Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 25.02.2008
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Bágyi Bencze Jakab, Pásztor Krisztina
Titlul articolului: Oktatás, politika. Cotroceni-ben folytatódik az egyeztetés az új tanügyi stratégiáról
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2102&cikk=15158


A tanügyi törvénytervezet közvitájának lezárását követően a Cotroceni-palotában szerdán folytatódik az egyeztetés a pártokkal az új oktatási stratégiáról.

Tíz nappal a tanügyi törvénytervezet közvitájának lezárása után, szerdán a Cotroceni-palotában folytatódik az egyeztetés az új oktatási stratégiáról. A pártokkal tartandó egyeztetésen Traian Băsescu államfő egy „új nevelésügyi stratégia megvalósítását” javasolná, amint azt a hétvégén, Kovásznán tett látogatásán bejelentette. A szaktárca egyébként folyamatosan összesíti és beépíti a beérkezett javaslatokat a készülő törvénytervezetbe. Az új tanügyi tervezet március elején kerül a parlament elé megvitatásra.

Példaértékű a diákok összetartása

„Nagyon szeretném, ha azok a diákok, akik az elmúlt időszakban jogaikért álltak ki, ugyanígy kiállnának a minőségi oktatás követeléséért is, amikor eljön az ideje” – véleményezte Asztalos Ferenc képviselő a diákok kitartását és szervezettségét, amit az elmúlt hetekben tanúsítottak a 18 év fölöttiek gyerekpénzének ügyében.

Asztalos a hétvégi székelyudvarhelyi sajtótájékoztatóján aggodalmát fejezte ki az utóbbi időben kialakult „magyarellenes hangulat” miatt. „Rosszkor jött ez a hangulatkeltés, hiszen ezen a héten vitatunk meg például egy olyan törvénytervezetet is a parlamentben, amely arról szól, hogy az állami óvodákban az oktatás csak román nyelvű legyen.” Asztalos szerint a szóban forgó javaslatot a Demokrata-liberális Párt (PD-L) a Konzervatív Párttal (PC) közösen nyújtotta be a képviselőházban.

A képviselő reagált az államelnök hétvégi kovásznai kijelentéseire is, melyek szerint a kisebbségi iskolákban a román nyelv idegen nyelvként való oktatását szorgalmazza. „Ha annyira a szívén viselné az államfő a kisebbségi oktatás sorsát, akkor már régen jelt adhatott volna, hogy a parlamenti pártok – köztük az elnöki párt, a PD-L – állítsák meg a törvénytervezetek áradatát, melyek a már létező közoktatási törvényt támadják, vagy megpróbálják felszámolni az e törvények alapját képező, Románia által már ratifikált nemzetközi egyezményeket” – fogalmazott Asztalos Ferenc.

A képviselő szerint nagyon jól jönne az államelnök építő jellegű közbelépése a tanügyi törvény véglegesítésében, „különösen ezen a héten, amikor két magyarellenes törvényjavaslat vitája is várható a képviselőházban”.

Pártokkal egyeztetné az oktatást Băsescu

Kovásznai bejelentése szerint a szerdára tervezett cotroceni-i tanácskozáson az államelnök felvázolja azt az új stratégiát, amely a kisebbségek románnyelv-oktatásában nyújtana segítséget, és „esélyegyenlőséget biztosítana a nem román anyanyelvű családokból származó gyerekek számára, függetlenül attól, hogy milyen nemzetiségű gyerekekről van szó”.

A pártokkal történő egyeztetés után az egyezséget nyilatkozatba foglalva alá is írnák a résztvevők – vélekedett Băsescu, aki ezt az ötletet már tavaly nyári székelyföldi útja után is szorgalmazta. A pártokkal való egyeztetés kapcsán Corneliu Vadim Tudor, a Nagy-Románia Párt elnöke máris jelezte, az általa vezetett alakulat bojkottálni fogja a meghívást.

Áprilistól lesz gyerekpénz 18 év fölött is?

Kerekes Károly RMDSZ-képviselőtől megtudtuk, hogy a 18 év fölötti diákoknak járó gyerekpénz ügyében kidolgoztak egy módosítójavaslatot a parlamentben, amelyet bizottsági szinten már elfogadtak. Ám a rendelet március vége előtt nem léphet hatályba, így a diákok nem kaphatják meg visszamenőleg a három hónap alatt elveszített támogatást.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.