Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: KrĂłnika
Anul şi data apariţiei: 11/21/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: KrĂłnika
Titlul articolului: NĂŠpszavazĂĄs a vĂĄlasztĂĄsrĂłl
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=16718


Numele cotidianului

Articolul:

Jelentősen mĂłdosĂ­thatja a parlament ĂśsszetĂŠtelĂŠt az ĂĄllamfő ĂĄltal javasolt vĂĄlasztĂĄsi rendszer.

„EgyetĂŠrt-e Ön azzal, hogy a legkĂśzelebb megrendezĂŠsre kerĂźlő vĂĄlasztĂĄsokon a parlamenti kĂŠpviselőket ĂŠs szenĂĄtorokat egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletekben, kĂŠtfordulĂłs tĂśbbsĂŠgi formulĂĄban vĂĄlasszĂĄk meg?” – erre a kĂŠrdĂŠsre kell vĂĄlaszolniuk november 25-ĂŠn, vasĂĄrnap azoknak, akik az urnĂĄkhoz kĂ­vĂĄnnak jĂĄrulni a Traian Băsescu ĂĄllamfő ĂĄltal kiĂ­rt nĂŠpszavazĂĄson.

Az elnĂśk arra hivatkozva jelentette be oktĂłber vĂŠgĂŠn, hogy nĂŠpszavazĂĄst kezdemĂŠnyez a vĂĄlasztĂĄsi rendszer megvĂĄltoztatĂĄsĂĄra, hogy a kormĂĄny ĂŠs a parlament szintjĂŠn nem tapasztalhatĂł politikai szĂĄndĂŠk az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes rendszer bevezetĂŠsĂŠre. A Nemzeti LiberĂĄlis PĂĄrt (PNL) jĂşniusban nyĂşjtotta be a parlamentben a vĂĄlasztĂĄsi rendszer reformjĂĄrĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠnytervezetet, amelyet a nagyobbik kormĂĄnypĂĄrt a Pro Democratia EgyesĂźlettel kĂśzĂśsen dolgozott ki. Az illetĂŠkes parlamenti szakbizottsĂĄgokban hĂłnapokig tartĂł vitĂĄk utĂĄn a tervezet vĂŠgĂźl a szenĂĄtus elĂŠ kerĂźlt, ĂĄmde a kezdemĂŠnyezĂŠs sikerĂŠnek bizonytalansĂĄga, illetve az ĂĄllamfő referendum kiĂ­rĂĄsĂĄval kapcsolatos „fenyegetőzĂŠse” miatt a kormĂĄny Ăşgy dĂśntĂśtt, hogy felelőssĂŠget vĂĄllal a parlament előtt a tĂśrvĂŠnytervezetĂŠrt. Erre oktĂłber vĂŠgĂŠn sor kerĂźlt, jelenleg az ĂĄllamfő alĂĄĂ­rĂĄsa hiĂĄnyzik az elfogadott tervezetről, hogy tĂśrvĂŠnyerőre emelkedjen. Traian Băsescu azonban mĂĄig sem hirdette ki a kormĂĄny ĂĄltal kidolgozott tĂśrvĂŠnyt, ehelyett sajĂĄt javaslatĂĄt bocsĂĄtotta nĂŠpszavazĂĄsra.

Jelenleg tehĂĄt kĂŠt elkĂŠpzelĂŠs – a kormĂĄnyĂŠ ĂŠs az ĂĄllamfőĂŠ – „verseng” egymĂĄssal, mindkettő a vĂĄlasztĂĄsi rendszer megreformĂĄlĂĄsĂĄt tűzi ki cĂŠlul. MindkĂŠt rendszernek vannak egyĂŠrtelmű előnyei ĂŠs hĂĄtrĂĄnyai is.

A jelenleg ĂŠrvĂŠnyes, az arĂĄnyos kĂŠpviselet elvĂŠre ĂŠpĂźlő vĂĄlasztĂĄsi rendszerrel szemben az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletek tĂĄmogatĂłinak az a legfőbb ellenĂŠrve, hogy a kĂŠpviselők ĂŠs szenĂĄtorok megvĂĄlasztĂĄsa pĂĄrtlistĂĄkon tĂśrtĂŠnik, a jelĂśltek szerepeltetĂŠsĂŠről a pĂĄrt kĂśzponti vezetĂŠse dĂśnt. A pĂĄrtvezetőknek kĂśnnyebb megtartani parlamenti mandĂĄtumukat, mivel szabadon megvĂĄlaszthatjĂĄk, melyik vĂĄlasztĂłkerĂźletben indulnak a vĂĄlasztĂĄsokon, tehĂĄt ez a rendszer bĂĄtorĂ­tja a jelĂśltek vĂĄndorlĂĄsĂĄt egyik megyĂŠből a mĂĄsikba.

A Băsescu-rendszer

A Traian Băsescu ĂĄltal javasolt vĂĄlasztĂĄsi rendszer a polgĂĄrmesterek megvĂĄlasztĂĄsi mĂłdszerĂŠhez hasonlĂł. Ha egy jelĂślt az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletben megszerzi a szavazatok abszolĂşt tĂśbbsĂŠgĂŠt – 50 szĂĄzalĂŠk plusz egy szavazat –, akkor parlamenti mandĂĄtumhoz jut. Ha ez nem sikerĂźl, mĂĄsodik fordulĂłt rendeznek, amelyben a kĂŠt első helyen vĂŠgzett jelĂślt vesz rĂŠszt, a mandĂĄtumot pedig az kapja, aki tĂśbb szavazatot szerez. TĂĄmogatĂłi szerint a mĂłdszer fő előnye az, hogy a parlament ĂśsszetĂŠtelĂŠt a vĂĄlasztĂłpolgĂĄrok dĂśntik el, mĂ­g a jelenlegi listĂĄs rendszerben a jelĂśltlistĂĄkat a pĂĄrtok ĂĄllĂ­tjĂĄk Ăśssze. MĂĄsik előnye az, hogy kĂśzelebb viszi a vĂĄlasztottakat a vĂĄlasztĂłhoz az elszĂĄmoltathatĂłsĂĄg szempontjĂĄbĂłl. MagyarĂĄn: a vĂĄlasztĂłk jobban nyomon kĂśvethetik kĂŠpviselőjĂźk munkĂĄjĂĄt, ĂŠs mandĂĄtuma vĂŠgĂŠn szĂĄmonkĂŠrhetik eredmĂŠnyeit vagy kudarcait. Egy mĂĄsik előnye ennek a rendszernek az, hogy egyszerűbb ĂŠs ĂĄtlĂĄthatĂłbb kormĂĄnykĂŠpletet eredmĂŠnyez, hiszen a parlamentbe kis szĂĄmĂş – kĂŠt vagy hĂĄrom – pĂĄrt kerĂźlne be. Legnagyobb hĂĄtrĂĄnya a rendszernek, hogy megfosztanĂĄ a kĂŠpviselettől azokat, akik nem a befutĂł jelĂśltre szavaztak, hiszen a nem nyertes jelĂśltre leadott voksokat nem osztjĂĄk Ăşjra, Ă­gy kĂĄrba vesznek. Az ĂĄllamfő javaslata ugyanakkor megfosztja a parlamentbe jutĂĄs esĂŠlyĂŠtől a kisebb, vagy Ăşjonnan lĂŠtrehozott pĂĄrtokat.

A kormĂĄny javaslata

A kormĂĄny vĂĄlasztĂĄsireform-tervezete szintĂŠn bevezeti az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźleteket. Ebben a rendszerben az egyfordulĂłs szavazĂĄs utĂĄn a mandĂĄtumok elosztĂĄsa kĂŠt szakaszban tĂśrtĂŠnik. Előbb az Ăśsszes mandĂĄtum felĂŠt automatikusan leosztjĂĄk azoknak a jelĂślteknek, akik egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźleteikben a legtĂśbb szavazatot szerzik. A mandĂĄtumok mĂĄsik rĂŠszĂŠt a kĂśvetkezőkĂŠppen osztjĂĄk le: előbb megĂĄllapĂ­tjĂĄk, hĂĄny mandĂĄtum jĂĄr a pĂĄrtoknak, arĂĄnyosan a megszerzett szavazatok szĂĄmĂĄval, ebből levonjĂĄk a mĂĄr elnyert mandĂĄtumok szĂĄmĂĄt, a maradĂŠkot pedig annak a pĂĄrtnak a jelĂśltjei kapjĂĄk, amelyek a legtĂśbb szavazatot szereztĂŠk, de nem az első helyen vĂŠgeztek.

Ennek a rendszernek a legfőbb hiĂĄnyossĂĄga, hogy a maradĂŠk mandĂĄtumok leosztĂĄsa ĂĄtlĂĄthatatlanul tĂśrtĂŠnik, hiszen a pĂĄrtlistĂĄkrĂłl nem szavaz a vĂĄlasztĂłpolgĂĄr. BĂ­rĂĄlĂłi szerint ez a rendszer alkotmĂĄnyellenes, mivel a visszaosztĂĄs nyomĂĄn olyan jelĂślt is bejuthat a parlamentbe, aki egy szavazĂĄsra nem bocsĂĄtott pĂĄrtlistĂĄn szerepel. Olyan helyzet is előfordulhat, hogy az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletben egymĂĄssal versengő kĂŠt első jelĂślt egyarĂĄnt mandĂĄtumhoz jut, hiszen a vesztes jelĂślt a pĂĄrtlistĂĄs visszaosztĂĄs rĂŠvĂŠn parlamenti helyet szerezhet.

Előnye a kormĂĄny ĂĄltal javasolt rendszernek, hogy nem fosztja meg a parlamenti kĂŠpviselet esĂŠlyĂŠtől a kisebb pĂĄrtokat, ĂŠs szĂŠlesebb kĂśrben biztosĂ­tja a reprezentativitĂĄst a kĂźlĂśnbĂśző politikai ĂĄramlatoknak.

A példák: Irán, Észak-Korea, Fehéroroszország

A Traian Băsescu ĂĄltal javasolt tiszta egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes vĂĄlasztĂĄsi rendszert jelenleg a vilĂĄg 19 orszĂĄgĂĄban alkalmazzĂĄk a parlamenti vĂĄlasztĂĄsokon. TĂśbbek kĂśzĂśtt FranciaorszĂĄgban is ezzel a mĂłdszerrel vĂĄlasztjĂĄk meg a parlament alsĂłhĂĄza, a NemzetgyűlĂŠs tagjait. A kĂźlĂśnbsĂŠg az, hogy mĂ­g a Băsescu-fĂŠle javaslat szerint amennyiben egy vĂĄlasztĂłkerĂźletben egyik jelĂślt sem ĂŠr el abszolĂşt tĂśbbsĂŠget, a mĂĄsodik fordulĂłba az első kĂŠt helyezett jut, addig FranciaorszĂĄgban mindenki rĂŠszt vehet a mĂĄsodik kĂśrben, aki megszerezte a voksok 12,5 szĂĄzalĂŠkĂĄt. A kĂŠtfordulĂłs, egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes rendszert tĂśbbek kĂśzĂśtt mĂŠg Bahreinban, FehĂŠroroszorszĂĄgban, a KĂśzĂŠp-afrikai KĂśztĂĄrsasĂĄgban, Észak-KoreĂĄban, KubĂĄban, IrĂĄnban, Egyiptomban, Gabonban, Haitin, KirgizisztĂĄnban, MongĂłliĂĄban, Maliban, TĂźrkmenisztĂĄnban ĂŠs Vietnamban alkalmazzĂĄk.

Mikor ĂŠrvĂŠnyes a referendum?

MĂĄrton ÁrpĂĄd, az RMDSZ kĂŠpviselőhĂĄzi frakciĂłjĂĄnak vezetője szerint a hĂŠtvĂŠgĂŠn esedĂŠkes referendum akkor tekinthető ĂŠrvĂŠnyesnek, ha a nĂŠvjegyzĂŠkbe vett ĂĄllampolgĂĄrok ĂśsszessĂŠgĂŠnek a fele plusz egy igennel szavazott. „Viszont RomĂĄniĂĄban a tĂśrvĂŠny ĂŠs az alkotmĂĄny betűjĂŠt az AlkotmĂĄnybĂ­rĂłsĂĄg ĂŠs mĂĄsok sokszor meglepően ĂŠrtelmezik, ezĂŠrt nem lehet felelőssĂŠgteljesen kijelenteni, hogy ez valĂłban Ă­gy is tĂśrtĂŠnik majd” – fogalmazott MĂĄrton. A referendumtĂśrvĂŠny egyik mĂłdosĂ­tĂĄsa kimondja, hogy az ĂĄltalĂĄnos szabĂĄlytĂłl eltĂŠrő esetekben, mint pĂŠldĂĄul az ĂĄllamelnĂśk levĂĄltĂĄsa ĂźgyĂŠben rendezett nĂŠpszavazĂĄs esetĂŠben, nem volt szĂźksĂŠg minősĂ­tett tĂśbbsĂŠgre, most viszont igen, mondta a frakciĂłvezető.

BĂĄrmilyen egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes rendszer egyik legfontosabb eleme a vĂĄlasztĂłkerĂźletek hatĂĄrainak meghĂşzĂĄsa. Ezt a kĂŠrdĂŠst nem ĂŠrinti sem az ĂĄllamfői javaslat, sem a kormĂĄny tervezete, a vĂĄlasztĂłkerĂźletek behatĂĄrolĂĄsĂĄra kĂŠsőbb kerĂźlne sor. MĂĄrton ÁrpĂĄd szerint ha az RMDSZ akkor is kormĂĄnyon lesz, van esĂŠly, hogy a beosztĂĄs ne legyen hĂĄtrĂĄnyos a magyarsĂĄg szĂĄmĂĄra.

KrĂłnika

 Frunda: megszűnhet a magyar kĂŠpviselet

Az RMDSZ szĂĄmĂĄra egyedĂźl a kormĂĄny ĂĄltal jĂłvĂĄhagyott vĂĄlasztĂĄsi tĂśrvĂŠnytervezet elfogadhatĂł, amelyet az ĂĄllamfő egyelőre nem hirdetett ki – nyilatkozta a KrĂłnikĂĄnak Frunda GyĂśrgy szenĂĄtor. A honatya Ăşgy vĂŠlekedik, ez a tervezet lehetővĂŠ teszi, hogy a magyarsĂĄg tovĂĄbbra is jelen legyen a parlamentben, mĂŠg ha a kĂŠpviselők ĂŠs szenĂĄtorok szĂĄma csĂśkken is. Ezzel ellentĂŠtben a Traian Băsescu ĂĄllamfő ĂĄltal ajĂĄnlott tĂśbbsĂŠgi vĂĄlasztĂĄsi rendszer gyakorlatilag megszĂźnteti annak a lehetősĂŠgĂŠt, hogy a magyarsĂĄg kĂŠpviseltesse magĂĄt a romĂĄn tĂśrvĂŠnyhozĂĄsban. Olyan rendszerről van szĂł, ahol a győztes visz mindent, viszont szĂł sincs arrĂłl, hogy eltĂśrĂślnĂŠk az ĂśtszĂĄzalĂŠkos bejutĂĄsi kĂźszĂśbĂśt. Ez azt jelenti, hogy a magyar szervezetnek orszĂĄgos szinten kĂśrĂźlbelĂźl a 2,5 szĂĄzalĂŠkot sikerĂźlne elĂŠrnie, ami messze ĂĄll a bejutĂĄsi kĂźszĂśbtől. Így egyetlen magyar kĂŠpviselő jut majd be a parlamentbe, a kisebbsĂŠgeknek hivatalbĂłl biztosĂ­tott egy helyre.

Frunda GyĂśrgy hangsĂşlyozta: az RMDSZ tovĂĄbbra is azt javasolja a vĂĄlasztĂłknak, hogy lelkiismeretĂźk szerint szavazzanak, vagy akĂĄr ne szavazzanak. A „nĂŠpszavazĂĄson tulajdonkĂŠppen az ĂĄllamfő ĂĄltal javasolt, illetve a kormĂĄny ĂĄltal elfogadott rendszerek kĂśzĂźl kell vĂĄlasztani. A tĂśbbsĂŠgi rendszer hĂĄtrĂĄnyai ismertek, de innen mindenki maga dĂśnti el” – magyarĂĄzta a szenĂĄtor. Ami a nĂŠpszavazĂĄs sikeressĂŠgĂŠt illeti, Frunda szerint igen kicsi az esĂŠlye annak, hogy ĂśsszegyűljĂśn a szĂźksĂŠges szavazatszĂĄm.

N. B. I.

SzĂĄsz Jenő: elviekben jĂł a Băsescu-javaslat

SzĂĄsz Jenő, a Magyar PolgĂĄri SzĂśvetsĂŠg (MPSZ) elnĂśke lapunknak kifejtette: a helyzet Ăśsszetettebb annĂĄl, hogy igennel vagy nemmel lehessen vĂĄlaszolni arra, hogy a nĂŠpszavazĂĄson kell-e tĂĄmogatni vagy sem Băsescu javaslatĂĄt. „Nem mondhatjuk azt, hogy az ĂĄllamelnĂśk megoldĂĄsa rossz a magyarsĂĄgnak, mivel a demokratikus elvek felől nĂŠzve jĂł a javaslat. Ugyanakkor a tiszta egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes rendszerben a pĂĄrthoz valĂł tartozĂĄsnak nincs akkora jelentősĂŠge, mint amikor kizĂĄrĂłlag csak a listĂĄra szavazhatunk, ĂŠs amikor a pĂĄrt dĂśnthet arrĂłl, hogy ki lehet kĂŠpviselő” – fejtette ki az MPSZ elnĂśke. Szerinte nem igaz, hogy a Băsescu-javaslat a nagy pĂĄrtoknak kedvez, hiszen a kiskĂśzĂśssĂŠgek ĂŠrdekĂŠt az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes rendszer szolgĂĄlja jobban. „Ebből a szempontbĂłl ennĂŠl jobb nincs. Az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletek bevezetĂŠse minősĂŠgi vĂĄltozĂĄst hoz a vĂĄlasztĂĄsi rendszerbe” – szĂśgezte le. SzĂĄsz Jenő a kisebbsĂŠgek vonatkozĂĄsĂĄban azonban olyan rendszert tartana megfelelőbbnek, amelyben valamennyi kisebbsĂŠg alanyi jogon, lĂŠlekszĂĄmĂĄval arĂĄnyosan kapna parlamenti helyeket, amelyeknek betĂśltĂŠsĂŠre belső vĂĄlasztĂĄsokat rendez. „Az RMDSZ-nek ezt kellett volna elĂŠrnie, nem pedig azĂŠrt kĂźzdenie, hogy fennmaradjon az 5 szĂĄzalĂŠkos parlamenti kĂźszĂśb” – hangsĂşlyozta az MPSZ-elnĂśk. Szerinte az RMDSZ azĂŠrt ragaszkodik az 5 szĂĄzalĂŠkos kĂźszĂśbhĂśz, hogy hivatkozhasson az egysĂŠg szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠre, ami viszont a szĂśvetsĂŠg politikai monopĂłliumĂĄt erősĂ­ti.

SzĂĄsz AlpĂĄr ZoltĂĄn: korszerűtlen Traian Băsescu elkĂŠpzelĂŠse

SzĂĄsz AlpĂĄr ZoltĂĄn politolĂłgus, a Babeşâ€“Bolyai TudomĂĄnyegyetem adjunktusa a KrĂłnikĂĄnak elmondta, a kormĂĄny ĂŠs az ĂĄllamfő javaslata is nagymĂŠrtĂŠkben ĂĄtalakĂ­tanĂĄ a vĂĄlasztĂĄsi rendszert. „A kormĂĄny egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletes verziĂłja talĂĄn kevĂŠsbĂŠ, mivel abban a listĂĄs – arĂĄnyos – komponens kompenzĂĄlnĂĄ az egyĂŠni kerĂźletes – tĂśbbsĂŠgi – Ăśsszetevőt. Az ĂĄllamfő ĂĄltal javasolt rendszernek nincs arĂĄnyos komponense, ez tisztĂĄn tĂśbbsĂŠgi rendszer” – fejtette ki SzĂĄsz. Szerinte a Traian Băsescu ĂĄltal javasolt vĂĄlasztĂĄsi rendszer jelentősen ĂĄtrajzolnĂĄ a romĂĄniai pĂĄrtrendszert is. Ez a struktĂşra a nagy pĂĄrtoknak jelenthet előnyt, a politikai szĂ­ntĂŠren műkĂśdő alakulatok kĂśzĂźl pedig csak a SzociĂĄldemokrata PĂĄrt, a Demokrata PĂĄrt, a Nemzeti LiberĂĄlis PĂĄrt ĂŠs a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt szĂĄmĂĄra lenne kedvező. SzĂĄsz Ăşgy ĂŠrtĂŠkeli, a tĂśbbi, kisebb pĂĄrtnak nem sok jĂłt hozna az ĂĄllamfő elgondolĂĄsa. A politolĂłgus tĂŠveszmĂŠnek nevezte a Băsescu-javaslat tĂĄmogatĂłi ĂĄltal hangoztatott ĂŠrvet, miszerint a rendszer szorosabb kapcsolatot teremt vĂĄlasztĂł ĂŠs vĂĄlasztott kĂśzĂśtt. Hiszen a pĂĄrt egy jelĂśltet ĂĄllĂ­t, aki vagy tetszik, vagy nem tetszik a vĂĄlasztĂłnak. MĂĄsrĂŠszt – fejtegette SzĂĄsz – azt hangoztatjĂĄk, hogy ez a rendszer arra ĂśsztĂśnzi a pĂĄrtokat, hogy jĂł minősĂŠgű jelĂśltet ĂĄllĂ­tsanak, ami kedvez a pĂĄrton belĂźli versenynek. „Ez szerintem csalĂłka eszme, hiszen Ă­gy sokkal nagyobb lehetősĂŠg van kĂźlĂśnbĂśző ellenszolgĂĄltatĂĄsok fejĂŠben mandĂĄtumhoz jutni, ezĂŠrt a rendszer nem csĂśkkenti, hanem ĂŠppen nĂśveli a klientelizmust” – hangsĂşlyozta. Úgy vĂŠli, az erdĂŠlyi magyar kĂśzĂśssĂŠg parlamenti kĂŠpviselete csĂśkkenne ugyan a Băsescu ĂĄltal javasolt rendszerben, de nem szĂĄmottevően. „A tĂśmbmagyarsĂĄg ĂĄltal lakott megyĂŠkben nem csĂśkkenne, de a szĂłrvĂĄnykĂŠpviselet minden bizonnyal elveszne – mondta. – Fontos kĂŠrdĂŠs, hogy hogyan hĂşznĂĄk meg majd az egyĂŠni vĂĄlasztĂłkerĂźletek hatĂĄrĂĄt.” Fontos jogtechnikai kĂŠrdĂŠseket vetne fel tovĂĄbbĂĄ a szavazĂłi nĂŠvjegyzĂŠk ĂśszszeĂĄllĂ­tĂĄsa, illetve az, hogy lehetne-e szavazni mĂĄs vĂĄlasztĂłkerĂźletekben is, vagy csak a lakhelyen.

SzĂĄsz AlpĂĄr ZoltĂĄn korszerűtlennek ĂŠs helytelennek tartja az ĂĄllamfő ĂĄltal javasolt tiszta tĂśbbsĂŠgi rendszert, hiszen vilĂĄgviszonylatban sokkal inkĂĄbb a tĂśbbsĂŠgi rendszereket vĂĄltjĂĄk ĂĄt vegyes rendszerre, a vĂĄltozĂĄsok pedig az arĂĄnyossĂĄg nĂśvekedĂŠsĂŠnek irĂĄnyĂĄba mutatnak. Szerinte sokkal megfelelőbb lett volna, ha a jelenlegi listĂĄs rendszert ĂĄtalakĂ­tjĂĄk preferenciĂĄlis rendszerrĂŠ, amelyben a vĂĄlasztĂłk jelĂślik ki vagy rangsoroljĂĄk a jelĂślteket.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât ĂŽn limba română cât şi ĂŽn limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  În viitoare analize.