polgári Egyesület, kihasználva azt a kiskaput, hogy viszonylag könnyen bejegyezhető kisebbségi szervezetek pártként indulhatnak a választásokon. Ekkor vitatható módon visszavonták az UPE helyi képviselőinek a mandátumát, majd a következő választásokon a kisebbségi szervezetek bejegyzését ugyanarra a kaptafára húzták rá, mint a pártok bejegyzését. Ezt hívják demokráciadeficitnek, innen pedig egyenes út vezetett a mostani törvénytervezethez.
      Bakk Miklós kitért a tervezet azon részeire, amelyekkel szemben a legnagyobbak a fenntartásai. Ezek a tervezet második részében, a kulturális autonómia szabályozásánál találhatók. Az egyik figyelemreméltó kitétel az, hogy a kulturális autonómia jogosítványait az a kisebbségi szervezet kapja meg, amelyik választásokon tudta kivívni, majd megerősíteni politikai hegemóniáját, nem pedig a nemzeti közösség. Ennél is súlyosabb: miután ez a kisebbségi szervezet megkapta az autonómiajogosítványokat, az autonómia gyakorlására a szervezet belső választásain hozhat létre köztestületeket, mégpedig úgy, hogy e választásokat is maga a szervezet szabályozza, mi több, ezeken a választásokon maga is részt vehet, mint a versengők egyike. Ekként az úgynevezett alternatív szervezetek nehezen lesznek egyenlő szereplői a választásnak. Az Európában működő autonómiák többségének nem volt politikai indíttatása. Mindebből az tűnik ki, hogy az RMDSZ saját politikai hegemóniájának kíván biztosítékot adni.
      A törvénytervezet jogi vonatkozásairól Dr. Bíró Gáspár, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense tartott kiselőadást. Előrebocsátotta: nem kíván találgatásokba bocsátkozni, fölteszi, hogy a parlament elfogadja ezt a tervezetet, ilyen alapon tesz föl néhány vitaindító kérdést. Az első ilyen kérdés: mi a célszerűbb: egy mindenre kiterjedő, részletes törvényt alkotni, vagy elég egy kerettörvény, amelyet utólag töltenek meg tartalommal. Ennél fontosabb kérdés a tervezet és az alkotmány viszonya, a közjogi testületek létrejöttéhez ugyanis alkotmánymódosításra van szükség, úgy tűnhet tehát, a szekeret fogták a ló elé. Szintén dilemma a különböző autonómiaformák összehangolása, ez ugyanis a mai napig nagy fejtörést okoz egész Európában. Újabb gond a törvény jogalanyának meghatározása, erre szintén nem találtak kielégítő módszert a kontinens érintett országai: hogyan lehet meghatározni a közösség összetételét? Sem a listakészítés, sem a mellőzésére tett kísérletek nem jártak megfelelő eredménnyel. Ha pedig ez nem rendeződik, fennáll a veszély, hogy haszonszerzés céljával olyan emberek indulnak kisebbségi önkormányzati választásokon, akik nem tartoznak a kisebbséghez.
      A vita során fölmerült további kérdések elemzése igazolta a Politeia Társaság rendezvényének szükségességét, és alátámasztotta véleményüket, hogy a vitát folytatni kell – még ha ez nem is érdeke a kisebbségi törvénytervezet kedvezményezettjének.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.