Adatbank.ro » Kronológiák

Dobos Balázs

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája


Intézménymutató: Kormány


2000. augusztus 25.

Pintér Sándor és Dávid Ibolya levélben értesítették Kósáné Kovács Magdát arról, hogy a két törvénytervezet közigazgatási egyeztetése megtörtént, és ez alapján az egységes kormányzati álláspont kialakítására várhatóan szeptemberben kerül sor.

2000. szeptember 20.

Kósáné Kovács Magda megköszönte a korábbi tájékoztatást a közigazgatási egyeztetés lefolytatásáról, és levélben arra kérte Dávid Ibolyát, hogy tájékoztassa az EJKVB-ot a két törvénytervezettel kapcsolatos kormányzati álláspontról, illetve tájékozódjanak a kisebbségi önkormányzatok és szervezetek véleményéről. A Bizottság elnöke az igazságügyi miniszterhez írott levelének másolatát eljuttatta Pintér Sándornak is.

2000. szeptember 22.

Az ET Kisebbségvédelmi Keretegyezmény Szakértői Bizottsága – a kormány 2023/1999. (II. 12.) határozatával akceptált jelentése alapján – elfogadta a Magyarországról szóló véleményét, amelyben számos ajánlást fogalmazott meg az ország számára, köztük az országos kisebbségi önkormányzatok hatékonyabb bevonását a döntéshozatali folyamatokba, a parlamenti képviselet megteremtését, a kisebbségi önkormányzatok feladat- és hatáskörének, valamint a pénzügyi támogatás és a két önkormányzat együttműködésének pontosítását. A dokumentum kitért a regionális vagy megyei szintű kisebbségi önkormányzatok létrehozásának, illetve a „kakukktojás-probléma” kezelésének kérdésére is. A Miniszteri Bizottság a vonatkozó határozatát utóbb, 2001 novemberében fogadta el.

2000. október 10.

Dávid Ibolya és Pintér Sándor levélben tájékoztatták Kósáné Kovács Magdát arról, hogy a két tervezetet két alkalommal is megtárgyalta a közigazgatási államtitkári értekezlet, és az előterjesztéseket az október 24-i ülésén fogja megvitatni a kormány.

2000. október 18.

Lásztity Péro és Dzindzisz Jorgosz a Kósáné Kovács Magdának írott levelükben fejtették ki azon véleményüket, amely szerint elengedhetetlennek tartják azt, hogy mielőtt a kormány kialakítja az álláspontját a kisebbségi önkormányzati választási tervezetről, egyeztetést folytasson le a kisebbségek képviselőivel egy közös megállapodás és álláspont megszületése érdekében.

2000. október 24.

Az előzetes tervekkel ellentétben az előterjesztések nem kerültek megtárgyalásra a kormányülésen. Az utólagos indoklás szerint ez azért nem történt meg, mert a kisebbségi önkormányzati választásokat szabályozó javaslat az országos kisebbségi önkormányzatok jelentős ellenállásába ütközött.

2000. november 8.

Tabajdi Csaba, az MSZP Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi munkacsoportjának vezetője megküldte Kósáné Kovács Magdának a párt véleményét a törvénytervezetekről: mindkét dokumentumot alkalmasnak találta tárgyalási alapnak. Szükségesnek tartotta viszont a tervezett, kisebbségi önkormányzati feladatokhoz költségvetési támogatás hozzárendelését, és a kisebbségek parlamenti képviseletének rendezését. Nem értett egyet a választások időbeli elkülönítésével: e helyett inkább az azonos napon, de külön választóhelyiségben való megrendezését javasolta. Elengedhetetlennek ítélte a kormány vonatkozó álláspontjának a megismerését, és szorgalmazta, hogy a jövőben a kisebbségekkel való egyeztetést a kormány szervei végezzék el.

2001. március 13.

Tabajdi Csaba írásbeli kérdést intézett az igazságügy-miniszterhez „Tervezi-e a kormány a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény módosítására irányuló javaslat benyújtását ebben a parlamenti ciklusban?” címmel. A kérdést Dávid Ibolya március 27-én írásban megválaszolta.

2001. március 20.

Az EJKVB ülése a NEKH elnökének, az IM helyettes államtitkárának, és az országos kisebbségi önkormányzatok elnökeinek részvételével, egyhangú szavazással erősítette meg a szándékát a hatályos szabályozás módosítása iránt. A bizottság úgy döntött, hogy addig nem nyújtja be a kisebbségi törvény módosítására vonatkozó javaslatot, amíg meg nem ismerik a kormány azzal kapcsolatos álláspontját. Báthory János az elakadt módosítás felgyorsítását ígérte. Ezzel kapcsolatban az előterjesztések mielőbbi megtárgyalására, és a kialakult álláspontról való tájékoztatásra március 21-én Kósáné Kovács Magda elnök és Láyer József alelnök közös levélben kérték Orbán Viktort.

2001. május 14.

A módosítással kapcsolatos kormányzati állásfoglalás előkészítése érdekében egyeztető értekezletre került sor a NEKH, az IM, a BM, az OBH, az ad hoc bizottság képviselői és az országos kisebbségi önkormányzatok elnökei között az IM-ben.

A találkozón elhangzott, hogy remény van arra, hogy még ebben a ciklusban változzon a kisebbségi törvény, amelynek tervezetét csupán a horvát, a német és a szlovák önkormányzat tekintette tárgyalási alapnak, miközben a többi tíz elvetette azt. Báthory János szerint minden javaslatra nyitottak voltak, de ez nem jelentette azt, hogy mindenben engednének is. Megmutatkozott az is, hogy az álláspontok leginkább a választójogi rendszer változásával kapcsolatban térnek el egymástól, ugyanis a kisebbségek kifogásolták a választások tervezett időbeli elkülönítését. Tabajdi Csaba képviselő ezzel kapcsolatban azt indítványozta, hogy a települési és kisebbségi önkormányzati választásokat ne időben, hanem inkább térben különítsék el egymástól.


<*Lablec*>