Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 11.09.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Bálint B. Eszter
Titlul articolului: HERCEHURCA A VÉGTELENSÉGIG? - Nem tudták kimozdítani a holtpontról a kisebbségi törvényt
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=4896



A helyzet szinte változatlan: a képviselőházi RMDSZ-frakció megoldást keres, a többi alakulat nem jár el a bizottsági ülésekre.

Lassan egy hónapja rajtolt a parlament őszi ülésszaka, ám ezalatt az idő alatt sem sikerült kimozdítani a holtpontról a kisebbségi törvénytervezet bizottsági vitáját. A jogszabálytervezet ugyanis már a tavalyi év végén, a szenátusi elutasítást követően a képviselőház elé került, ám nem fogadták, de nem is utasították azt el.

Eleinte az volt a kérdés, hogy sürgősségi eljárással fogadják el a kormány által beterjesztett törvénytervezetet, vagy bizottságoknak kell megvitatniuk és elfogadniuk azt. Végül, mivel nem működött a koalíció és a kormánypártoknak nem sikerült egységes álláspontra helyezkedniük, három alapfokon megkeresett bizottsághoz, a jogi, emberi jogi és oktatási testülethez került véleményezésre. A három bizottságnak nem külön-külön, hanem együttes üléseken kell megvitatnia és véleményeznie a törvénytervezetet – ez a vita pedig már február óta tart.


A legvehemensebben a nagy-romániás, a konzervatív párti és demokrata képviselők ellenzik

a törvénytervezet elfogadását. Ők főként a kulturális autonómiára vonatkozó fejezet eltörlését követelik, azt ígérve, hogy a plénumban is megszavazzák a megcsonkított törvényt. Ám az RMDSZ-es politikusok több alkalommal is hangsúlyozták: ha kikerül a szövegtervezetből a kulturális autonómia intézménye, kihátrálnak a törvény mögül, s nem támogatják azt szavazatukkal.

A törvényt ellenző honatyák azonban az általuk benyújtott több tucat módosító javaslat ellenére sem járnak el a közös bizottsági ülésekre, így a döntésképességhez szükséges létszám hiányában rendszerint felfüggesztik a tárgyalást.

Eckstein: a végtelenségig is elhúzódhat a bizottsági vita

„A kisebbségi törvény elfogadása kétségtelenül válságba jutott. Nagyon nehéz elképzelni azt, hogy a tervezet feltámadna a kormány által elfogadott formában. Bőven elképzelhető azonban, hogy kiveszik belőle a kulturális autonómiára vonatkozó részt, és utána egy kiherélt változatot elfogadnak. Ez benne van a pakliban. De ha valóban ez történne, akkor mi ki fogunk állni mögüle” – jelentette ki a Transindexnek Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-es szenátor. Hozzátette: „Markó Béla a marosvásárhelyi SZKT-n tartott beszédében egyértelmű RMDSZ-célokat fogalmazott meg. Kijelentette, vannak egzotikus témák, mint amilyen szekusdossziék ügye vagy a feddhetetlenségi ügynökség kérdése. Emellett pedig vannak a kőkemény témák, amelyekben nekünk érdekeink vannak, és ezeknek a többi dolgot alá kell rendelni. Ez az autonómiák kérdése.”

Eckstein szerint a célok radikálisabb megfogalmazása, azaz a területi autonómia gondolatának felvetése egyfajta választ jelent az RMDSZ részéről a kisebbségi törvény ellehetetlenülésére. „Ennek tudható be többek között a nyitás az RMDSZ-en kívüli erdélyi magyar szervezetek felé, a Markó-Csapó, majd Markó-Tőkés találkozó. Ezek egyértelmű jelek, hogy az RMDSZ az általánosabb politikai kérdéseknek a rovására bekeményít a kisebbségi ügyekbe, hogy a kisebbségi törvénnyel kapcsolatos slamasztikát valahogy háttérbe helyezze” – fejtette ki a kolozsvári szenátor.

Kérdésünkre, hogy meddig húzhatják az időt a bizottságok, elmondta, nem létezik stratégiai határidő, ez tulajdonképpen a végtelenségig húzódhat. Hozzátette: vannak olyan törvénytervezetek, amelyeket nemrég bányásztak elő, miközben már 1998 óta vasszekrények polcain hevernek. Eckstein szerint már az is időhúzási technikának minősül, hogy három bizottságot kértek fel jelentéstételre.

„Nyilvánvaló, hogy az RMDSZ nagyon ragaszkodik a kisebbségi törvényhez. Nyomatjuk, nyomatjuk, csak nem tudom, hogy a politikai élet mikor hoz olyan helyzetet, hogy az RMDSZ-nek vétójoga lehessen, és valamivel odakényszergessük a képviselőket a bizottsági ülésekre. De ameddig még ott van, s tárgyalják, addig elképzelhető, hogy lesz egy jobb politikai helyzet” – sommázott a politikus.

 


Az alsóházi állandó bizottság tegnapi ülésén a döntésképtelen ülések sorát próbálta megszakíttatni Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és Kelemen Hunor képviselő. Annyit sikerült is elérniük, hogy hétfőre az állandó bizottság elé rendelték a három alapfokon megkeresett bizottság elnökét, hogy megbeszéljék a kvórumhiányt. Hétfőig az RMDSZ-frakció tárgyalásokat kíván folytatni a koalíciós frakciók vezetőivel, hátha sikerül megegyezni – nyilatkozta a Transindexnek Márton Árpád. A RMDSZ-es frakcióvezető szerint nem kizárt, hogy a pártok felváltva bojkottálják az üléseket.

Valeriu Zgonea szociáldemokrata képviselő, az alsóház állandó bizottságának titkára úgy nyilatkozott, a PSD mindaddig nem hajlandó tárgyalni a kisebbségi törvényről, amíg az RMDSZ-es frakció nem foglal állást Markó Béla szövetségi elnök autonómiára vonatkozó kijelentéseiről. Ez senkit nem érhetett váratlanul, hiszen a PSD-képviselők még október végén közölték: előfordulhat, hogy bojkottálni fogják a kisebbségi törvényről szóló parlamenti bizottsági vitákat.

Márton Árpád szerint amennyiben a bizottságok rendszeresen, megfelelő létszámban összeülnének, akkor viszonylag rövid idő alatt véleményezni lehetne a kisebbségek jogállásáról szóló törvény tervezetét. Ezután pedig a plénumnak kellene döntenie, ami már gyorsabb lenne: a cikkelyenkénti szavazáskor ugyanis nem szükséges a fele plusz egyes jelenlét, az ülésen résztvevők többsége kell megszavazza a cikkelyeket. A végszavazáson pedig több más törvénnyel kerül napirendre a kisebbségi törvény, ilyen esetekben pedig általában megvan a döntéshez szükséges létszám és a törvényt vagy megszavazzák, vagy megbukik.

Az RMDSZ-es politikus szerint még mindig van esély arra, hogy az idei év végéig valamelyik forgatókönyv megvalósuljon. A Márton hangsúlyozta, nem csupán a kisebbségek, hanem a román társadalomnak is érdeke a kisebbségi törvény elfogadása. Az RMDSZ-es képviselők legutóbbi frakcióülésükön megpróbáltak megoldást keresni a törvény előremozdítására. Márton Árpád azonban erről nem kívánt beszélni; mint mondta, előbb egységes véleményt szeretnének kialakítani, mert igen sok javaslat merült fel.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.