Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 29/8/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: interviuri
Autorul articolului: K. B. I.
Titlul articolului: VÁLASZTÁSI LUTRI - Egyéni kerületi választás: mandátumok bánják
Numărul fotografiilor: 2
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=5992


Numele cotidianului

Tudni lehet, hogy az új választási törvény bevezetésével az RMDSZ veszíteni fog jelenlegi mandátumarányából a törvényhozásban; a kérdés csak az, hogy mennyit? Márton Árpád frakcióvezető válaszol. [interjú]

Miben változott az egyéni választókerületeket tartalmazó választási törvény ahhoz a tervezethez képest, amit az RMDSZ korábban elutasított?

Márton Árpád, a választási törvény módosításáról egyeztető pártközi munkacsoport tagja: – Az egyéni választókerületi eljárás gyakran a választási rendszerek többségi vagy vegyes formájának fedőneve.

Az RMDSZ olyan módosító javaslatokat támogat, amelyek a legközelebb állnak a többségi és arányos rendszereket ötvöző, vegyes választási rendszerekhez – ezekben nem vesznek el a kiosztásra kerülő töredékszavazatok, melyek a szövetség szempontjából a magyarság demográfiai súlya miatt is rendkívül fontosak.

Gerrymandering: szójáték Elbridge Gerry massachussetsi (USA) kormányzó nevére és a szimbolikus "szalamandra" szóra. A kifejezést egy pamflet címében először az Boston Gazette használta 1812 március 26-i számában. A Jefferson vezette demokraták a választókerületek átrajzolásával próbálták hátrányba hozni politikai ellenfeleiket a szenátori választásokon



A másik veszély – a töredékvoksok elvesztődése mellett – a választókerületek kijelölése kapcsán merül fel. Az egyéni választókerületek olyan módon is megrajzolhatóak, hogy az hátrányosan érintse a romániai magyarok parlamenti képviseletét. (A választási rendszerekkel foglalkozó nemzetközi szakirodalom szerint a választókerületek kijelölésével, a “játékszabályokat” meghatározó pártok, sok esetben maguk javára, manipulálhatják a végső mandátumeloszlást – szerk. megj.)

A választókerületek kijelölésére a jelenlegi tervezetben létezik egy olyan javaslat, mely szerint egy ún. állandó választási hatóság, bizonyos kritériumok mentén átrajzolhatná a kerületeket.


Az RMDSZ ellenzi, hogy újrarajzolhatóak legyenek a választókerületek

azokon a településeken, ahol a demográfiai arányok 10%-os változása észlelhető. Elmondható, a végső választási törvénytervezet elfogadtatásával az RMDSZ egy évet takarított meg azáltal, hogy módosító javaslatait a meglehetősen hosszú elfogadtatási eljárás végén nyújtja be, ellenkező esetben állandóan újra kellene egyeztetni a pártokkal.


Az új választási rendszerben milyen garancia létezik arra nézve, hogy az RMDSZ megtartja jelenlegi mandátumarányát a parlamentben?

– Elméletileg létezik erre garancia, ha a törvénytervezetre benyújtott módosító javaslatokat elfogadja a plénum – akkor a jelenlegi arányokhoz közel álló képviseletet valósíthatunk meg. Ez elsősorban attól függ, hogy az egyéni választókerületek tisztességesen legyenek kijelölve.

Előállhat egy olyan furcsa helyzet, például Szilágy megyében – ezt a megyét két választókerületre osztják –, hogy az egyik kerülethez nem a délkeleti, többségében magyar lakta településeket csatolják, hanem azokat, ahol magyarok nincsenek többségben. Ha a relatív többséggel rendelkező magyar településeket szétszórják a két választókerület között, akkor nem sikerül megszerezni a képviselői mandátumokat.

A magyar lakosság befolyása a választási kerületek kialakításával csökkenthető: például Kovászna megyében is meg lehet csavarni úgy a dolgokat, hogy a második kerületben se RMDSZ-es jelölt kaphassa meg a képviselői mandátumot. Maros megyében megtörténhet, hogy a 60 százalékos többségű magyar közösséget is megoszthatják a kerületek kijelölése révén.

Márton Árpád: jobb lett volna a preferenciális arányos
választási rendszer, mikor a szavazópolgárok határozzák
meg a pártlistán a jelöltek bejutási sorrendjét
(fotó: Erdélyi Riport)


Milyen mandátumelosztási eljárást alkalmaznak a módosítás legutóbbi verziójában?

– Az összmandátumok felét egyéni kerületekben, másik felét megyei kiegyensúlyozással osztanák ki, hogyha a parlament így fogadná el majd a törvényt. Az RMDSZ azt szeretné, ha létezne egy országos lista is az új választási rendszerben – a PSD azonban az országos listát ellenzi. Ez a mandátumelosztási eljárás leginkább a német modellhez áll közel.

A teljes választási rendszer például abban különbözik a magyarországi eljárástól, hogy a választópolgár itt csak egy névre (egyéni jelöltre – szerk.megj.) szavaz, míg Magyarországon egyéni jelöltre és pártlistára egyaránt szavazhat.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.