Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 01/8/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: EMNT-SZNT küldöttség Brüsszelben - A be nem tartott román kötelezettségvállalásokról
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=270


2007. július 11–12-én erdélyi magyarságunk képviseletében háromtagú küldöttség járt Strasbourgban, melynek tagja volt Tőkés László püspök, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Fodor Imre, volt marosvásárhelyi polgármester, a Székely Nemzeti Tanács elnöke és Szilágyi Zsolt, volt parlamenti képviselő, az EMNT alelnöke, a Duna–Tisza Társaság brüsszeli irodavezetője. Ez a látogatás részét képezi annak a látogatás-sorozatnak, melyet erdélyi magyar egyházi, polgári és politikai-közéleti emberek az utóbbi két-három esztendőben az Európai Unió fővárosaiban – Brüsszelben és Strasbourgban – eszközöltek.

      Jószolgálati útjuk során romániai magyar közösségünk képviselői felkeresték az Európai Parlament számos képviselőjét és vezető tisztségviselőit – köztük Hans-Gert Poettering EP-elnököt, Joseph Daul európai néppárti frakcióvezetőt és Brian Crowley EP-képviselőt, a Nemzetek Európájáért Unió képviselőcsoportjának elnökét. Fogadták őket Szájer József, a magyar néppárti delegáció elnöke, Tabajdi Csaba magyar szocialista frakcióvezető, az Intergroup kisebbségi munkabizottság elnöke, valamint Szent-Iványi István, az EP liberális frakciójának tagja. Nagy segítségükre volt Gál Kinga képviselő, aki a határon túli – köztük az erdélyi – magyarság ügyeinek élen járó képviselője.
      Erdélyi küldötteink megbeszéléseik során átfogó tájékoztatást nyújtottak a Románia európai csatlakozása óta eltelt fél esztendő tapasztalatairól. Az azóta elért szerény előrehaladást elismerve, felhívták a figyelmet azokra a súlyos problémákra és hiányosságokra, melyek megoldására nézve a román kormány kötelezettséget vállalt. Szem előtt tartva, hogy az uniós tagság önmagában nem jelenti az előírt kötelezettségek automatikus teljesülését, a küldöttség határozottan szorgalmazta a csatlakozási feltételek megvalósulásának következetes nyomon követését – mindenekelőtt a korrupcióellenes harc, az igazságügyi reform, valamint az emberi jogok és a kisebbségvédelem terén.
      Tőkés László püspök szót emelt az európai keresztény-nemzeti értékek mellett, és elismerését fejezte ki Hans-Gert Poettering elnöknek az európai alkotmányos reformfolyamat folytatásáért, amelynek – egyebek mellett – szerves részét képezi a kisebbségvédelem.
      Szilágyi Zsolt sajnálatát fejezte ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség hazai és nemzetközi pozíciójának meggyengülése miatt, másfelől pedig az Európai Parlament képviselőinek a támogatását kérte a romániai magyar közösség hiteles európai képviseletének a megvalósításához, kiemelve annak fontosságát, hogy az EP kövesse figyelemmel a küszöbön álló romániai európai parlamenti választások egész folyamatát.
      Fodor Imre beszámolt az SZNT szervezésében zajló székelyföldi belső népszavazásról. A székely területi autonómia széles körű támogatottsága ismeretében az EU politikusainak segítségét kérte annak megvalósításához.
      A küldöttség tagjai felhívták a figyelmet a Románia csatlakozásával kapcsolatos európai országjelentésekben foglalt előírások teljesítésének, illetve folyamatos „monitorizálásának” a fontosságára – a következők szerint: a szubszidiaritás és az önkormányzatiság elveinek alkalmazása a magyar kisebbségi közösség védelmében; a kulturális autonómia bevezetése; a magyar felsőoktatás helyreállítása; az elkobzott egyházi és közösségi tulajdonok visszaszolgáltatása; a választási és a párttörvény diszkriminatív jellegének a megváltoztatása; a moldvai csángómagyarok védelme stb. Külön is szóltak a felekezeti oktatásról, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem egyes tanárainak állásukból való törvénytelen elbocsátásáról, az egyházi téren tapasztalható – többségi – diszkriminációról és a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Gimnázium sportpályájának a megoldatlan helyzetéről stb.
      Az Európai Parlament képviselői és vezető tisztségviselői egyetértettek abban, hogy formális felvételén túlmenően Románia tényleges európai csatlakozása hosszan tartó folyamat, melyet szoros együttműködéssel és a romániai helyzet monitorizálásával kell – és lehet – elősegíteni. Aggodalmukat fejezték ki a romániai belpolitikai bizonytalanság, a tartós kormányválság, valamint az RMDSZ politikája vonatkozásában; másfelől elégtétellel nyugtázták Traian Băsescu államelnöki tisztségében való, népszavazással történt megerősítését. Fontosnak tartották az uniós csatlakozással kapcsolatos romániai reformok következetes folytatását, ugyanakkor pedig a romániai magyar közösség EP-képviseletének megvalósítását. Üdvözölték Tőkés László európai parlamenti képviselő-jelöltségét.
      Hans-Gert Poettering indokoltnak és legitimnek ismerte el az erdélyi magyarság autonómiaigényét – mint olyan demokratikus törekvést, amely nem veszélyezteti Románia területi épségét.
      Michl Ebner dél-tiroli képviselő (Olaszország) teljes körű összefogást tartott szükségesnek a kisebbségi magyar önrendelkezés megvalósítása érdekében, ezen belül pedig nagy fontosságot tulajdonított történelmi egyházaink ezirányú támogatásának.
      Brian Crowley szerint hosszas folyamat, kitartó küzdelem eredményeképpen érhetjük el céljainkat – s ebben az EU befolyása és ajánlásai is nagy segítségünkre szolgálhatnak. Fodor Imre a Székelyföld autonómiájáról rendezett népszavazásról adott tájékoztatója után az ír politikus, frakcióvezető meghívta az SZNT elnökét, hogy a referendum befejezése után mutassa be annak eredményeit a Nemzetek Európájáért Unió képviselőcsoport frakcióülésén.
      Michael Gahler a kisebbség lojalitását és a többség nagyvonalúságát ítélte fontosnak kisebbségi kérdéseink rendezésében.
      A Magyar Néppárti Delegáció ülésén részt vevő küldötteink tájékoztatása nyomán a képviselők sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy – az RMDSZ hibájából – meghiúsult a közös nemzeti európai parlamenti jelöltlista állítása. Mindazonáltal reményüket fejezték ki és támogatást ígértek a hiteles erdélyi magyar képviselet létrehozásához.
      Elmar Brok elfogadta küldöttségünk meghívását Erdélybe, egy utóbb egyeztetett alkalomra.
      A Fidesz EP-képviselői támogatásukról biztosították Tőkés Lászlót a közelgő európai parlamenti választáson.
      Küldöttségünk tagjai egyetértéssel üdvözölték Kónya-Hamar Sándor írásbeli kezdeményezését a kolozsvári Bolyai Egyetem helyreállítása ügyében, és valamennyi tárgyalófélnél közbenjártak annak támogatása érdekében. Hasonlóképpen szót emeltek a bukaresti római katolikus Szent József székesegyház érdekében, továbbá a kisebbségellenes brutalitásnak áldozatul esett, szlovákiai Malina Hedvig védelmében.
      Az EMNT és az SZNT vezetői strasbourgi útjuk alkalmával megerősödtek abban a meggyőződésükben, hogy erdélyi magyarságunk nemzetközi képviselete és érdekérvényesítése terén az eddiginél is határozottabb nyitásra és az RMDSZ eddigi politikájának a meghaladására van szükség. Ez viszont őszinte párbeszédet és széles körű összefogást tesz szükségessé, melyre mind az EMNT, mind az SZNT készen állnak, tájékoztatta szerkesztőségünket a Duna–Tisza Társaság sajtószolgálata.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.