Az MPP háromszéki vezetői szerint elítélendő azon elöljárók hozzáállása a székely szimbólumokhoz, akik a magyar politikai alakulatok és civil szervezetek felkérése ellenére évek óta nem hajlandók kitűzni a lobogót a polgármesteri hivatalok homlokzatára.Balint_Jozsef_MPP_bBálint József Sajnálatos tény, hogy közel tíz év telt el azóta, hogy a Székely Nemzeti Tanács szimbólumaink minél szélesebb körben történő terjesztését kezdeményezte, és jelenleg is sok elöljáró - politikai színezettől függetlenül - nem él a lehetőséggel, hogy legalább az önkormányzat épületére kifüggessze a székely lobogót - jelentette ki szerdán Bálint József, a Magyar Polgári Párt sepsiszentgyörgyi szervezetének elnöke. A politikus újságírói kérdésre reagálva tette megállapítását, magyarázatot próbálva adni arra a tényre, hogy a kezdeményezés óta eltelt időszakban Háromszéken összesen tíz városi és községi hivatalra került ki a székely zászló. Bálint szerint nemtörődömségről, hanyagságról, illetve a nemzeti hovatartozás fel nem vállalásáról tett és tesz tanúságot minden olyan polgármester, aki eddig nem élt ezzel a lehetőséggel. Ide sorolhatók az MPP egyes elöljárói is, akik annak ellenére, hogy a Székely Nagygyűlésen fogadalmat tettek ez irányba, végül mégsem tették meg a lépést. Az alakulat sepsiszentgyörgyi vezetője szerint ennek a gesztusnak igen komoly eredménye lehetne középtávon, azaz ha minél több hivatal homlokzatán megjelenne a székely lobogó, akkor világossá válhatna, hogy a közakarat kifejezéséről van szó, és az ellenállás is csökkenne. Utóbbi ugyanis továbbra is igen erős, mostanra már csak román oldalról, ami igencsak lényeges, hiszen a közelmúltban többek között az RMDSZ háza tájékáról is komoly ellenállást tapasztaltak. Bálint ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az elmúlt hónapokban a szövetség elöljáróitól tapasztalt radikalizálódás nem csak átmeneti, és nem múlik el, amint újból a kormányzati „konchoz" kerül az RMDSZ. Végül az elnök hozzátette, hogy alakulata továbbra is feltétel nélkül támogat minden, a székely szimbólumok védelmében indított kezdeményezést.
|
Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.
În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.
Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date în viitoare analize.
|