Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
Dobos BalĂĄzs
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: OrszĂĄgos TitkĂĄrsĂĄga
A Berecz JĂĄnos ĂĄltal kidolgozott Ăşjabb vĂĄltozat, a âFeladatterv az MSZMP orszĂĄgos ĂŠrtekezlete ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak vĂŠgrehajtĂĄsĂĄhoz (a Politikai BizottsĂĄg javaslata)â c. dokumentum vĂĄltozatlanul a MinisztertanĂĄcs szĂĄmĂĄra ajĂĄnlotta a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyjavaslat kidolgozĂĄsĂĄt.
A HNF OrszĂĄgos TitkĂĄrsĂĄga elfogadta a Propaganda ĂŠs MĹąvelĹdĂŠsi OsztĂĄly mĂĄjus 25-ei beszĂĄmolĂłjĂĄt a nemzetisĂŠgi kongresszusok elĹkĂŠszĂtĹ munkĂĄlatairĂłl. A jelentĂŠs megĂĄllapĂtotta, hogy âtĂĄrsadalmi igĂŠnyt fogalmazott meg ĂŠs terjesztett az OrszĂĄggyĹąlĂŠs elĂŠ a Hazafias NĂŠpfront Budapesti BizottsĂĄga vezetĹ titkĂĄra nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄt javasolva. A tĂśrvĂŠny politikai elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠnek munkĂĄlatai folynak, ebben rĂŠszt veszĂźnk.â
MĂĄndity Marin megkĂźldte a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit Radics Katalinnak. A dokumentum szerint a tĂśrvĂŠnynek meg kell hatĂĄroznia a nemzetisĂŠg fogalmĂĄt, a jogokat ĂŠs kĂśtelessĂŠgeket, a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek helyĂŠt, illetve ki kell fejeznie a tĂśbbsĂŠgi nemzet felelĹssĂŠgĂŠt. Kiterjedt nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogok biztosĂtĂĄsĂĄt, valamint egy, a rĂŠszleteket tartalmazĂł vĂŠgrehajtĂĄsi utasĂtĂĄs kimunkĂĄlĂĄsĂĄt szorgalmazta.
Hambuch GĂŠza megkĂźldte a jĂşnius 8-ai keltezĂŠsĹą, a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit (Javaslatok nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄhoz) Radics Katalinnak, amely a jĂşnius kĂśzepei, szĂśvetsĂŠgi anyagok kĂśzĂźl a legbĹvebbnek ĂŠs leginkĂĄbb kidolgozottnak bizonyult. A dokumentum ĂĄtfogĂłan foglalkozott a tĂśrvĂŠny cĂŠljaival, szemĂŠlyi hatĂĄlyĂĄval, az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogokkal, ezek ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠvel, a megreformĂĄlt struktĂşrĂĄval ĂŠs vĂŠtĂłjoggal bĂrĂł szĂśvetsĂŠgekre ĂŠpĂźlĹ ĂŠrdekkĂŠpviselettel, valamint hangsĂşlyosan a kulturĂĄlis ĂŠs oktatĂĄsi Ăźgyekkel.
Stark Ferenc (Javaslat a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elveire) elkĂŠszĂtette a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatban. HangsĂşlyozta, hogy a kisebbsĂŠgi jogok forrĂĄsa a ânĂŠphatalom elveâ, az ĂĄllam tĂĄmogatĂł politikĂĄt folytat, amelynek alanya maga a nemzetisĂŠgi lakossĂĄg ĂŠs autonĂłm szervezeteik, illetve az ĂĄllam sĂkra szĂĄll a hatĂĄron tĂşli nemzetisĂŠgi kapcsolatok kialakĂtĂĄsĂĄĂŠrt. Elengedhetetlennek tartotta a jogosultsĂĄgnĂĄl a nemzetisĂŠg ĂŠs a nemzetisĂŠghez tartozĂĄs fogalmi meghatĂĄrozĂĄsĂĄt, illetve a kettĹs kĂśtĹdĂŠs elismerĂŠsĂŠt. Egyes intĂŠzkedĂŠseknek pedig a nehezen meghatĂĄrozhatĂł terĂźleti ĂŠrvĂŠnyt emelte ki.
Samu MihĂĄly egyetemi tanĂĄr is elkĂŠszĂtette a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠsĂŠt (ElĹterjesztĂŠs a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny koncepciĂłjĂĄrĂłl), amely leszĂśgezte a javasolt alapelveket, majd a hangsĂşlyt a nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogokra helyezte. VĂŠgĂźl pedig Ăşj szervezeti-intĂŠzmĂŠnyi megoldĂĄsokat szorgalmazott a kĂŠrdĂŠs kezelĂŠsĂŠben (orszĂĄggyĹąlĂŠsi bizottsĂĄg, ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, nemzetisĂŠgi bizottsĂĄgok stb.). ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny mĂĄs kisebbsĂŠgekre csak akkor vonatkozzon, ha azok kellĹ szervezettsĂŠgi szintet ĂŠrtek el.
GaramvĂślgyi JĂłzsef, a HNF OT titkĂĄra arrĂłl ĂŠrtesĂtette Radics Katalint, hogy a HNF vĂĄllalja a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyjavaslat tĂĄrsadalmi vitĂĄra bocsĂĄtĂĄsĂĄt.
Pozsgay Imre a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vezetĹivel talĂĄlkozott az OrszĂĄghĂĄzban, az MM ĂŠs a HNF OT munkatĂĄrsainak rĂŠszvĂŠtelĂŠvel. A megbeszĂŠlĂŠsen egyetĂŠrtĂŠs alakult ki arrĂłl, hogy a reformfolyamatnak fel kell Ăślelnie a nemzetisĂŠgpolitika megĂşjĂtĂĄsĂĄt is, amelynek kulcskĂŠrdĂŠse az ĂŠrdekkĂŠpviselet, ĂŠs a szĂśvetsĂŠgek ennek megfelelĹ ĂĄtalakulĂĄsa.
1988. november 21.Az MSZMP PB ĂźlĂŠse jĂłvĂĄhagyta a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek fĹtitkĂĄr-jelĂśltjeinek szemĂŠlyeit.
Az OrszĂĄgos CigĂĄnytanĂĄcs tagjainak jelentĹs tĂśbbsĂŠge, kĂśztĂźk az MCDSZ ideiglenes vezetĹsĂŠge, a HNF OT szĂŠkhĂĄzĂĄban tartott ĂźlĂŠsen a cigĂĄnysĂĄg szĂĄmĂĄra nemzetisĂŠgi jogok biztosĂtĂĄsa mellett nyilvĂĄnĂtott vĂŠlemĂŠnyt. A TanĂĄcs ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠre ad hoc bizottsĂĄgot hoztak lĂŠtre.
EmlĂŠkeztetĹ kĂŠszĂźlt a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vezetĹi, az MSZMP KB, a MinisztertanĂĄcs, a HNF OT, valamint az MM NĂO kĂŠpviselĹi kĂśzĂśtti tĂĄrgyalĂĄsrĂłl. A felek egyetĂŠrtettek abban, hogy szĂźksĂŠg van egy nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyre. (Eiler 2002.)