Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 09.05.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Farcadi Botond
Titlul articolului: Parlamenti nagyüzem Európáért
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=5432


 

A csatlakozáshoz szükséges jogszabályok elfogadása a cél
Rendkívül zsúfolt ülésszak elé néznek a parlament tagjai, miután tegnap véget ért a honatyák nyári szünideje. Az ülésszakot az teszi különösen zsúfolttá, hogy lehetõleg még az Európai Bizottság szeptemberi országjelentése elõtt el kell fogadni azokat a törvényeket, amelyek az ország európai uniós csatlakozásához szükségesek.

Ezek között szerepel például a kisebbségi törvény, a feddhetetlenségi ügynökség létrehozására és mûködésére vonatkozó jogszabály, valamint a Számvevõszék mûködését szabályozó törvény.
Minthogy a kisebbségek jogállásáról rendelkezõ törvény elfogadását illetõen egyelõre szkeptikusan nyilatkoznak maguk az RMDSZ-es honatyák is, a képviselõház jogi, emberi jogi és tanügyi bizottságaiban több hónapja megrekedt jogszabály elfogadása meglehetõsen nehéznek ígérkezik. A kisebbségi törvény azonban az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának végét is jelentheti, ugyanis a szövetség több politikusa kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem sikerül elfogadtatni a törvényt, az RMDSZ kiléphet a kormányból. A jogszabály legnagyobb ellenzõjének eddig az ellenzéki pártokon kívül a Demokrata Párt és a Konzervatív Párt bizonyult.
Nem sokkal jobb a helyzet a köztisztviselõk vagyon- és érdeknyilatkozatát ellenõrzõ feddhetetlenségi ügynökség létrehozására vonatkozó jogszabállyal sem. Miután több párt, fõként az RMDSZ és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai kifogásokat emeltek a törvény szerintük emberi jogokat sértõ cikkelyei ellen, a kormánynak végül sikerült elfogadnia egy szelídített változatot. Ennek ellenére Monica Macovei igazságügyi miniszter aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy sikerül-e elfogadtatni a jogszabályt. Szerinte ugyanis a koalíciós pártok nem támogatják a jogszabály elfogadását. „Traian Bãsescu határozott felszólítása nélkül a jogszabályt máig sem fogadta volna el a kormány, habár az Európai Unió többször is sürgette ezt” tette hozzá Macovei. Az elnök és a parlament közötti konfliktust tovább mélyítheti a titkosszolgálatok a Román Hírszerzõ Szolgálat (SRI) és a Külügyi Hírszerzõ Szolgálat (SIE) vezetõinek kinevezése. Mint ismeretes, a titkosszolgálati vezetõk Omar Hajszam terrorizmussal gyanúsított szíriai üzletember szökése után mondtak le. Emiatt az államfõnek új személyeket kell javasolnia a titkosszolgálatok élére, a parlamentnek pedig jóvá kell hagynia az elnöki javaslatot. Csakhogy Traian Bãsescu a nemzetbiztonsági törvénycsomag elfogadásától tette függõvé az új vezetõk kinevezését. A nemzetbiztonsági törvénycsomag tartalmazza a hírszerzõ szolgálatok mûködésére és ellenõrzésére vonatkozó jogszabályt. A jogszabálycsomag már a koalícióban is heves vitákat váltott ki a demokraták és a liberálisok, valamint az RMDSZ között, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) pedig a saját verziójának elkészítésén fáradozik. Várhatóan vitákat szül majd, hogy a kormány módosítaná a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) mûködését szabályozó törvényt. A liberális kezdeményezés célja, hogy a törvény szövegében egyértelmûen rögzítsék a politikai rendõrségi tevékenység, valamint a Szekuritátéval való együttmûködés fogalmát. A szenátusnak a Számvevõszék mûködését szabályozó törvényt is el kell fogadnia. A képviselõháznak pedig szeptemberben 14 olyan jogszabályt kell elfogadnia, amely az integráció szempontjából kulcsfontosságú. Ezek között van a pártfinanszírozási törvény és a pénzmosást megelõzõ és büntetõ jogszabály.
Eközben a belpolitikai csatározások miatt egyre nehezebbé válik a kormánykoalíció számára a kormányprogramba foglalt törvények elfogadása. Míg az RMDSZ a kisebbségi törvény elfogadásának akadályozása miatt elégedetlen, a Konzervatív Párt (PC) egyre gyakrabban fenyegetõzik a koalícióból való kilépéssel. Az átvilágítási folyamat egyébként azért is fontos a kormánykoalíció pártjai számára, mert elõfordulhat, hogy a szenátusban amúgy is törékeny többség tovább fogy majd, jelentõsen nehezítve a jogszabályok elfogadását.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.