Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 24/5/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Farcádi Botond
Titlul articolului: Listák helyett személyek
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=10844


Numele cotidianului

Hárompárti egyezség született az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetésérõl.

Az egyéni választókerületes (uninominális) szavazási rendszer bevezetésérõl szóló törvénytervezet támogatásáról született egyezség a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Demokrata Párt (PD) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) között – jelentette be tegnap Mihai Voicu, a választási törvény kidolgozására létrehozott parlamenti bizottság elnöke. A liberális politikus elmondta: a három párt között elvi megállapodás született, így valamennyien a Pro Democraþia Egyesület törvénytervezetét támogatják, amelyet még 2003-ban dolgozott ki a civil szervezet.

A tervezet lényegében vegyes választási rendszer bevezetésérõl szól. A honatyák felét egyéni választókörzetekben választanák – a szavazók nem listákra, hanem személyekre voksolnának – a mandátumok másik felét pedig arányosan osztanák el regionális, megyei vagy helyi szinten. Emellett a jogszabály alkalmazása esetén honatyák száma mintegy 20 százalékkal csökkenne. Mint ismeretes, az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését leginkább Traian Bãsescu államfõ szorgalmazta a leváltását megelõzõ kampányban. Az államfõ szerint ugyanis a választási rendszer módosítása a politikai osztály megreformálásának alapja, hiszen a honatyák kevésbé függnének a központi pártvezetéstõl, ellenben nagyobb felelõsségük lenne a választókkal szemben. Bãsescu népszavazás kiírását is tervezte a kérdésrõl.

A tervezetet hamarosan a három párt elnökének aláírásával nyújtják be a parlamentbe, ahol minden esélye megvan annak, hogy elfogadják. A hárompárti egyezség ugyanis tulajdonképpen elegendõ ahhoz, hogy a szükséges kétharmados többséggel a tervezetet pozitívan véleményezze a választási törvény kidolgozásáért létrehozott bizottság. A három alakulat számára a parlament sem jelenthet akadályt a tervezet elfogadásában: honatyáik száma ugyanis biztosítja a sarkalatos törvény elfogadásához szükséges többséget. Mihai Voicu szerint a parlament valószínûleg az õszi ülésszak elején, szeptemberben szavazza meg a tervezetet.

Emil Boc, a Demokrata Párt (PD) elnöke különben felszólította Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnököt, hogy a kormány felelõsségvállalás útján fogadja el a tervezetet, ebbõl látszana ugyanis, hogy a liberálisok valóban akarják az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését. A miniszterelnök azonban leszögezte: a jogszabály fontossága miatt parlamenti vitára bocsátják a tervezetet. Hasonlóan vélekedett Mihai Voicu is, aki szerint azért szükséges a parlamenti vita, mert a jogszabályt hosszú idõn keresztül alkalmazzák majd, így valamennyi alakulat javasolhat módosításokat. A parlamenti kapcsolattartásért felelõs miniszter szerint egyébként a Pro Democraþia tervezete az egyeztetések és tárgyalások révén számos módosítást szenvedhet még. A liberális politikus hangsúlyozta azonban: az egyéni választókerületes szavazási rendszert az európai parlamenti választásokon nem lehet alkalmazni, mivel azon az európai szabályozások érvényesek.

Mint ismeretes, az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetését az RMDSZ ellenezte. A szövetség számára azért elõnytelen a rendszer, mert a jelenleg érvényes listás rendszerben a töredékszavazatok visszaosztása során olyan megyékben is képviselõket juttatott be a parlamentbe, ahol kisebbségben van a magyarság. Az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetése esetén tehát kevesebb RMDSZ-es honatya jutna be a törvényhozó testületbe.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.