Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 03/12/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: „Elesett” egy Kolozs megyei szenátor
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=24483


Numele cotidianului

Az egy nappal korábbi bejelentéstől eltérően az 1990. évi első, szabad parlamenti választások óta Kolozs megyének első ízben mégsem lesz magyar szenátora.

Az országos újraosztás nyomán ugyanis az Aranyosszéket és Kalotaszeg egy részét magába foglaló 4-es számú szenátori egyéni választási körzet mandátumát a korábbi bejelentéstől eltérően mégsem az RMDSZ jelöltje, a 10 125 szavazatot begyűjtő Szedilek Lenke tordai ügyvéd, hanem a szociáldemokrata és konzervatív pártok koalíciójában induló, és a vasárnapi választáson 8520 vokssal csak a harmadik helyen végző Alexandru Cordoş vitte el.

Mandátum Afrikából

Mindössze 36 szavazattal sikerült képviselői mandátumot szereznie a szavazat-visszaosztás során Kötő Józsefnek, aki az Afrikát és Közel-Keletet magába foglaló választókerületben indult az RMDSZ színeiben. A határon túli körzetekben induló szövetségi jelöltek többsége alig szerzett voksokat: az 1. kerületben Kiss Béla 845 szavazatot, a 2. kerületben Balázs Attila 16-ot, a 3. kerületben Dancs Annamari popénekes 98 voksot kapott. A szenátorjelölteknél az 1. választókerületben Szabó Károly Ferencre 867-en, a 2. kerületben Károlyi Bélára 334-en ütötték bélyegzőjüket.

Ennek nyomán a liberális párt  színeiben a 3. egyéni szenátori körzetben induló, és 17 009 szavazattal vesztésre álló Marius Nicoară is átveheti mandátumát a PSD–PC színeiben korábban befutó és 16 628 szavazatot gyűjtő Vasile Puşcaş helyett. Mindezek következtében Kolozs megye magyarságát a parlamentben az eddigiektől eltérően egy szenátor és két képviselő helyett Máté András Levente és Pálfy Mózes Zoltán személyében „csak” két képviselő képviseli 2008 és 2012 között.

„Fogalmam sincs, hogy mi történhetett, egyelőre nem ismerem a részleteket. Szerdán mindenképp bemegyek a megyei választási irodába, hogy tisztázzam a számomra és a választóim számára is igen kellemetlen fejlemény hátterét. Legalább ennyivel tartozom a választóimnak” – reagált a hírre a Krónikának Szedilek Lenke. László Attila, Kolozs megye RMDSZ-elnöke és Kolozsvár alpolgármestere értetlenségének adott hangot a történtek nyomán. „Egyszerűen nem értem, hogyan történhetett az újraosztás. Enyhén szólva is kellemetlen meglepetés számunkra, hogy a megyei szinten a demokrata-liberális párt, a szociáldemokrata-konzervatív pártkoalíció és az RMDSZ után csak a negyedik helyet megszerző nemzeti liberális párt szerezzen szenátori mandátumot, mi pedig nem” – magyarázta László Attila.

Kovászna megyében a szavazatok újraosztását követően az RMDSZ-nek nem sikerült megszereznie a hatodik mandátumot: a 4-es számú, Orbaiszéket és Bodzafordulót magában foglaló kerületben a szociáldemokrata Horia Grama erősítheti a PSD-PC képviselőházi frakcióját. Molnár Gábor, a szövetség képviselőjére a szavazópolgárok 38,7 százaléka voksolt, a szavazatszám azonban nem bizonyult elegendőnek.

A többségében románok lakta, Maroshévizt és környékét magába foglaló Hargita megyei körzetben, a szavazatok visszaosztását követően a szociáldemokrata Mircea Duşa kapott mandátumot az RMDSZ-es Bende Sándor ellenében. Mint ismeretes, a székelyföldi megyében négy képviselőnek és két szenátornak sikerült mandátumot szereznie az alakuló parlamentben.

A voksok újraosztását követően kiderült: az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének egy szenátora és két képviselője lesz a parlamentben a következő négy évben. Az első körben már kiderült: Günthner Tibor szenátorjelölt és Erdei D. István képviselőjelölt kaptak mandátumot, míg Varga Attila képviselőjelölt csak a szavazatok újraosztását követően bonthatott pezsgőt. Varga egyébként kerületében a voksok 49,98 százalékát kapta meg, öttel kevesebbet, mint amennyi elegendő lett volna a mandátum megszerzéséhez. Az RMDSZ megyei szervezete egyébként kérte az érvénytelen szavazatok újraszámolását is, a fellebbezést azonban a megyei választási iroda elutasította.

A Brassó megyei magyarságnak is lesz képviselője az elkövetkező négy évben. A szavazatok újraosztását követően a megyei választási bizottság közleménye szerint a 6-os választási körzetben megméretkező RMDSZ-es jelölt, Farkas Anna-Lili jutott képviselői mandátumhoz. Mint ismeretes, a szövetség jelöltjei megyei szinten a voksok 7,6 százalékát szerezte meg, Farkas Anna-Lili pedig kerületében a voksok 6,42 százalékát tudhatta magáénak.
Eggyel több képviselőt sikerült bejuttatnia a parlamentbe a Bihar megyei magyarságnak, mint a 2004-es választások alkalmából. A szövetség már a mandátum-visszaosztás előtt, első körben “hozta” az eddigi szintet: két képviselő- és egy szenátorjelöltjének sikerült megszereznie a voksok 50 százalékát plusz egy szavazatot választókerületében, így máris mandátumot szerzett. Tegnap, a mandátumok visszaosztásakor pedig beigazolódott Szabó Ödön megyei ügyvezető elnök jóslata, és még egy mandátumot sikerült megszereznie a szövetségnek. Így az első körös győztesek – Cseke Attila, szenátor, illetve Lakatos Péter és Derzsi Ákos képviselő – mellett Pető Csilla képviseli majd Bihar megyét a parlamentben.

Maros megyében a szavazatok újraosztása révén Frunda György is megszerezte a szenátori mandátumot, így Markó Béla mellett ő képviseli a megye magyarságát a parlament felsőházában. A képviselőjelöltek közül Borbély László, Kelemen Attila és Kerekes Károly már az első körben megszerezte a mandátum elnyeréséhez szükséges 50 százalék plusz egy szavazatot. Faragó Péter képviseli az Arad megyei magyarságot Románia parlamentjében – tájékoztatta tegnap este a Krónikát Király András, a szövetség Arad megyei elnöke.

Hasonlóképpen örömmel újságolta lapunknak, hogy újabb négy évig képviselheti a Máramaros megyeieket Béres István László. „Nem is mertem remélni, hogy végül megkapom a képviselői mandátumot. De úgy látszik, az életben vannak pozitív meglepetések is” – fejtette ki Béres.

A szavazatok újraosztása után az RMDSZ-es Fekete-Szabó András Levente és a szociáldemokrata Pop Gheorghe lesz Szilágy megye két szenátora Románia parlamentjében. Mint ismeretes, az RMDSZ-es Seres Dénes újabb képviselői mandátumot szerzett már az első körben.

A Hunyad megyei RMDSZ-nek azonban sem a szenátusban, sem a képviselőházban nem sikerült helyet szereznie. Tegnap estig reménykedtek még ugyan, hogy visszaosztáskor jut számukra is egy alsóházi mandátum, a függőben levő helyet végül a liberális párti jelölt kapta meg. „Újabb munkás négy év következik, és reméljük, hogy legközelebb nekünk is lesz képviselőnk a parlamentben” – nyilatkozta Széll Lőrinc, az RMDSZ Hunyad megyei szervezetének ügyvezető elnöke.

A Beszterce-Naszód megyei magyarságnak sem sikerült képviselői mandátumhoz jutnia.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.