Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 12.08.2008
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Lázár Lehel, Balogh Levente
Titlul articolului: Nagykoalíció alakul?
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=24625


 

Akár nagykoalíció is alakulhat a múlt vasárnapi választások nyomán, bár még a hétfői tárgyalások, illetve a négy parlamenti párt vezetésének ülése után sem körvonalazódót világosan, milyen kormánykoalíció jön majd létre. A legnagyobb meglepetést a Szociáldemokrata Párt (PSD) okozta, amelynek vezetése maratoni ülést követően úgy döntött: hajlandó nagykoalíciót alkotni a legtöbb mandátumot szerzett Demokrata-Liberális Párttal, amennyiben a párt baloldali gazdasági programját is tartalmazza a kormány programja, viszont az RMDSZ kormányszereplését nemkívánatosnak tartják. A PDL ugyanakkor először az RMDSZ-t nevezte meg szóba jöhető kormányzati partnerként.

“A Demokrata-Liberális Párt PDL azt szeretné, ha az RMDSZ a kormány tagja legyen, bármilyen összetételű is lesz az új kabinet” – jelentette ki hétfőn Emil Boc, a PDL elnöke az RMDSZ vezetőivel folytatott reggeli tárgyalásokat követően. Ekkor még úgy tűnt, a szövetség mindenképpen kormánytényező lesz a következő kabinet megalakulását követően is, mivel Markó Béla RMDSZ-elnök is hajlandónak mutatkozott a kormányra lépésre a PDL mellett. A nap folyamán azonban mind a négy parlamenti párt országos vezetése összeült, hogy a koalíciós lehetőségekről egyeztessen, délután pedig a PSD robbantotta a bombát: közel hat órás, maratoni tárgyalást követően Mircea Geoana, a párt elnöke bejelentette, a PSD Országos Végrehajtó Tanácsa 40-17 arányban amellett szavazott, hogy a párt a legtöbb mandátumot megszerzett PDL-vel kezdeményezzen koalíciós tárgyalásokat.

“A kormányra lépés alapvető feltétele azonban, hogy az új kabinetnek az RMDSZ ne legyen tagja” – szögezte le Geoana. A PSD több vezetője is közölte, a kormányra lépés feltétele, hogy a párt baloldali szociális és gazdasági intézkedéseit gyakorlatba ültessék, ugyanakkor a hivatalos elnöki bejelentést árnyaló nyilatkozatok is születtek. Ilie Sârbu alelnök kijelentette, nem mondanak le a nyugdíj- és béremelésekről, ugyanakkor sejtette: a PSD már nem feltétlenül ragaszkodik a kormányfői poszthoz, és az RMDSZ helyzetről is folyhatnak még alkuk. Victor Ponta PSD-s vezetőségi tag közölte: már nem jelenthető ki, hogy az RMDSZ nélkül nem lehet kormányt alakítani, mivel az ország az Európai Unió tagja. Ion Iliescu, a PSD tiszteletbeli elnöke ugyanakkor leszögezte: a tegnapi döntés még mindig nem tekinthető véglegesnek, és a párt a többi alakulattal is folytathatja a tárgyalásokat. Rámutatott: ő a PDL-vel való együttműködés ellen voksolt. Emil Boc a PSD bejelentésére reagálva csupán annyit mondott: két párt jelezte, hogy hajlandó együttműködni a PDL-vel, így a továbbiakban e két alakulattal folytatják a tárgyalásokat – a pártelnök ugyanakkor nem nevesítette, melyik két pártról van szó.

Markó Béla a PSD bejelentésére reagálva kifejtette, eredetileg jobboldali, PDL-PNL-RMDSZ-kormányról volt szó, ugyanakkor elismerte annak a szükségességét, hogy stabil kormánytöbbség alakuljon. Emlékeztetett, a PDL-vel megállapodtak arról, hogy közösen alakítanak kormányt, és reményét fejezte ki, hogy Emil Bocék betartják ígéretüket. Boc tegnap nem is kommentálta a PSD RMDSZ-szel kapcsolatos feltételét.
Boc: közös pontok az RMDSZ-szel

Emil Boc még délelőtt kifejtette, pártja értékeli, hogy az RMDSZ volt az első alakulat a parlamentbe jutott pártok közül, amely jelezte: hajlandó együtt kormányozni a PDL-vel. Rámutatott, az RMDSZ-t bármilyen, a párt országos vezetése által felvázolt összetételű kormány tagjaként szeretné látni. A tárgyalásokat követően mind Emil Boc, mind Markó Béla RMDSZ-elnök közölte, a két alakulat programja összeegyeztethető. Amennyiben sem a Nemzeti Liberális Párttal (PNL), sem a Szociáldemokrata Párttal (PSD) nem sikerül koalíciós megállapodást kötni, a PDL hajlandó kisebbségi kormányt is alaktani az RMDSZ részvételével. Emil Boc kifejtette, a közös programpontok között szerepel az egységes adókulcs megtartása, az újrabefektetett tőke adójának eltörlése, valamint az intézmények és a költségvetés decentralizációja. Egyúttal új munkahelyek teremtését és a közigazgatás reformját is szükségesnek tartja mindkét alakulat. Az ellentétekről azt mondta, azok csupán árnyalatnyiak.

Markó Béla közölte, az RMDSZ hajlandó akár kisebbségi kormányt is alakítani a PDL-vel, ugyanakkor stabil parlamenti többség kialakítását nevezte szükségesnek. Ennek érdekében ismét a PDL-PNL-RMDSZ koalíció mellett érvelt. A koalícióról az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa is tárgyalt tegnap, a PDL-vel folytatott egyeztetést követően. A közel három és fél órás egyeztetést követően Markó Béla közölte, a testület felhatalmazta az elnökséget a PDL-vel való koalíciós tárgyalások folytatására. Markó kijelentette, a szövetség egyik legfőbb célja a valós és mély decentralizáció, egyes intézmények és költségvetési tételek megyei, illetve települési önkormányzati szintnre való alárendelése.
Kelemen: elfogadtatható a kisebbségi törvény

A tanácskozáson elhangzottakról, illetve az RMDSZ kormányzati terveiről Kelemen Hunor, a szövetség ügyvezető elnöke nyilatkozott a Krónikának. “Erős parlamenti többséggel a vakvágányra tévedt kisebbségi törvény is átvihető a parlamentben – jelentette ki kérdésünkre Kelemen Hunor. A politikus a Demokrata-Liberális Párttal folytatott tárgyalásokról elmondta: a megbeszélésen a kisebbségi kormányzás nem került szóba. “A jelenlegi helyzetben a következő évi népszerűtlen intézkedéseihez erős parlamenti többségre van szükség” - magyarázta. A két szervezet képviselői egyetértettek abban, hogy koalíció esetén a kisebbségi törvény továbbvitelét a kormányprogramba is belefoglalják. “A Demokrata-Liberális Párt a kormányból való kikerülését követően valóban akadályozta a tervezet elfogadását – magyarázta Kelemen – most azonban egy erős parlamenti többséggel át lehet vinni a jogszabályt.” Az RMDSZ-igényelte tisztségekről az ügyvezető elnök azt nyilatkozta: ezekről mindössze a következőkben tárgyalnak. “Ez politikai tárgyalás volt, így részletekbe nem bocsátkoztunk – magyarázta Kelemen – azonban elvi kérdésekben egyetértettünk.” Ilyen a decentralizáció, amely kapcsán mind a két szervezet rábólintott, hogy pénzügyi forrásokat és intézményi hatásköröket kell leadni az önkormányzatoknak. Egyetértés van az egykulcsos adósrendszer megőrzése és a kis jövedelműek védelme kapcsán. “Meg kell erősíteni kell a vásárlóerőt, vagyis a béreket az infláció után igazítani, adómentességet kell élvezzen az újrabefektetett tőke, de az állami apparátus költségeit is csökkenteni kell.” - magyarázta Kelemen. Hangsúlyozta: a visszaszolgáltatások esetében ingyenessé kell tenni az első telekkönyvezést, ami sok esetben a valós visszaszolgáltatást akadályozta.

Emil Boc kifejtette, mind a PDL, mind az RMDSZ érdekelt egy olyan országos program beindításában, amely az ingatlanok hőszigetelését célozza. Emlékeztetett, a programnak mintegy 90 ezer tömbházra kellene kiterjednie. “A program két jelenős eredményt is hoz majd: először is csökken a közműdíjszámlák összege, másodsorban pedig az az összeg, amelyet jelenleg a fűtőanyag árának 45 százalékos támogatására fordítunk, így gyakorlatilag elvész, a rehabilitációs nyomán láthatóvá válik” – mutatott rá Boc.
A liberálisok nem engednek

A Nemzeti Liberális Párt egyelőre még mindig kivár: Calin Popescu-Tariceanu pártelnök bejelentette, akár az ellenzéki szerepet is vállalják, mivel továbbra is jelentős ellentétek vannak a párt és a PDl, illetve a PSD álláspontja között alapvető kérdésekben. Mint kifejtette, a PDL-nek jelezték: nem elfogadható az elnöki köztársaság bevezetése, a parlament gyengítése, hogy “exszovjet típusú” közársasággá alakítsák az országot – a PDL ugyanakkor nem tudott garanciákat nyújtani, hogy ez nem következik be. A PSD kapcsán elmondta, a szociáldemokraták nem kívánják megtartani az egységes adókulcsot, amihez viszont a PNL ragaszkodik, és a gazdasági válság leküzdésére irányuló programokban is sok az ellentét. “Amíg nem sikerül alapvető dolgokban megegyezni, nem tudjuk egyik párt ajánlatát sem elfogadni” – szögezte le Tariceanu, hozzátéve ugyanakkor, még mindig nem zárkóznak el a további alkuk elől.

Traian Basescu elnök egyébként hétfő este nyolc órára hívta össze a pártok vezetőit, hogy a kormányalakításról egyeztessenek.
  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.