Numele cotidianului
Az egyéni szavazókörzetes választás bevezetéséről szóló népszavazás kiírását kezdeményezte tegnap a szenátus és a képviselőház együttes ülésén tartott beszédében Traian Bãsescu államfő. „Konzultálok önökkel a következő parlamenti választásoktól alkalmazandó egyéni szavazókörzetes rendszer bevezetésére vonatkozó népszavazás kiírásáról” – közölte a honatyákkal az elnök. Hozzátette, az általa konzultációként értékelt bejelentéssel megkezdődött a népszavazás beindításához szükséges eljárás.
A szociáldemokraták és a nagy-romániások bojkottja miatt félig üres teremben nem volt jelen sem a Szenátus, sem a Képviselőház elnöke. A bejelentés a koalíciós pártokat – még a demokraták egy részét is – némiképp váratlanul érte. Elemzők szerint egyoldalúsága miatt az elnöki beszédet aligha lehet konzultációnak nevezni, inkább a parlamenti demokrácia elleni támadásnak lehet tekinteni.
A román politikai osztály éles hangú bírálatára épült Traian Bãsescu tegnapi parlamenti beszéde. Az államfő pártokon átívelő érdekekről és cinkosságról, valamint a korrupcióellenes küzdelem politikai szintű megnehezítéséről beszélt. Hangsúlyozta, eljött az ideje a politikai osztály reformjának és az ebbe az irányba tett első lépésként az egyéni szavazókörzetes választás bevezetését nevezte meg.
„Az egyéni szavazókörzetes választás megcseréli a párton belüli szerepeket. A párt vezetőségének lesz majd szüksége a parlamenterek támogatására és nem fordítva” – érvelt az elnök, aki úgy értékelte, a honatyák félreértették és indokolatlanul vették magukra a napokban tett kijelentését, amelyben azokra a politikusokra utalt, akik bűnözőknek alkotnak törvényeket.
Markó csalódott az elnöki beszédben
Markó Béla RMDSZ-elnök, szenátor lapunknak úgy fogalmazott, csalódott az államfői beszédben. „Ami a korrupcióellenes kérdéseket illeti, persze, hogy egyetértünk, jó ezeket időnként újra elmondani és jó közös megoldásokat keresni a korrupció visszaszorítására. De ami a referendum hirtelen jött ötletét illeti, ezt demagóg dolognak tartom, mert az egyéni szavazókörzetes választás aránytalan képviselethez vezet” – hangsúlyozta Markó.
Felhívta a figyelmet, hogy ma Európában ez a rendszer anakronikusnak minősül. Az RMDSZ-elnök úgy vélte, az államfő bejlentésével nagyon népszerű és populista kezdeményezéssel akart előrukkolni, „de ezt nagyon rosszul tette, mert meg kellett volna kérdeznie a politikai pártokat és nem úgy tennie, mintha ő lenne a nagy-nagy igazság letéteményese”.
Kelemen: nem támogatjuk a választási rendszer módosítását
„Az RMDSZ nem támogatja és nem támogatta a egyéni szavazókörzetes rendszer bevezetését, mert ez a nagy pártokat segíti és az erdélyi magyarság arányos képviselete ezáltal soha nem lesz biztosítható a parlamentben” – kommentálta az elnöki bejelentést lapunknak Kelemen Hunor RMDSZ-es parlamenti képviselő. Szerinte az egyéni szavazókörzetes rendszer bevezetése azt jelentené, hogy a jelenlegi RMDSZ-frakcióból egy-két ember maradna a parlamentben. Kelemen nem tartja valószínűnek, hogy ez a rendszer ma Romániában működtethető, mivel, mint mondta, itt a pártok, nem az egyének politizálnak.
Fotó: NewsIn / Dragos Stoica
„Az államelnöknek egyébként joga van ilyen kezdeményezést tenni, a konzultáció formája azonban kicsit furcsa volt, ahogy bejött és azt mondta, akkor most konzultáltunk, azzal sarkon fordult és elment” – sérelmezte a háznagy, aki leszögezte, hogy az egyéni szavazókörzetes választás bevezetésének kérdésében az RMDSZ álláspontja a jövőben sem változik.
PNL: Bãsescu álszent
Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetője az elnöki beszédet ismét a PNL elleni támadásként értékelte, és szerinte az államfő azt a látszatot igyekezett kelteni, hogy a liberálisok nem igazán akarták a egyéni szavazókerületes rendszert. Antonescu emlékeztetett, hogy egykor Traian Bãsescu is hosszú éveken át pártelnökként tevékenykedett, és maga is hosszú listákat állított össze, amelyeknek következménye többek között mindaz a rossz, amelyet beszédében felsorolt.
A liberális frakcióvezető szerint Bãsescu szemrehányásai csak abban az esetben fogadhatók el, ha a köztársasági elnök elismeri, hogy tizenhét esztendeje maga is része annak a politikai osztálynak, amelyet élesen bírált, illetve akkor, ha nevekkel és bizonyítékokkal szolgál arra vonatkozóan, hogy mire, kire gondol, amikor politikai pártokon átívelő érdekekről beszél.
PD: ez az igazi reform
Ioan Oltean, Demokrata Párti képviselő azt mondta, az államfő által érintett témák a jelenlevők nagy részét, de elsősorban azokat érték váratlanul, akik hiányoztak az ülésteremből, azaz az ellenzék képviselőit. „Ez olyan beszéd volt, amely ha konkrét alakot ölt, főként a népszavazás megszervezésére vonatkozóan, a teljes politikai osztály régóta várt megreformálásához és azoknak a politikusoknak az eltűnéséhez vezet, akik csak csoport- vagy apró pártérdekekre hajtanak” – érvelt Oltean, aki szerint Romániában nincs olyan párt, amely elutasítsaná a egyéni szavazókerületes választásról szóló népszavazás megszervezését.
PSD: Bãsescu olcsó trükkökkel él
Mircea Geoanã egy ijedt ember beszédeként értékelte az államfő felszólalását, a népszavazásra vonatkozó javaslatot olcsó trükknek minősítette.