Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 23.02.2010
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Puskás Attila
Titlul articolului: Olvasói levél: Magyar cserkészet kisebbségi életformában
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=36072


 

A mindig kifürkészhetetlen sors abban a kivételes szerencsében részleltetett, hogy egy olyan apának a fia legyek, aki egész életét a felnövő, majd később a felnőtt nemzedékek nevelésére áldozta. Puskás Lajos tanár (1901–1982), a trianoni Erdély cserkészetének – nyilván sok elkötelezett társával együtt – a megalapozója, továbbfejlesztője lett.

Mindig résen. Cserkészek a torjai büdösbarlangnál 1934 nyarán

Felismerte, hogy a Lord Baden-Powell alapította (1907-ben Scouting for Boys néven) cserkészet páratlan eszköz a civil társadalom leendő polgárainak a nevelésében. Jómagam – ennek az érdekes emberalakító munkának még élő tanúja – naponta meggyőződtem arról, hogy a már idős, egykori cserkészek otthonunk állandó vendégei voltak a világ minden tájáról, és mint egy hangulatos, idős pátriárkát tisztelték édesapámat, itták minden emlékező szavát.

Tanítványai, a kolozsvári kegyesrendi (piarista) főgimnáziumban, többnyire cserkészei is voltak. Ritka, megtisztelő adománya volt a mozgalomnak, ha valaki tagja lehetett! Engem, legidősebb gyermekét már ötéves koromban „farkaskölyökként” (így nevezték a kiscserkészeket) beíratott cserkésznek. Legtöbb táborozásban már kisgyermekként vele tartottam.

A továbbiakban hátrahagyott naplójából idézem:
„Intézetünkben (azaz a főgimnáziumban – P. A.) már ideérkezésem előtt is (tanári pályáját Székelyudvarhelyen kezdte – P. A.) esett szó a cserkészetről. 1921 decemberében, Szent Imre ünnepségén az énekkar a Cserkészek indulója című művet énekelte. 1922. május 28-án a záróünnepélyen Wildt József tanár beszélt a cserkészetről. A következő években Wildt és Uitz Mátyás tanárok tartják felszínen a gondolatot. A megvalósításra azonban ideérkezésemkor (1925-ben – P. A.) került sor. 1926 nyarán volt a magyar cserkészek nagytábora. Ide néhány fiút – Málnásy Gézát – kiküldtünk szemlélődni. 1927 júliusában a budapesti piaristák somlóvári táborában velem együtt részt vett Málnásy Géza (Málnásy a későbbi marosvásárhelyi egyetemi tanár, röntgenorvos – P. A.), Sz. Nagy Béla, Lammert S., Jeromos E. Ezután 1926–27-ben megkezdődtek a kohorsszal a tárgyalások, amelyek eleinte a nyelvi kérdések körül forogtak. Végre elismerték a magyar nyelv használatára vonatkozó kívánságunk jogosságát, és 1927 márciusában az első 15 fiú (5–6-os gimnazisták) felvette az új egyenruhát. Megtörtént az első eskütétel is. Először szerepelt a román zászló ifjúságunk élén, s ez egyesekben disszonanciát váltott ki. Ettől fogva aztán tíz éven át, úgyszólván csak a cserkészetnek éltem. Meggyőződésem volt, hogy ez az az intézmény, amelyen át ifjúságunkat kivezethetjük abból az útvesztőből, amelybe a kisebbségi sors taszította. Reméltem, hogy a kohorszon belül, s a közös nagy jamboree-kon át ifjúságunk közel kerül a román ifjúsághoz, s ebből kialakul az egymás iránti megbecsülés, segítségre való készség.

Elérendő eredményeink tiszteletet fognak szerezni kisebbségi népünknek. Belső munkánk által, a tíz törvény szellemében olyan jellemek alakulnak ki, olyan gyakorlatias ifjúság nevelődik ki, amely meg fogja állni a helyét, akármilyen nehézség elé állítja őt a kisebbségi életforma. Részemre ez tehát nem egyesületesdi, hanem egész életre szóló és egész kisebbségi életünkre kiható életprogramom. Megérte, hogy érette szinte a családomon kívül éljek és nyakig benne a cserkészetben. Tíz év eredményét tükrözi az általam kiadott könyv (Tizedéves határkőnél, Kolozsvár, 1937.), amely valójában egy nemzedék nevelési időszakát foglalja magában. (…) a cserkészet példánkra megalakult a többi felekezet csapataiban, az iparos tanulók között és az egyetemi hallgatók – öregcserkészek – jól kiképzett és rátermett parancsnoki kart igértek Erdély-szerte az ifjúságunknak.”

Mivel 1937. január 24-én királyi napiparanccsal létrejött az országőrség (strejerie), a cserkészet is átalakult – ezáltal elvesztve eredeti értékeit a nacionalista befolyásra – strázsacserkészetté. Ebben már nem volt helye Románia magyar anyanyelvű közösségeinek, így édesapámnak sem. A bécsi döntés után újraéledt a magyar cserkészet. Édesapámat kinevezték az észak-erdélyi (IX. cserkészkerület) parancsnokává.

Ezekben az években a gyakorlati cserkészet továbbvivője Dobri János lett. Háborús évek voltak. A magyar cserkészetet is másodrendűvé tette a leventemozgalom, a mind jobboldalibb, szélsőséges befolyás. Ez már nem Puskás Lajos cserkészmozgalma volt.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.