Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 22.07.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Kisebbségi törvény: bumerángívben
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=3397


 

Jövő héten elkezdődik a jogszabálytervezet vitája a képviselőház plénumában Jövő héten a képviselőház plénuma elkezdi a nemzeti kisebbségek jogállásáról rendelkező törvény vitáját anélkül, hogy a jogi, emberi jogi és tanügyi bizottságok elkészítették volna a jelentést a jogszabályról. Emiatt megtörténhet, hogy a plénum ismét visszaküldi a tervezetet a bizottságok egyikének jelentéskészítés céljából.

Bizottsági jelentés nélkül kerül a képviselőház plénuma elé a nemzeti kisebbségek jogállását szabályozó törvénytervezet – döntötte el tegnap az alsóház állandó bizottsága. A javaslatot Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője terjesztette be, a koalíciós partnerek segítségével pedig az állandó bizottságban el is fogadták, így jövő hét keddjén elkezdődhet a jogszabály vitája a képviselőházban.
Mint ismeretes, a kisebbségi törvény vitája több hónapja eredménytelennek bizonyult az alsóház jogi, emberi jogi és tanügyi bizottságában. A képviselőknek eddig mindössze 18 cikkelyt sikerült megvitatniuk a 76-ból, Márton Árpád pedig éppen a bizottsági munka eredménytelenségére hivatkozva javasolta, hogy bocsássák a tervezetet a plénum elé. A bizottsági vitát különben legtöbbször kvórumhiány miatt kellett felfüggeszteni, előfordult azonban, hogy a koalíciós partnerek akadékoskodása is gátolta a bizottság munkáját. A döntés nyomán a törvény a kormány által elfogadott változatában kerül majd a plénum elé, így gyakorlatilag érvényét veszti a demokraták által javasolt módosítás, amelyet a bizottságok keddi ülésén fogadtak el a képviselők. A módosítás értelmében a nemzeti kisebbségek nyelvén működő iskolákban az iskolaigazgatók kinevezése nem a kulturálisautonómia-tanács beleegyezésével, hanem a nemzeti kisebbségek képviselőinek beleegyezésével történne. Ezt a módosítást, amellyel az RMDSZ is egyetértett, a szövetség képviselői különbözőképpen magyarázták. Míg Márton Árpád szerint azért nincs jelentősége, mert a kulturális autonómiára vonatkozó részig még nem jutottak el a bizottsági vitán, Máté András Levente képviselő szerint a kulturálisautonómia-tanács nem dönthet ebben a kérdésben.
Ennek következménye többek között az lehet, hogy a képviselőház plénuma megvitatja a tervezetet, vagy pedig visszaküldi egy szakbizottságba – fejtette ki a Krónika érdeklődésére Varga Attila RMDSZ-es képviselő, az alsóház emberi jogi, felekezeti és kisebbségi bizottságának alelnöke. „Minthogy nincs arra precedens, hogy a képviselőház bizottsági jelentés nélkül vitasson meg ekkora horderejű és fontosságú törvényt (a jogszabályhoz ugyanis több mint nyolcszáz módosítási indítványt nyújtottak be – szerk. megj.), valószínűleg visszaküldik a jogszabályt egy szakbizottsághoz” – magyarázta Varga. Kérdésünkre, hogy ennek az eljárásnak mi lehet az előnye, a képviselő elmondta: a három bizottság nem bizonyult hatékonynak, egyetlen bizottságban azonban jobban lehetne érvényesíteni a koalíciós többséget. A legfontosabb kérdés tehát az, hogy melyik bizottságnak kell majd jelentést készítenie a törvényről: a joginak vagy az emberi joginak.
Arra a kérdésre, hogy a kisebbségi törvényt a jelenlegi körülmények között mikorra fogadja el a képviselőház, az RMDSZ képviselője nem tudott válaszolni, hangsúlyozta azonban, hogy ehhez elsősorban politikai akaratra van szükség – ami jelenleg hiányzik. Varga szerint Emil Bocnak, a Demokrata Párt (PD) elnökének a napokban tett kijelentése, miszerint pártja nem támogatja a kisebbségi törvénytervezetet, amennyiben ez továbbra is tartalmazza a kulturálisautonómia-tanácsokról szóló részt, éppen ennek a politikai akaratnak a hiányára utal. Ennek ellenére az RMDSZ folyamatosan igyekszik egyeztetni a Demokrata Párttal a kisebbségi törvényről – fejtette ki a Krónikának Varga László és Máté András Levente

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.