A Hargita megye zászlajaként is elfogadott székely lobogó szúrja a szemét egyeseknek. A napokban több gyergyószéki intézmény kapott felszólító levelet, melyben a zászlók beszedését követelik. Ettől eltekintve Székelyföld zászlajának használatára biztat mindenkit Árus Zsolt, a Gyergyószéki Székely Tanács elnöke. zaszlo_bA legtöbb gyergyószéki közintézményen ott lobog a székely zászló „Úgy gondolom, hogy a megyei önkormányzat részéről hiba volt Hargita megye számára kisajátítani az egész Székelyföld zászlaját. A marosvásárhelyi bíróságon a nyár folyamán született egy jogerős határozat, mely arról szólt, hogy ez a zászló nem Hargita megye zászlaja. Nincsen semmiféle kihatása ennek arra nézve, hogy hol és hogyan használjuk" - hangsúlyozta Árus Zsolt, a Gyergyószéki Székely Tanács elnöke, akinek tudomására jutott, hogy a napokban gyergyószentmiklósi intézményeket kértek fel, vegyék le épületeikről a székely zászlót. „Jó, ha minél többen használjuk a székelység szimbólumait. Tudomásomra jutott, hogy hévízi, magukat civilnek nevező, tulajdonképpen távolról sem civil és távolról sem jó szándékú román emberek, akik abban lelik örömüket, hogy minden ilyen dolgot megtámadnak a bíróságon, elkezdték fenyegetni az intézményeket azzal, hogy ha nem távolítják el épületeik homlokzatáról a zászlókat, beperelik" - fejtette ki Árus Zsolt szerda délelőtti sajtótájékoztatóján. A Gyergyószéki Székely Tanács elnöke hangsúlyozta: az intézményvezetők vegyék figyelembe, hogy a lobogó „nem Hargita megye zászlaja, hanem Székelyföldé, és mint ilyen, szabadon használható". Példaként felhozta a három évvel ezelőtti makkfalvi esetet, mely kapcsán a művelődési minisztérium átiratában is szerepel, mintegy megerősítve, hogy egy történelmi közösség, a székelység jelképe a székely zászló, így szabadon használható és nem büntethető az, aki kitűzte. Árus ugyanakkor hozzátette, kérésre magánszemélyek kedvezményesen, intézmények pedig ingyen kaphatják meg Székelyföld zászlaját. A csomafalvi óvoda is felszólítást kapott A gyergyócsomafalvi Köllő Miklós Általános Iskolához nyolc egység tartozik. Antal Teréz igazgatónő elmondta, a napokban kapta az általa vezetett tanintézmény egyik egysége a felszólítást, melyben a székely zászló levételére kötelezik. „ Az 1-es számú óvoda kapta az értesítőt Ilie Sandru tanártól, aki egy maroshévízi egyesület tagja. Vezetőtanácsi ülést hívok össze, és ott megtárgyaljuk az esetet, jogtanácsosnak kérjük ki a véleményét. Addig is a zászló marad a helyén, nem vesszük le" - fogalmazott Antal Teréz iskolaigazgató. A szentmiklósi múzeumon is marad a zászló A Tarisznyás Márton Múzeumban is iktatták a Maroshévízről küldött levelet. Csergő Tibor igazgató elmondta, hogy a marosvásárhelyi bíróság határozatára hivatkozik a felszólítás írója, mely arról szól, hogy a zászló nem Hargita megye zászlaja. „A zászló marad, nem sért semmiféle törvényt" - fogalmazott a múzeum igazgatója.
|
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.
În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize.
|