Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 22.10.2008
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Román–magyar kormányülés Szegeden - A kisebbségi törvény elfogadásában reménykednek
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=352



A két ország közötti autópálya-összeköttetésről, a Bécs–Budapest–Bukarest szupervonatról és a szervezett bűnözés elleni együttműködésről esett többek között szó a keddi magyar–román együttes kormányülésen, amelynek Szeged adott otthont.

A közös kormányülés kedden, lapzárta után ért véget. A Magyar Távirati Iroda (MTI) összefoglalta a várható döntések lajstromát. Ezekből közlünk részleteket.

Az immár negyedik magyar–román kormányülésen feltehetően végleges döntés születik a kolozsvári Mátyás-szoborcsoport felújításáról. A román kormány legutóbbi ülésén kiutalta a még hiányzó négyszázezer eurót (mintegy 105 millió forintot) a szobor restaurálására. Két évvel ezelőtt állapodott meg a két kormány az akkori együttes ülésén, hogy fele-fele arányban vállalja Fadrusz János alkotása felújításának költségeit. A magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium már elkülönítette az általa vállalt részt a költségvetésből, a felújítást jövő június végéig elvégezhetik.

Budai Bernadett magyar kormányszóvivő korábban elmondta, a Bécs–Budapest–Bukarest gyorsvasút megépítéséről szóló pályázatot 2009 márciusában benyújthatja Ausztria, Magyarország és Románia az Európai Uniónak.

Szó esik a villamosenergia-rendszerek és a gázhálózatok összekötéséről. Jövő év végére összeköthetik a román és a magyar gázhálózatot, a villamosenergia-rendszereket már idén év végétől megosztja egymással a két ország.

Az ülésen nyilatkozatot ír alá a két kormány arról, hogy 2013-ig 250 millió eurót költenének a közös határ menti fejlesztésekre. Napirendre kerülnek a határ menti turisztikai fejlesztések összehangolásának lehetőségei, illetve a határ menti egészségügyi együttműködés feltételei is.

Áttekintenek környezetvédelmi kérdéseket is: a kormánytagok egyebek mellett tájékoztatót hallgatnak meg a verespataki aranybányáról, amelynek létesítését Magyarország továbbra is ellenzi. Magyarország már korábban jelezte, hogy támogatja Románia schengeni csatlakozását – ennek konkrét formáiról is szó lesz a kormányülésen.

Kiemelt téma lesz a kisebbségek ügye, ezen belül is az iskolafelújítások kérdése.

Az MTI-nek korábban nyilatkozó diplomáciai forrás hangsúlyozta, hogy kedvezően alakult Magyarország és Románia viszonya az elmúlt években, de továbbra is vannak rendezetlen kérdések a két ország között. Felhívta a figyelmet arra, hogy például hiányzik még az az egységes jogszabály, amely a kisebbségi jogokat és azok védelmét rögzítené. Magyarország azt reméli, hogy a kisebbségi törvényt hamarosan elfogadják. Mások mellett a román parlament elnöke is optimistán nyilatkozott erről legutóbbi, október eleji budapesti látogatásán – mondta a diplomata az MTI-nek.

A nyitott kérdések között említette a többnyelvű helységnévtáblák kérdését; a Magyarországra áttelepültek nyugdíjának problémáját és azt is, hogy vontatottan halad a temesvári magyar tiszteletbeli konzulátus engedélyeinek kiadása.

Néhány nappal az együttes kormányülés előtt Gémesi Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a tanácskozáson legalább tíz megállapodást írhatnak alá: többek között a szervezett bűnözés elleni együttműködésről és a Duna-térségi gazdasági és környezetvédelmi együttműködésről.

A magyar–román kormányülést negyedik alkalommal rendezik meg. Az első két évben a két fővárosban, tavaly pedig Nagyszebenben egyeztetett a két kormány.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.