Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 11/6/2007
Tematica: problema emigranţilor români din Italia
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: Lap-top
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2107&cikk=55418


Numele cotidianului

Articolul:

Az olaszok a románokban találták meg a bűnbakot, mi pedig a cigányokban. Nincs semmi különbség Róma prefektusa, Carlo Mosca kijelentése és Adrian Cioroianu román külügyminiszter kijelentése között.

A nap címe. Az olaszok vadásznak ránk, mi Ciorannal és Eliadéval vágunk vissza. Cotidianul

Szimmetria. Ioana Lupea vezércikkéből: Romulus Mailat tette nem csupán az olaszok idegengyűlöletét hozta felszínre, amelyre hüledező aggodalommal tekintünk. Mintegy a tükörben, Románia – egy ország, amelynek súlyos viselkedési zavarai vannak – szinte ugyanúgy válaszolt, de a cigányok ellen. Az olaszok a románokban találták meg a bűnbakot, mi pedig a cigányokban. Nincs semmi különbség Róma prefektusa, Carlo Mosca kijelentése és Adrian Cioroianu román külügyminiszter kijelentése között.

Előbbi azt mondta, kemény intézkedések szükségesek, mert „ezekkel az állatokkal szemben az egyedüli reagálás a legnagyobb szigorúság”. Utóbbi pedig nyilvánosan bevallotta elképzelését, hogy vásárolni kell „egy területet az egyiptomi sivatagban, ahova száműzhetjük azokat, akik szégyent hoznak ránk”. (Evenimentul zilei) Íme, egy kimerithetetlennek tűnő téma, amelyben újabb fordulatokra számíthatunk.

Eliade, Sebastian és a legionáriusok. Érdekes és terjedelmes okfejtéssel cáfolja a Ziua hasábjain Teşu Solomovici azt a közkeletű véleményt, hogy Mircea Eliade a legionárius mozgalom híve, mi több, ideológusa lett volna. (Egy hamis legenda – Mircea Eliade mint a legionárius mozgalom ideológusa). Természetesen többször idézi magát a világhírű vallástörténészt, aki azt is hangoztatja, hogy soha nem volt antiszemita.

A képbe erősen belejátszik a zsidó származású drámaíró és publicista, Mihail Sebastian személye, valamint a napokban nyolcvanadik életévét töltő Cuvântul című jobboldali, majd szélsőjobboldali hetilap. A „legenda” keletkezését Eliade két tényezővel magyarázza: a) a két jóbarátnak, Eliadénak és Sebastiannak több közös legionárius barátja volt; b) A Cuvântulnak, amelyet II. Károly király 1934-ben betiltott (Sebastian is szerkesztette), és amely 1941-ben legionárius szócsőként újra megjelent, Nae Ionescu – egy másik közös barátjuk – volt az igazgatója.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.