Numele cotidianului: ErdĂŠlyi Riport Anul Ĺi data apariĹŁiei: 15.11.2007 Tematica: legea minoritÄĹŁilor naĹŁionale Categoria articolului: editoriale Autorul articolului: SzĹącs LĂĄszlĂł Titlul articolului: Riport 250. ElĹttĂźnk a kĂśzelmĂşlt 4. NumÄrul fotografiilor: 6 Acces online: https://www.riport.ro/mod.php?mod=userpage&page_id=324&menu=
Némi fazonigazítás a lapdizájnon, annál nagyobb változás a politikában, megalakul az új román kormány, benne több tárca birtokosaként az RMDSZ-szel. A negyedik évfolyam elsĹ számában Markó Béla immár kormányfĹ-helyettesként értékel a Helyzetbe hozottan címĹą interjúban: „Az igazán fontos kérdés, hogy ez a többség mennyire lesz fegyelmezett, a négypárti koalíció össze tud-e úgy rázódni, hogy a kényes kérdésekben is gördülékenyen hozza meg a döntéseket.” A választ igen hamar megkaptuk, még a kevésbé kényes helyzetekben sem gördültek kedvünk szerint a dolgaink.
Újabb nagyinterjú, parlamenti dolgozószobájában a magyar miniszterelnökkel, Ellentétek vonzásában címmel. „Fecseg a felszín és nem csinál semmit a mély” – szólt az egyik jellegzetes gyurcsányi bonmot. A miniszterelnök többek közt azt hiányolta, hogy december 5. után a Fidesz miért nem nyújtott be az Országházban törvénykezdeményezést a kettĹs állampolgárság ügyében. Miért is nem? Január vége felé látszólagos bulvártéma, nem minden politikai kapcsolódás nélkül: Szökésben a szexguru, avagy Gabriel Bivolaru története, meg a pornófilmben nagyot alakító román bírónĹé. A szektabotrány fejleményei késĹbb is témával szolgáltak a sajtónak, a történet igazából mindmáig lezáratlan. A szóbĹség zavara címmel ismét elsĹk között tematizáltunk: körkép az egyre élesedĹ romániai telefonpiaci versenyrĹl. Illetékes azt nyilatkozza: zömében a rosszul fizetĹk mondtak búcsút a Romtelecomnak, s mentek át a versenytársakhoz. Az állami cégnél nyugodtnak mutatkoznak, azóta már nem is állami… Más-más olvasat. Február második felétĹl mondhatni napi, esetünkben heti témává vált az elnök sajátos politikai stílusa. Idézet egy vezércikkbĹl: „Külön minisztériumot kellene létesíteni, amely Basescu badarságainak tisztázásával foglalkozna”. Pedig akkoriban még nem is cigányozott, nem is buzizott, nem is örményezett. Fontos pillanatokban továbbra is jelen volt a Riport, Együtt a szenvedéssel címmel Lokodi Imre tudósított BudapestrĹl a Sorstalanság díszbemutatójáról. A filmvetítésre érkezĹ notabilitások közül Göncz Árpád korábbi államfĹt kérdezte várakozásairól: „A szövegnek a fejekben más-más olvasata van, meglátjuk, mennyire közelít Koltai Lajos az én elképzelésemhez, és mennyire közelítek én Koltaihoz. Izgalmas lesz, azt hiszem” – fogalmazott Árpi bácsi. Nagy, országos dolgok mellett említett vásárhelyi kollégánk a helyi érdekességekrĹl sem feledkezett meg, belelapozva például egy nevezetes kávézó virtuális emlékkönyvébe. A Tutun népe címĹą anyagból többek közt azt is megtudhattuk, hogy igazából ez volt „az ország elsĹ kommunistamentes övezete”. Március idusán megemlékezések mellett elsĹ ízben volt aranyalma-szüret, emlékezetes est Dávid Ibolyával, Tempfli Józseffel, Markó Bélával és a többi díjazottal. Egy héttel késĹbb emlékezés egy már-már történelmi távlatú történésre, tizenöt éve volt már Vásárhely fekete márciusa. Buta kérdésünkre – megérte-e? – Káli Király István író fogalmazott meg okos választ: „Megérte-e? Kinek? Ki volt az, aki kiváltotta? Milyen célból? Ki foglalkozott azzal, hogy felderítse? Kinek érdeke felderíteni? Kinek nem? Ki tudja azt, hogy miért lenne fontos felderíteni? Hányan vagyunk, akiket megviselt az a történés, és hányunkat nem? Furcsa kérdések, de azt hiszem, anélkül, hogy ezeket megválaszolnánk, nem is érdemes egyetlen pillanatig sem beszélni róla.”
Kis lépések, nagy lépések. Újra a jelenben, egészen másfajta kérdésekre próbált választ adni a tavaszra elkészült kisebbségi törvénytervezet. Többletjogok keretben címĹą anyagunkban a jogszabály két szülĹatyja, Márton Árpád és Varga Attila nyilatkozott. És azóta tette ugyanezt hányszor és hányszor: „Azt mondják, várjuk meg, ameddig még többet adnak. Ez a kis lépések és a nagy lépések közötti különbség. Mi tisztességgel azt mondtuk, hogy építkezni akarunk, és ennek az elsĹ lépcsĹfoka ez a törvény.” Azóta is ott állingálunk a lépcsĹn. Április eleje: az év vesztesége: búcsú II: János Pál pápától, a címlap szerint a szeretet diplomatájától. A Riport összefoglalója Várszegi Asztrik pannonhalmi fĹapátot idézi: „A derĹą volt a testamentuma.” KedvezĹbb fejlemény Strasbourgban, a mi szerencsés 13-unk, hiszen éppen április 13-án bólintott rá az Európai Parlament Románia és Bulgária uniós csatlakozására. Persze nagy az óvatosság, különösen a néppártiak körében, ezért a halasztás sem kizárt. Ezzel kapcsolatban nyilatkozta Csutak István akkori államtitkár: „A kezünkben vannak az eszközök arra, hogy megakadályozzuk a halasztást.” A ritka sikerek egyike valóban ez volt, uniós politikai akarat ide vagy oda. Közben folytatódnak a Tariceanu-kormányt, az elsĹt, illetve magát a kormányfĹt tisztségében tartó árvizek, évtizedek óta nem pusztított annyit és annyifelé az országban a víz, mint abban az esztendĹben. Maros megyében még jóformán számba se vették a károkat, amikor következett a Bánság, ahol a máskor szelíd Temes és a Béga árasztott el több ezernyi hektárt, a településeket sem kímélve. Idézet helyszíni riportunkból, Pataki Zoltán kiváló anyagának bevezetĹjébĹl: „Ott is pusztít az ár, ahol a legöregebbek sem emlékeznek ilyen áradásokra. Ott is pusztít az ár, ahol a közelben nincs is medrét elhagyni tudó folyó.” Mint kiderült, nem sokkal korábban ünnepelték meg a román–szerb vízügyi együttmĹąködés jeles évfordulóját, csak a veszélyhelyzetrĹl mulasztották el értesíteni egymást. Árvíz után fontosnak tĹąnĹ esemény a román fĹvárosban, itt ülésezett a FUEV, mit ülésezett, kongresszusát tartotta a kisebbségi közösségek közös európai szervezete.
Akkor és most. Terjedelmesen lelkesedtünk, üdvözlet a kisebbségi törvénynek, amit, mint interjúnkból kiderült, a FUEV svájci elnöke nem is ismert. Mondott azért érdekeset is: „Ha a közösséget kisebbségként határozzuk meg, a menynyiségi elv kerül elĹtérbe, holott nem mennyiségi, hanem minĹségi kérdésrĹl van szó.” Persze, ettĹl még a FUEV nem lesz kevésbé súlytalan. Interjút adott lapunknak a kongresszus után egy sokkal fontosabb európai politikus, Wilfried Martens, az Európai Néppárt akkori (s mostani) elnöke: „Méltányoljuk az erĹfeszítéseket, amelyeket az RMDSZ azért tett, hogy kormánypárt legyen, és azt is, ahogyan a programjáért küzdött a kabinet megalakulásakor.” Ebbéli gondolatait akár mostanában is megoszthatta volna, mondjuk, a Néppárt magyar alelnökével. Váradon közben jeles vendéggel beszélgetünk az estje utáni vacsoránál: Faludy György költĹ erdélyi körútján idĹzött körünkben is. „Nem hittem semmiféle ideológiákban. Ezért utáltak sokan. És ezért szerettek néhányan” – szól bölcsessége. Lassan eltelt közben az elsĹ fél év, ám a nyár sem unalmas a politikában, különösen Magyarországon nem, ahol Mádl Ferenc helyére nem mindennapi körülmények között választott az OrszággyĹąlés új köztársasági elnököt. A gyĹztesrĹl, Sólyom Lászlóról, illetve várható késĹbbi magatartásáról Pomogáts Béla bocsátkozik jóslatba publicisztikájában: „ElĹreláthatólag nem lesz egyetlen politikai erĹnek a kijáró embere, és minden párttal szemben hitelesen fogja érvényesíteni a törvényesség betĹąjét és szellemét.” Kíváncsi vagyok, vajon mit mondana ma, közel két és fél év múltán ugyanerrĹl? |
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. Ăn cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât ĂŽn limba română cât şi ĂŽn limba maghiară.
Ăn munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  În viitoare analize.
|