Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
Dobos BalĂĄzs
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: MĹąvelĹdĂŠsĂźgyi MinisztĂŠrium
A szomszĂŠdos orszĂĄgokban ĂŠlĹ magyar kisebbsĂŠgekkel kapcsolatos hazai feladatok ĂŠs intĂŠzkedĂŠsek politikai ĂśsszehangolĂĄsa cĂŠljĂĄbĂłl â korĂĄbbi kezdemĂŠnyezĂŠs alapjĂĄn â NemzetisĂŠgi KoordinĂĄciĂłs BizottsĂĄg (NKB) nĂŠven, operatĂv bizottsĂĄg alakult a KB TudomĂĄnyos, KĂśzoktatĂĄsi ĂŠs KulturĂĄlis (TKKO), KĂźlĂźgyi, AgitĂĄciĂłs ĂŠs Propaganda OsztĂĄlyai, valamint a KĂźlĂźgyminisztĂŠrium (KĂM) ĂŠs a MĹąvelĹdĂŠsĂźgyi MinisztĂŠrium (MM) kĂŠpviselĹinek a rĂŠszvĂŠtelĂŠvel. (Csizmadia 1995.)
1986. februĂĄr 13.Stark Ferenc, az MM NemzetisĂŠgi ĂnĂĄllĂł OsztĂĄlyĂĄnak (NĂO) osztĂĄlyvezetĹje megkĂźldte RĂĄtkai Ferenc mĹąvelĹdĂŠsi miniszterhelyettesnek âA magyarorszĂĄgi romĂĄnokkal ĂśsszefĂźggĹ politikai jelensĂŠgekrĹlâ c. bizalmas feljegyzĂŠsĂŠt, amely szerint â⌠sokan Ăşgy kezelik Ĺket, mint akik felelĹssĂŠggel tartoznak a hatĂĄr mĂĄsik oldalĂĄn folyĂł esemĂŠnyekĂŠrt, a szomszĂŠd ĂĄllam politikĂĄjĂĄĂŠrt, a romĂĄniai magyar nemzetisĂŠg helyzetĂŠĂŠrt.â Az osztĂĄlyvezetĹ szerint a jĂśvĹben szĂĄmolni lehet egyarĂĄnt a szĂŠlsĹsĂŠges megnyilvĂĄnulĂĄsok elszaporodĂĄsĂĄval, a romĂĄn szĂśvetsĂŠgtĹl valĂł kisebbsĂŠgi elfordulĂĄssal, ĂŠs a âkisebbsĂŠgi nacionalizmusâ jelentkezĂŠsĂŠvel. MegoldĂĄskĂŠnt elsĹsorban a megfelelĹ tĂĄjĂŠkoztatĂĄs megvalĂłsĂtĂĄsĂĄt hangsĂşlyozta.
1987. jĂşnius 18.KalmĂĄr GyĂśrgy, az MM munkatĂĄrsa elkĂŠszĂtette RĂĄtkai Ferenc szĂĄmĂĄra a nemzeti-nemzetisĂŠgi tĂĄrgyĂş ĂĄllĂĄsfoglalĂĄssal kapcsolatos vĂŠlemĂŠnyezĹ feljegyzĂŠsĂŠt. A tervezet javaslataira utalva megjegyezte, hogy âfontos, hogy ezeknek realitĂĄsĂĄt, idĹszerĹąsĂŠgĂŠt ĂŠs cĂŠlszerĹąsĂŠgĂŠt igen gondosan vizsgĂĄljuk meg, ugyanakkor egyĂŠb javaslatokon is gondolkodjunk (pl. barĂĄti tĂĄrsasĂĄgok, esetleg a BarĂĄtsĂĄg HĂĄzĂĄnak lĂŠtrehozĂĄsa, nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny alkotĂĄsa, stb.).â
1987. szeptember 11.Stark Ferenc kikĂźldte vĂŠlemĂŠnyezĂŠsre az AgitĂĄciĂłs ĂŠs Propaganda BizottsĂĄg elĂŠ kĂŠszĂźlĹ, a nemzetisĂŠgi oktatĂĄsrĂłl szĂłlĂł elĹterjesztĂŠs tervezetĂŠt, amelyet az MM PedagĂłguskĂŠpzĹ, AlapfokĂş nevelĂŠsi, KĂśzĂŠpfokĂş nevelĂŠsi OsztĂĄlyai, a Baranya ĂŠs GyĹr-Sopron megyei tanĂĄcsok, valamint a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek kaptak meg.
1987. oktĂłber 13.Az AgitĂĄciĂłs ĂŠs Propaganda BizottsĂĄg megtĂĄrgyalta az MM jelentĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi oktatĂĄs helyzetĂŠrĹl ĂŠs a tovĂĄbbi feladatokrĂłl, amely elsĹsorban a kĂŠtnyelvĹą ĂŠs a nemzetisĂŠgi nyelven tĂśrtĂŠnĹ nevelĂŠs-oktatĂĄs mellett szĂĄllt sĂkra, de nem ejtett szĂłt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny korĂĄbban felvetett ĂźgyĂŠrĹl. A dokumentum kritikusan mutatott rĂĄ arra, hogy âaz oktatĂĄsban mutatkozĂł gondok kĂźlĂśnĂśs ĂŠlessĂŠggel vilĂĄgĂtanak rĂĄ nemzetisĂŠgpolitikĂĄnk intĂŠzmĂŠnyesĂtĂŠsĂŠnek befejezetlensĂŠgeire, esetlegessĂŠgeire, de azt is jelzik: kimerĂźlĹben vannak annak a gyakorlatnak a tartalĂŠkai, amely a nemzetisĂŠgpolitikai feladatok megoldĂĄsĂĄt elsĹsorban orszĂĄgos szintrĹl kezdemĂŠnyezi.â A BizottsĂĄgnak a kĂŠsĹbb nyilvĂĄnossĂĄgra hozott, ĂŠs feladatokat is megfogalmazĂł ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa megĂĄllapĂtotta, hogy az eredmĂŠnyek ellenĂŠre â⌠jelentĹs tartalmi ĂŠs szerkezeti problĂŠmĂĄk nehezĂtik a nemzetisĂŠgi oktatĂĄs hatĂŠkony mĹąkĂśdĂŠsĂŠt, a nemzetisĂŠgek anyanyelvi kultĂşrĂĄjĂĄnak megĹrzĂŠsĂŠben ĂŠs fejlesztĂŠsĂŠben, egĂŠszsĂŠges azonossĂĄgtudatuk alakĂtĂĄsĂĄban betĂśltĂśtt, kiemelkedĹen fontos funkciĂłjĂĄnak teljesĂtĂŠsĂŠt. Az MSZMP nemzetisĂŠgi politikĂĄjĂĄnak alapelveibĹl kiindulva az elkĂśvetkezĹ ĂŠvekben fokozott gondot kell fordĂtani a nemzetisĂŠgi oktatĂĄs korszerĹąsĂtĂŠsĂŠre ĂŠs fejlesztĂŠsĂŠre. A nemzetisĂŠgi jogok gyakorlati ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠhez szĂźksĂŠges feltĂŠtelek folyamatos javĂtĂĄsa elsĹdlegesen a magyar tĂĄrsadalom ĂŠrdeke, de ĂŠrinti a kĂśrnyezĹ orszĂĄgokhoz fĹązĹdĹ kapcsolataink fejlĹdĂŠsĂŠt is, ĂŠs szerepet jĂĄtszik a Magyar NĂŠpkĂśztĂĄrsasĂĄg nemzetkĂśzi megĂtĂŠlĂŠsĂŠben.â A BizottsĂĄg december 22-ei ĂźlĂŠse utĂłbb hozzĂĄjĂĄrult ahhoz, hogy az oktĂłberi ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs szĂśvegĂŠt a nemzetisĂŠgi lapok lekĂśzĂśljĂŠk.
1987. december 11.Stark Ferenc megkĂźldte TakĂĄcs GyulĂĄnak a baranyai nemzetisĂŠgi tanĂĄcsrendelet tervezetĂŠnek vĂŠlemĂŠnyezĂŠsĂŠt, amely a tervezetet ĂşttĂśrĹnek ĂŠs pĂŠldaadĂłnak minĹsĂtette a nemzetisĂŠgpolitikai gyakorlat megĂşjĂtĂĄsĂĄban. Javaslatai elsĹkĂŠnt annak rĂśgzĂtĂŠsĂŠre irĂĄnyultak, hogy a nemzetisĂŠgek a magyar tĂĄrsadalom integrĂĄns rĂŠszei, az aktĂv kisebbsĂŠgvĂŠdelem talajĂĄn ĂĄllĂł politikĂĄnak az alanyai, a szocialista ĂĄllam pedig biztosĂtja az egyenjogĂşsĂĄgukat, ĂŠs a sajĂĄtossĂĄgok megĹrzĂŠsĂŠhez szĂźksĂŠges garanciĂĄkat. A tĂŠteles megjegyzĂŠsei kĂśzĂśtt a NĂO osztĂĄlyvezetĹje elvetette a nyelvhasznĂĄlati jogok szĂĄmarĂĄnyokhoz kĂśtĂŠsĂŠt, illetve hangsĂşlyozta annak jelentĹsĂŠgĂŠt, ha a tanĂĄcsrendelet kĂŠpes lenne rendszerbe foglalni a kĂźlĂśnbĂśzĹ, ĂŠs olyakor tisztĂĄzatlan helyĹą nemzetisĂŠgi szerveket, ezek egymĂĄshoz valĂł viszonyĂĄt, beleĂŠrtve a szĂśvetsĂŠgek kĂśzpontjait ĂŠs a megyei nemzetisĂŠgi bizottsĂĄgot.
1988. januĂĄr 18.TakĂĄcs Gyula ismĂŠtelten megkĂźldte Stark Ferencnek a nemzetisĂŠgi jogok ĂŠrvĂŠnyesĂźlĂŠsĂŠnek elĹmozdĂtĂĄsĂĄrĂłl szĂłlĂł baranyai tanĂĄcsi rendelet tervezetĂŠt, amelyet korĂĄbban a NĂO mĂĄr vĂŠlemĂŠnyezett, ĂŠs javaslatai alapjĂĄn a jogszabĂĄlytervezet ĂĄtdolgozĂĄsra kerĂźlt.
1988. mĂĄrcius 30.GĂśndĂśr PĂŠter megkĂźldte Knopp AndrĂĄsnak az MM alapanyagĂĄt a nemzetisĂŠgi politika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl, ĂŠs a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek kongresszusairĂłl. A dokumentumot az NKB ĂĄprilis 5-ĂŠn vitatott meg.
1988. ĂĄprilis 5.KalmĂĄr GyĂśrgy elkĂŠszĂtette RĂĄtkai Ferenc szĂĄmĂĄra a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi politika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl, ĂŠs a szĂśvetsĂŠgek kongresszusairĂłl szĂłlĂł MM-alapanyagrĂłl, amelyet jĂłnak ĂŠs vilĂĄgosnak tartott a kialakult helyzet ĂŠs tennivalĂłk megfogalmazĂĄsa terĂŠn. HangsĂşlyozta a jogi szabĂĄlyozĂĄs megĂşjĂtĂĄsĂĄnak, az intĂŠzmĂŠnyrendszer reformjĂĄnak (nemzetisĂŠgi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, parlamenti albizottsĂĄg) szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt, valamint azt is, hogy a pĂĄrt ĂŠs kormĂĄny ĂĄlljanak a folyamat ĂŠlĂŠre, ne hagyjĂĄk spontĂĄnul alakulni az esemĂŠnyeket, ĂĄtengedve ezzel a kezdemĂŠnyezĂŠst az ellenzĂŠknek. A nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny napirendre vĂŠtele is arra szolgĂĄltatott ĂŠrvelĂŠse szerint pĂŠldĂĄt, hogy a kĂŠrdĂŠsben âalulrĂłl ĂŠpĂtkezĂŠsâ zajlott.
1988. ĂĄprilis 19.Radics Katalin levĂŠlben arra kĂŠrte KĂśpeczi BĂŠla mĹąvelĹdĂŠsi minisztert, hogy foglalja Ăśssze, milyen intĂŠzkedĂŠseket tett az MM az AgitĂĄciĂłs ĂŠs Propaganda BizottsĂĄgnak a nemzetisĂŠgi oktatĂĄssal kapcsolatos, 1987-es ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak a vĂŠgrehajtĂĄsa terĂŠn. A miniszter a vonatkozĂł dokumentumot mĂĄjus 23-ĂĄn kĂźldte meg, amelyet az osztĂĄlyvezetĹ beĂŠpĂthetĹnek, hasznosĂthatĂłnak ĂtĂŠlt a PB elĂŠ kerĂźlĹ anyagban.