Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 16.05.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Lazar Lehel
Titlul articolului: Csorbul az esélyegyenlõség
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=2642


 

Döntött a román nyelvoktatás ügyében a diszkriminációellenes tanács
A jelenlegi tanügyi rendszer nem biztosítja a szükséges esélyegyenlõséget a kisebbségi diákoknak a román nyelv elsajátításához – ezzel foglalható össze az Országos Diszkriminációellenes Tanács döntése a magyar diákok román nyelvoktatásával kapcsolatosan. A testület pozitívan véleményezte azt a múlt év végi beadványt, melyben az aláírók sérelmezik, hogy a magyar diákoknak nem tanítják idegen nyelvként a románt, és a vizsgákon is a román anyanyelvû diákokkal azonos elbírálásban részesülnek.

A testület döntésében kerülte a diszkrimináció kifejezést, és annak ellenére hozta a határozatot, hogy az oktatási minisztériumtól kapott véleményezés szerint a jelenlegi oktatási rendszerben nem éri hátrányos megkülönböztetés a magyar tanulókat. A képviselõház tanügyi szakbizottsága is kikerülte a válaszadást, megfogalmazása szerint „a román nyelv elsajátítása prioritás kell hogy legyen”.
Asztalos Csaba, a diszkriminációellenes tanács elnöke a Krónikának elmondta: azt javasolták az oktatási minisztériumnak, hozzon létre egy szakbizottságot, és találja meg a legmegfelelõbb módszert arra, hogy a kisebbségekhez tartozók elsajátíthassák az állam nyelvét, és az esélyegyenlõség elve se csorbuljon.
„Statisztikailag is kimutatható, hogy a kisebbségekhez tartozó diákok gyengébben szerepelnek a román nyelvvizsgákon. Ez annak tulajdonítható, hogy a román nyelvet nem tanítják a megfelelõ módszerekkel. Ezért a tanács úgy vélte: a kisebbségeknek is ugyanolyan esélyt kell biztosítani a nyelv elsajátítására, mint annak a diáknak, akinek román az anyanyelve” – magyarázta Asztalos Csaba.
Az elnök kiemelte: mindenkinek jogában áll és egyben kötelessége is az állam hivatalos nyelvét megtanulni, ehhez azonban biztosítani kell a megfelelõ feltételeket.
Asztalos Csaba érvelése szerint a magyar anyanyelvû diákoknak már csak azért is sajátos programot kell kidolgozni az államnyelv megtanítására, mert vannak olyan települések, ahol a diákok csak az iskolában találkoznak a román nyelvvel. „Hargita és Kovászna megyében a hétköznapi kommunikációban a diákok nem gyakorolják ezt a nyelvet, így hát más módszert kell kidolgozni az oktatásra ahhoz, hogy egyenlõ esélyük legyen a román nyelv elsajátítására” – magyarázta a testület elnöke.
Lapunktól értesült a döntésrõl Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke. Habár a döntés indoklását még nem kapta kézhez, Lászlófy úgy véli, ez már jelentõs elõrelépésnek számít. „Túlléptünk a tabuként kezelt témán, melyrõl eddig hivatalosan senki nem beszélt” – magyarázta. Szerinte amennyiben a minisztérium a javaslatnak megfelelõen próbál változtatni a magyar diákok román nyelvoktatásán, új oktatási programra és tankönyvekre van szükség, ugyanakkor a pedagógusképzésben is változásnak kell végbemennie, mivel az oktatóknak is új módszereket kell elsajátítaniuk. Hozzátette: a kisebbségeknek szánt román nyelvkönyvekre már nyújtottak be konkrét javaslatokat is, ellenben a tárca ezeket nem vette figyelembe.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz címzett beadványt Hantz Péter, Kovács Lehel és Szász Csaba adjunktus, Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusok Sszövetségének elnöke, Péntek János, Szilágyi N. Sándor és Vekov Károly egyetemi oktató, Török Ferenc Kolozs megyei fõtanfelügyelõ-helyettes, valamint Sógor Csaba szenátor, Toró T. Tibor képviselõ írta alá múlt év decemberében. A dokumentum szerint habár az I–IV. és az V–VIII. osztályos diákoknak külön román nyelv és irodalom tananyag van kidolgozva, a képességvizsgán már a román diákoknak kidolgozott kritériumoknak kell megfelelniük. Gimnáziumi szinten nincs különbség a román és a más anyanyelvû diákok román tananyaga között, és az érettségi vizsgán is azonos a mérce. Ráadásul az érettségin elért gyengébb osztályzat az egyetemi felvételin is hátrányt jelent. Ez pedig, az aláírók szerint, diszkriminációnak minõsül. Úgy vélik ugyanis, hogy egy idegen nyelvet nem lehet anyanyelvi szinten elsajátítani. A beadvány aláírói úgy vélték, a hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére külön elvárások alapján kell felmérni a kisebbségi oktatási intézményekben tanuló diákok tudását.
Korábban Lakatos András, az RMDSZ oktatási alelnöke arról tájékoztatta lapunkat, hogy a készülõ oktatási törvénybe is bele szeretnék foglalni a román nyelv elsajátítását biztosító módosításokat. A tervezet még nem került közvitára, nyilvánosságra hozatala után is lehet javaslatokat tenni. Lakatos elmondta: a kisebbségi törvény tervezetébe is olyan paragrafusokat foglaltak bele, melyek szerint a magyar diákoknak külön programot kell kidolgozni a román nyelv elsajátítására, és a tudásuk felmérésére is más követelményrendszert kell felállítani.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.