Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
Dobos BalĂĄzs
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: KormĂĄny
Az ellenzĂŠki ĂŠrtelmisĂŠgiek monori talĂĄlkozĂłjĂĄn mĂĄsodik napirendi tĂŠmakĂśrkĂŠnt szerepelt a nemzeti-nemzetisĂŠgi kĂŠrdĂŠs. Ezzel kapcsolatban, a pĂĄrt kĂŠsĹbbi tĂĄjĂŠkoztatĂłja szerint Kenedi JĂĄnos CsoĂłri SĂĄndorral vitatkozva fejtette ki, hogy âcsak akkor vĂĄllalhatnĂĄnk magunkra a hatĂĄron tĂşli magyarok jogainak demokratikus kĂŠpviseletĂŠt, ha a magunk ĂŠletĂŠnek demokrĂĄciĂĄjĂĄra hivatkozhatnĂĄnk megfĂśllebezhetetlen igazsĂĄgkĂŠnt.â Kis JĂĄnos szerint a magyar ĂŠrtelmisĂŠgnek nem csupĂĄn a hatĂĄron tĂşli magyarok ĂźgyĂŠt kell vĂĄllalnia, hanem âmindenfajta kisebbsĂŠgĂŠt, ami azt jelenti, hogy szĂŠt kell nĂŠznĂźnk sajĂĄt hĂĄzunk tĂĄjĂĄn is.â MegĂtĂŠlĂŠse szerint a MagyarorszĂĄgon ĂŠlĹ kis nemzetisĂŠgekkel a kormĂĄnyzat âkirakatpolitikĂĄt folytatâ, holott az igazi kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠs a cigĂĄnysĂĄg problĂŠmĂĄja, amelyre Solt OtĂlia is rĂĄmutatott. FĂźr Lajos hangsĂşlyozta, hogy âcsak a hivatalos szerveket megnyerve, velĂźk Ăśsszefogva lehet ĂŠrdemben tenni a kisebbsĂŠgi magyarsĂĄgĂŠrt.â (Csizmadia 1995.)
1988. februĂĄr 10.Szokai Imre ĂŠs Tabajdi Csaba, az MSZMP KB KĂźlĂźgyi osztĂĄlyĂĄnak helyettes vezetĹi â Szokai kinevezĂŠsĂŠt kĂśvetĹ napon â a Magyar Nemzetben megjelent, a âMai politikĂĄnk ĂŠs a nemzetisĂŠgi kĂŠrdĂŠsâ c. ĂrĂĄsukban kiemeltĂŠk, hogy ânemzetkĂśzi fellĂŠpĂŠsĂźnk hitelĂŠt, erkĂślcsi fedezetĂŠt folyamatosan vĂĄltozĂł, bĹvĂźlĹ, tovĂĄbbfejlĹdĹ hazai nemzetisĂŠgi gyakorlatunk adhatja csak meg. Ez rĂŠszĂźnkrĹl a belsĹ demokratizĂĄlĂĄsunk szerves rĂŠsze; bĂĄrmifĂŠle kisebbsĂŠggel szembeni tĂźrelem megnyilvĂĄnulĂĄsa. Az elmĂşlt ĂŠvek gyakorlatĂĄnak szellemĂŠben, a nemzetisĂŠgek egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogainak hatĂĄrozott kĂŠpviselete, az ĂŠrdemi kezdemĂŠnyezĂŠs, e kĂŠrdĂŠsek folyamatos szerepeltetĂŠse a nemzetkĂśzi fĂłrumokon a jĂśvĹben is feltĂŠtlenĂźl alapvetĹ kĂźlpolitikai cĂŠljaink kĂśzĂŠ tartozik.â
KĂśpeczi BĂŠla mĹąvelĹdĂŠsi miniszter megkĂźldte Radics Katalinnak, a KB TKKO vezetĹjĂŠnek a minisztĂŠrium tevĂŠkenysĂŠgĂŠnek ĂŠs szervezetĂŠnek fejlesztĂŠsĂŠre, ĂĄtszervezĂŠsĂŠre vonatkozĂł tervezetet, amely nem kellĹen tisztĂĄzottnak tartotta a nemzetisĂŠgi terĂźlet felelĹssĂŠgi rendszerĂŠt, ĂŠs ezĂŠrt kezdemĂŠnyezte a kormĂĄnyzati felĂźgyelet ĂşjragondolĂĄsĂĄt.
A MinisztertanĂĄcs ĂźlĂŠsĂŠt kĂśvetĹ sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłn BĂĄnyĂĄsz RezsĹ kormĂĄnyszĂłvivĹ a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠvel kapcsolatban elmondta, hogy âjelenleg jogalkotĂĄsi terveinkben nem szerepel egy Ăşj, ĂĄtfogĂł tĂśrvĂŠnyjavaslat kidolgozĂĄsa. Ez persze nem lehet akadĂĄlya annak, hogy amennyiben a kĂśrĂźlmĂŠnyek megkĂvĂĄnjĂĄk, ne tĹązzĂŠk napirendre. FeltehetĹen a nemzetisĂŠgek jogĂĄllĂĄsĂĄnak az ĂŠrvĂŠnyes nemzetkĂśzi megĂĄllapodĂĄsokon ĂŠs deklarĂĄciĂłkon is alapulĂł, korszerĹą jogi szabĂĄlyozĂĄsa nemzetkĂśzi ĂŠrdeklĹdĂŠsre is szĂĄmot tarthat. NyomatĂŠkosan fel kell hĂvni a figyelmet arra, hogy egy Ăşj nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsa rendkĂvĂźli elĹkĂŠszĂtĂŠst, a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek ĂŠs egĂŠsz kĂśzvĂŠlemĂŠnyĂźnk cselekvĹ rĂŠszvĂŠtelĂŠt is igĂŠnyli.â
1988. mĂĄrcius 17.PejĂĄk Emil, a HNF Budapesti BizottsĂĄgĂĄnak vezetĹ titkĂĄra, a fĹvĂĄros 56-os vĂĄlasztĂłkĂśrzetĂŠnek kĂŠpviselĹje â a BizottsĂĄg februĂĄr kĂśzepĂŠn elfogadott ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa nyomĂĄn â az OrszĂĄggyĹąlĂŠs ĂźlĂŠsĂŠn javaslatot tett egy, tĂĄrsadalompolitikai ĂŠs nemzetkĂśzi szempontbĂłl is szĂźksĂŠgesnek ĂtĂŠlt nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄra. Az indĂtvĂĄnyt a nemzetisĂŠgi kĂŠrdĂŠs irĂĄnt megnĹtt ĂŠrdeklĹdĂŠssel, a nemzetkĂśzi kĂśzvĂŠlemĂŠny rĂŠszĂŠrĹl elvĂĄrhatĂł demokratizmussal, az emberi ĂŠs kisebbsĂŠgi jogok biztosĂtĂĄsĂĄnak szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠvel indokolta. Utalt a jogtĂśrtĂŠneti elĹzmĂŠnyekre, rĂĄmutatva Ăgy a magas szintĹą, ĂĄtfogĂł jogszabĂĄly hiĂĄnyĂĄra. BĂrĂĄlta az akkor hatĂĄlyos szĂŠttagolt ĂŠs eltĂŠrĹ jogelveket megfogalmazĂł jogi szabĂĄlyozĂĄst, amely szerinte akadĂĄlyozhatja a helyes politikai irĂĄnyvonal egysĂŠges ĂŠs kĂśvetkezetes vĂŠgrehajtĂĄsĂĄt, a jogok propagĂĄlĂĄsĂĄt, ismertsĂŠgĂźk nĂśvelĂŠsĂŠt, valamint a demokratikus gondolkodĂĄs fejlesztĂŠsĂŠt. A felszĂłlalĂĄs mĂĄsodik felĂŠben a kĂŠpviselĹ rĂŠszletesebben ki is fejtette, hogy milyen nemzetisĂŠgi viszonyokat tart indokoltnak a leendĹ tĂśrvĂŠnyben rĂśgzĂteni. A kormĂĄny nevĂŠben nyilatkozĂł MarkĂłja Imre igazsĂĄgĂźgy-miniszter tĂĄmogatĂĄsĂĄrĂłl biztosĂtotta a javaslatot. Az OrszĂĄggyĹąlĂŠs ezt kĂśvetĹen egyhangĂşlag, tartĂłzkodĂĄs nĂŠlkĂźl elfogadta PejĂĄk Emil indĂtvĂĄnyĂĄt azzal egyĂźtt, hogy felkĂŠrte a kormĂĄnyt, tegye meg az ezzel kapcsolatos szĂźksĂŠges intĂŠzkedĂŠseket.
1988. ĂĄprilis 5.KalmĂĄr GyĂśrgy elkĂŠszĂtette RĂĄtkai Ferenc szĂĄmĂĄra a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi politika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl, ĂŠs a szĂśvetsĂŠgek kongresszusairĂłl szĂłlĂł MM-alapanyagrĂłl, amelyet jĂłnak ĂŠs vilĂĄgosnak tartott a kialakult helyzet ĂŠs tennivalĂłk megfogalmazĂĄsa terĂŠn. HangsĂşlyozta a jogi szabĂĄlyozĂĄs megĂşjĂtĂĄsĂĄnak, az intĂŠzmĂŠnyrendszer reformjĂĄnak (nemzetisĂŠgi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, parlamenti albizottsĂĄg) szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt, valamint azt is, hogy a pĂĄrt ĂŠs kormĂĄny ĂĄlljanak a folyamat ĂŠlĂŠre, ne hagyjĂĄk spontĂĄnul alakulni az esemĂŠnyeket, ĂĄtengedve ezzel a kezdemĂŠnyezĂŠst az ellenzĂŠknek. A nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny napirendre vĂŠtele is arra szolgĂĄltatott ĂŠrvelĂŠse szerint pĂŠldĂĄt, hogy a kĂŠrdĂŠsben âalulrĂłl ĂŠpĂtkezĂŠsâ zajlott.
1988. jĂşnius 14.Az MSZMP PB ĂźlĂŠse Radics Katalin elĹterjesztĂŠsĂŠben megtĂĄrgyalta a âJelentĂŠs a hazai nemzetisĂŠgek helyzetĂŠrĹl; javaslat a tovĂĄbbi feladatokraâ c. napirendi pontot, amely dokumentumbĂłl pĂĄrthatĂĄrozat szĂźletett (H/182/1988.). A feladatok kĂśzĂśtt hangsĂşlyosan kezelte a nemzetisĂŠgi lĂŠt jogi kereteinek ĂŠs feltĂŠtelrendszerĂŠnek, tovĂĄbbĂĄ az ĂĄllami irĂĄnyĂtĂĄs ĂŠs koordinĂĄlĂĄs rendezĂŠsĂŠt, illetve a szĂśvetsĂŠgek mĹąkĂśdĂŠsĂŠnek tovĂĄbbfejlesztĂŠsĂŠt. Az elĹterjesztĂŠsnek megfelelĹen kimondta, hogy ânemzetisĂŠgi politikĂĄnk ĂŠs nemzetisĂŠgpolitikai gyakorlatunk szĂźksĂŠges megĂşjulĂĄsa ĂŠrdekĂŠben olyan aktĂv kisebbsĂŠgvĂŠdelmi, tehĂĄt tĂĄmogatĂł jellegĹą nemzetisĂŠgpolitikĂĄra van szĂźksĂŠg, amely kĂŠpes biztosĂtani a nemzetisĂŠgi lakossĂĄg azonossĂĄgtudatĂĄnak erĹsĂśdĂŠsĂŠhez, anyanyelvhasznĂĄlatĂĄnak, sajĂĄtos kultĂşrĂĄjĂĄnak fejlĹdĂŠsĂŠhez nĂŠlkĂźlĂśzhetetlen feltĂŠteleket. MindenekelĹtt rendezni kell a nemzetisĂŠgi lĂŠt jogi kereteit ĂŠs feltĂŠtelrendszerĂŠt. A nemzetisĂŠgi kĂŠrdĂŠs jogi szabĂĄlyozĂĄsa jelenleg nem kellĹen kĂśvetkezetes ĂŠs rendezett: az AlkotmĂĄny az ĂĄllampolgĂĄrok alapvetĹ egyĂŠni jogai kĂśrĂŠben rendelkezik a nemzetisĂŠgi jogokrĂłl, ĂŠs a nemzetisĂŠgek szĂĄmĂĄra kollektĂv jogokat is megĂĄllapĂt, azonban az AlkotmĂĄny e rendelkezĂŠseinek lebontĂĄsa a tĂśrvĂŠnyekben kĂśvetkezetlen. NemzetisĂŠgi politikĂĄnk elveinek egysĂŠges jogi keretbe ĂŠs kĂśvetkezetes rendszerbe foglalĂĄsa ĂŠrdekĂŠben szĂźletett meg ebben az ĂŠvben az OrszĂĄggyĹąlĂŠs ĂĄltal is elfogadott javaslat nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄra.â A PB megbĂzott kĂŠt osztĂĄlyt (TKKO ĂŠs KAO) azzal, hogy az ĂŠv ĹszĂŠn terjessze be a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny irĂĄnyelveit. SzĂźksĂŠgesnek tartotta azt is, hogy a KB KĂźlĂźgyi OsztĂĄlya tĂĄjĂŠkoztassa a szomszĂŠd orszĂĄgok testvĂŠrpĂĄrtjait a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elĹkĂŠszĂźleteirĹl. Az 1988. ĂŠv mĂĄsodik felĂŠre szĂłlĂł, szintĂŠn elfogadott munkaterv szerint a beterjesztĂŠs hatĂĄrideje oktĂłber 18-a lett. Az irĂĄnyĂtĂĄs ĂĄtszervezĂŠsĂŠnek feladata pedig a kormĂĄnyĂŠ lett.
MĂĄrk GyĂśrgy megkĂźldte a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit Radics Katalinnak, amely az oktatĂĄs, a nĂŠvhasznĂĄlat, a kĂŠtnyelvĹą feliratok, valamint a szĂśvetsĂŠgek helyzetĂŠnek ĂŠs az ĂĄllam ĂŠs egyhĂĄz viszonyĂĄnak a rendezĂŠsĂŠt szorgalmazta.
Az MSZMP KB ĂźlĂŠse megvitatta ĂŠs elfogadta Berecz JĂĄnos elĹterjesztĂŠsĂŠben az orszĂĄgos ĂŠrtekezlet ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak megvalĂłsĂtĂĄsĂĄt cĂŠlzĂł feladattervet.
KirĂĄly ZoltĂĄn ĂŠs mĂŠg tizennĂŠgy orszĂĄggyĹąlĂŠsi kĂŠpviselĹ âDemokrĂĄcia-csomagtervâ nĂŠven 1988 vĂŠgĂŠig egy sor tĂśrvĂŠnytervezet â kĂśztĂźk nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny â kidolgozĂĄsĂĄt szorgalmazta az OrszĂĄggyĹąlĂŠs Jogi, IgazgatĂĄsi ĂŠs IgazsĂĄgĂźgyi bizottsĂĄgtĂłl, amely viszont nem fogadta el az elĹterjesztĂŠst, ĂŠs nem javasolta a csomagtervnek az OrszĂĄggyĹąlĂŠs elĂŠ terjesztĂŠsĂŠt. A BizottsĂĄg azt a javaslatot pĂĄrtolta, hogy felkĂŠri a kormĂĄnyt: az Ĺszi ĂźlĂŠsszakon adjon tĂĄjĂŠkoztatĂĄst a politikai intĂŠzmĂŠnyrendszer reformjĂĄnak sorrendjeirĹl ĂŠs tervezett hatĂĄridejĂŠrĹl.
A MinisztertanĂĄcs 60/1988. sz. rendelete a jĂşlius 13-ĂĄn elfogadott elĹterjesztĂŠs alapjĂĄn Pozsgay ImrĂŠt ĂĄllamminiszterrĂŠ nevezte ki. A jogszabĂĄly ĂŠrtelmĂŠben az ĂĄllamminiszter koordinĂĄlta tĂśbbek kĂśzĂśtt a nemzetisĂŠgekkel ĂśsszefĂźggĹ ĂĄllami tevĂŠkenysĂŠget, ellĂĄtta a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgekkel kapcsolatos ĂĄllami feladatokat, illetve a kormĂĄnyzati szintĹą dĂśntĂŠseket igĂŠnylĹ kĂŠrdĂŠsekben elĹterjesztĂŠseket dolgozott ki.
1988. oktĂłber 12.SĂĄnta Ăron elkĂŠszĂtette az âĂszrevĂŠtelek a kĂŠszĂźlĹ nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny irĂĄnyelveire, a tĂśrvĂŠny alapelveire tett javaslathozâ c. feljegyzĂŠsĂŠt, amely elsĹsorban az anyagi lehetĹsĂŠgek ĂŠs a lehetsĂŠges belpolitikai feszĂźltsĂŠgek szempontjaibĂłl vizsgĂĄlta a tervezetet. ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny ezĂŠrt csak azt ĂgĂŠrhet, amire a kormĂĄny azonnali garanciĂĄt tud biztosĂtani. Felvetette azt a kĂŠrdĂŠst is, hogy a korabeli nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vajon megfelelĹ partnerek-e a megvalĂłsĂtĂĄs sorĂĄn.
HoĂłz IstvĂĄn megkĂźldte GĂĄti TamĂĄsnak az âĂszrevĂŠtelek a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny politikai irĂĄnyelveivel foglalkozĂł javaslatra (1988. szept. 20)â c. feljegyzĂŠsĂŠt, amely fĹleg a nemzetisĂŠgi politika szĂĄmĂĄra alkalmas adatok gyĹąjtĂŠsĂŠre irĂĄnyĂtotta rĂĄ a figyelmet a nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄs ĂŠs mĂĄs tudomĂĄnyos adatgyĹąjtĂŠs keretĂŠben.
BudzsĂĄklia MĂĄtyĂĄs megkĂźldte Radics Katalinnak a javaslattal kapcsolatos ĂŠszrevĂŠteleit.
Hambuch GĂŠza elkĂŠszĂtette a javaslattal kapcsolatos vĂŠlemĂŠnyĂŠt.
Az OrszĂĄggyĹąlĂŠs plenĂĄris ĂźlĂŠsĂŠn Pozsgay Imre szĂĄmolt be a politikai intĂŠzmĂŠnyrendszer tervezett reformjĂĄrĂłl. A felszĂłlalĂĄsban tĂśbbek kĂśzĂśtt elhangzott az, hogy a feladatok szervezĂŠsĂŠre, koordinĂĄlĂĄsĂĄra, az elĹkĂŠszĂtĹ anyagok kidolgozĂĄsĂĄra az IM-ben lĂŠtrejĂśtt az AlkotmĂĄnyelĹkĂŠszĂtĹ KodifikĂĄciĂłs TitkĂĄrsĂĄg.
HorvĂĄth IstvĂĄn belĂźgyminiszter megkĂźldte a âcigĂĄnykĂŠrdĂŠsâ kormĂĄnyzati szintĹą kezelĂŠsĂŠre vonatkozĂł javaslatĂĄt Pozsgay ImrĂŠnek, amely az Ăźggyel addig foglalkozĂł TĂĄrcakĂśzi KoordinĂĄciĂłs BizottsĂĄg rendezetlen helyzetĂŠre ĂŠs vezetĂŠsĂŠre keresett megoldĂĄst. âAz Ăźgy megĂtĂŠlĂŠse szempontjĂĄbĂłl lĂŠnyeges Ăşj vonĂĄst jelent, hogy a politika tĂĄmogatja a cigĂĄnysĂĄg egyes csoportjainak nemzetisĂŠgi tĂśrekvĂŠsĂŠt. Mindezek alapjĂĄn Ăşgy ĂtĂŠljĂźk meg, cĂŠlszerĹą lenne, ha a kĂŠrdĂŠs politikai kezelĂŠsĂŠt az ĂĄllamminiszter vĂĄllalnĂĄ fel. Ez esetben a BelĂźgyminisztĂŠrium mellett mĹąkĂśdĹ TĂĄrcakĂśzi BizottsĂĄgra nem lenne szĂźksĂŠg.â