Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 28/8/2008
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Megállapodás az RMDSZ és EMNT között a 2008-as parlamenti választási együttműködésről
Acces online: https://figyelo.transindex.ro/?cikk=913


Numele cotidianului

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács

1. felismerve a politikai pluralizmus szükségességét és fontosságát a sokszínű erdélyi magyar társadalom demokratikus berendezkedése szempontjából,

2. tudatában ezen politikai pluralizmus és verseny korlátainak és sajátosságainak egy számbeli kisebbségben élő nemzeti közösség érdekeinek érvényesítése esetében,

3. azon meggyőződés által vezérelve, hogy a politikai képviselet a közösségi érdekérvényesítés fontos eszköze mind az önkormányzatokban, mind Románia Parlamentjében, mind az Európai Parlamentben, az erdélyi magyarság kollektív identitásának megőrzése és gazdagítása szempontjából garanciát jelentő, a belső önrendelkezésen alapuló kulturális és közigazgatási-területi autonómia-formák jogi kereteinek megteremtése, gyakorlatba ültetése és működtetése, továbbá szülőföldünk, Erdély modernizációját és fejlesztését célzó politikai és közigazgatási döntések elősegítése érdekében az alábbiakban állapodnak meg:

I. A jelöltállításról

1. Az RMDSZ választási jele alatt induló egyéni választókerületi képviselő- és szenátorjelölteket (a továbbiakban jelöltek) a jelen megállapodás mellékletében megnevezett választókerületekben az EMNT nevesíti.

2. Mind az RMDSZ, mind az EMNT által nevesített jelöltek vállalják a jelöltséggel járó törvényes feltételek teljesítését.

3. Sem az RMDSZ, sem az EMNT nem nevesít olyan személyeket, akik az idei önkormányzati választásokon nem kapták meg a magyar választók többségének támogatását.

4. Sem az RMDSZ sem az EMNT nem nevesít olyan személyt, aki együttműködött a kommunista állambiztonsági szervekkel, illetve a Temesvári Kiáltvány 8. pontjának hatálya alá esik.

II. A választási kampányról

1. A választási programot kidolgozó munkacsoportba az EMNT egy személyt delegál. A Magyar Összefogás választási programjának véglegesítésénél a felek egyetértési jogot gyakorolnak.

2. Az RMDSZ és az EMNT által nevesített jelöltek a választási kampányban a közös választási program mellett a saját értékrendjüket, célkitűzéseiket, prioritásaikat képviselhetik.

3. A választási kampány során a felek mind a saját, mind a közös rendezvényeken, továbbá a közös vagy saját kampányeszközök által a „tulipán” jele alatt induló magyar összefogás jelöltjeiről beszélnek és minden egyéni választókerületben az RMDSZ-re való szavazásra buzdítnak.

4. Az RMDSZ és az EMNT vezetői, politikusai, jelöltjei közös kampányrendezvényeken vesznek részt.

5. A kampányköltségekhez és az induláshoz szükséges garanciapénz letételéhez az EMNT is hozzájárul, jelöltjei számának arányában és az RMDSZ által kidolgozott módszer szerint.

6. Sem az RMDSZ sem az EMNT nem támogat független jelölteket, sem más pártok jelöltjeit, és a kampányban fellépnek ellenük.

III. A parlamenti frakció működéséről

1. A felek mandátumhoz jutott jelöltjei, közösen alakítanak parlamenti frakciót, amely a parlamenti házszabályoknak megfelelően az RMDSZ frakciója, de ezen belül az EMNT képviselői külön csoportot képezhetnek.

2. A magyar frakció képviselői saját politikai identitásukat megőrizve önállóan is élhetnek a véleménynyilvánítás, a jogszabály-kezdeményezés valamint szavazási szabadságukkal.

3. Kivételt képeznek az előző rendelkezés alól azok a döntések, amelyek a romániai magyar közösség egységes parlamenti fellépését teszik szükségessé. Ezen többségi döntéseknek a frakció minden tagja kötelezően aláveti magát.

4. Jelen megállapodás szerint a romániai magyar közösség egységes parlamenti fellépését a következő kérdések esetében állapítjuk meg:
a. kormányba lépés;
b. kormányból való kilépés;
c. bizalmatlansági indítványról szóló szavazás;
d. költségvetésről való szavazás.

5. A magyar frakció egységes álláspont kialakítására törekszik az alábbi, romániai magyarság egészét érintő stratégiai kérdésekben:
a. anyanyelvhasználati jogszabályok,
b. anyanyelvű közoktatási rendszert érintő jogszabályok,
c. állami magyar egyetemmel kapcsolatos döntések,
d. kisebbségek jogállásáról szóló törvény,
e. a közösségi autonómiaformák jogi keretei,
f. decentralizációs törvények.

6. A fenti kérdésekről az RMDSZ és az EMNT képviselői előzetesen konzultálnak.

7. Amennyiben az EMNT egyetért az RMDSZ kormányzati szerepvállalásával, tagjai a bizottsági üléseken a Frakció közös álláspontját képviselik. Hasonló kötelezettséget vállalnak az EMNT esetleges kormányzati tisztségviselői is.

8. A szakbizottságokban illetve a külföldi parlamenti küldöttségekben az RMDSZ és az EMNT képviselői arányosan részesülnek a tagságban és vezetői tisztségekben, valamint a parlamenti szakértők és a frakció munkáját segítő munkatársak esetében.

9. A hatékony együttműködés és a közös álláspont kialakítása érdekében, a frakció legalább kéthetente egyszer közösen ülésezik. Emellett az RMDSZ illetve az EMNT képviselői külön is ülésezhetnek.

IV. Az Európai Parlamenti választásokon való együttműködésről

1. Az RMDSZ és az EMNT vállalja, hogy a 2009. évi EP választáson közös jelöltlistát állít.

A megállapodás részét képezi az 1. sz. melléklet.


Markó Béla, az RMDSZ elnöke Tőkés László, az EMNT elnöke


Melléklet

Választókerületek, ahol az EMNT nevesít jelölteket


A. Befutónak minősíthető választókerületek
• Hargita: 1 képviselői kerület, Gyergyó-Keresztúr
• Kovászna: 1 képviselői kerület, Sepsiszentgyörgy

B. További választókerületek amelyekben van esély mandátumot szerezni
• Arad: 1 képviselői kerület, lehetőleg Aradon
• Szatmár: 1 szenátori kerület
• Máramaros: 1 képviselői kerület
• Kolozs: 1 szenátori kerület, lehetőleg Kolozsváron
• Maros: 1 képviselői kerület, lehetőleg Marosvásárhelyen
• Beszterce: 1 képviselői kerület
• Fehér: 1 képviselői kerület
• Szeben: 1 képviselői kerület
• Brassó: 1 szenátori kerület, lehetőleg Brassóban - további 1 képviselői kerület függőben
• Temes: 1 képviselői kerület
• Bákó: 1 képviselői kerület
• Bukarest: 1 képviselői kerület, illetve 1 szenátori kerület
• Kovászna: 1 képviselő Bodzaforduló és környéke
• Még néhány Kárpátokon túli kerület

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.