Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
Dobos BalĂĄzs
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: NemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek
Az NKB ĂźlĂŠsĂŠn, a jugoszlĂĄv pĂĄrtkĂźldĂśttsĂŠg kĂśzelgĹ lĂĄtogatĂĄsa kapcsĂĄn felmerĂźlt a magyarorszĂĄgi nemzetisĂŠgek iskolai, oktatĂĄsi, kulturĂĄlis helyzetĂŠnek kĂŠrdĂŠse, ĂŠs a BizottsĂĄg â tekintettel a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek 1988-as kongresszusaira is â felhĂvta a figyelmet a hazai nemzetisĂŠgi oktatĂĄsi intĂŠzmĂŠnyek ellĂĄtottsĂĄgĂĄnak hiĂĄnyossĂĄgaira.
1988. februĂĄr 26.Egy, a Radics KatalinnĂĄl lefolytatott korĂĄbbi beszĂŠlgetĂŠst kĂśvetĹen, Stark Ferenc levĂŠlben arra kĂŠrte a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vezetĹit, hogy a nemzetisĂŠgek helyzetĂŠrĹl szĂłlĂł, kĂŠszĂźlĹ PB-elĹterjesztĂŠshez, a NemzetisĂŠgi TanĂĄcsadĂł BizottsĂĄg szĂĄmĂĄra kĂŠszĂtsenek egy-egy ĂśsszefoglalĂłt az adott kisebbsĂŠg(ek) helyzetĂŠrĹl, ĂŠs a politikai dĂśntĂŠst igĂŠnylĹ kĂŠrdĂŠsekrĹl.
Hambuch GĂŠza, a MagyarorszĂĄgi NĂŠmetek Demokratikus SzĂśvetsĂŠgĂŠnek (MNDSZ) fĹtitkĂĄra aznap megkĂźldte Stark Ferencnek a BizottsĂĄg rĂŠszĂŠre szĂłlĂł nĂŠmet szĂśvetsĂŠgi elĹterjesztĂŠst, amely a SzĂśvetsĂŠg VII. kongresszusa elĹtti, politikai dĂśntĂŠst igĂŠnylĹ kĂŠrdĂŠseket tartalmazta, nem ejtve viszont mĂŠg szĂłt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny ĂźgyĂŠrĹl.
Stark Ferenc elkĂŠszĂtette a âJelentĂŠs a Politikai BizottsĂĄgnak a nemzetisĂŠgi politika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl, a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek 1988-ban tartandĂł kongresszusairĂłl (Alapanyag az elĹterjesztĂŠs tervezetĂŠhez)â c. dokumentumot, amelyet mĂĄsnap kĂźldĂśtt meg GĂśndĂśr PĂŠternek, valamint a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vezetĹinek. Az utĂłbbiakat a szĂśveg vĂŠlemĂŠnyezĂŠsĂŠre kĂŠrte fel, emlĂŠkeztetve Ĺket arra, hogy Radics Katalin ĂgĂŠrete szerint a vĂŠgleges elĹterjesztĂŠs kialakĂtĂĄsa a szĂśvetsĂŠgek rĂŠszvĂŠtelĂŠvel fog tĂśrtĂŠnni. A jelentĂŠs kiemelte, hogy a kĂŠrdĂŠs jogi szabĂĄlyozottsĂĄga nem kellĹen kĂśvetkezetes ĂŠs rendszerezett, az intĂŠzmĂŠnyrendszer mĹąkĂśdĂŠse pedig esetleges, ezĂŠrt a nemzetisĂŠgpolitika megĂşjĂtĂĄsĂĄt javasolta, felhasznĂĄlva a kĂŠszĂźlĹ nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyt ĂŠs az alkotmĂĄny mĂłdosĂtĂĄsĂĄt.
CsalĂłtzky GyĂśrgy, az IgazsĂĄgĂźgyi MinisztĂŠrium (IM) TudomĂĄnyos ĂŠs TĂĄjĂŠkoztatĂĄsi FĹosztĂĄly vezetĹje 20 pĂŠldĂĄnyban megkĂźldte Radics Katalinnak a nemzetisĂŠgi jogokra vonatkozĂł hatĂĄlyos jogszabĂĄlyi rendelkezĂŠsekrĹl kĂŠszĂtett ĂśsszefoglalĂłt, amelyet kĂŠsĹbb a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny irĂĄnyelveinek kidolgozĂĄsĂĄval foglalkozĂł munkacsoport tudott hasznosĂtani.
GĂśndĂśr PĂŠter megkĂźldte Knopp AndrĂĄsnak az MM alapanyagĂĄt a nemzetisĂŠgi politika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl, ĂŠs a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek kongresszusairĂłl. A dokumentumot az NKB ĂĄprilis 5-ĂŠn vitatott meg.
1988. mĂĄjus 12.SzĹąrĂśs MĂĄtyĂĄs talĂĄlkozott a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek kĂŠpviselĹivel.
Az MTA kĂśzgyĹąlĂŠsĂŠhez kapcsolĂłdĂł egyik osztĂĄlyĂźlĂŠsen elhangzott, hogy a hatĂĄlyos magyar alkotmĂĄny a szabadsĂĄgjogokat jogi garanciĂĄk nĂŠlkĂźl deklarĂĄlja. Szamel Lajos azt is elmondta, hogy a szabadsĂĄgjogok âjegyzĂŠkeâ tĂĄvolrĂłl sem teljes, hiszen a kĂśzĂśssĂŠgi szabadsĂĄgjogokat illetĹen hatĂĄrozatlan jogfogalmakkal ĂĄllĂt korlĂĄtokat az alaptĂśrvĂŠny.
MĂĄndity Marin megkĂźldte a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit Radics Katalinnak. A dokumentum szerint a tĂśrvĂŠnynek meg kell hatĂĄroznia a nemzetisĂŠg fogalmĂĄt, a jogokat ĂŠs kĂśtelessĂŠgeket, a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek helyĂŠt, illetve ki kell fejeznie a tĂśbbsĂŠgi nemzet felelĹssĂŠgĂŠt. Kiterjedt nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogok biztosĂtĂĄsĂĄt, valamint egy, a rĂŠszleteket tartalmazĂł vĂŠgrehajtĂĄsi utasĂtĂĄs kimunkĂĄlĂĄsĂĄt szorgalmazta.
Hambuch GĂŠza megkĂźldte a jĂşnius 8-ai keltezĂŠsĹą, a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit (Javaslatok nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄhoz) Radics Katalinnak, amely a jĂşnius kĂśzepei, szĂśvetsĂŠgi anyagok kĂśzĂźl a legbĹvebbnek ĂŠs leginkĂĄbb kidolgozottnak bizonyult. A dokumentum ĂĄtfogĂłan foglalkozott a tĂśrvĂŠny cĂŠljaival, szemĂŠlyi hatĂĄlyĂĄval, az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogokkal, ezek ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠvel, a megreformĂĄlt struktĂşrĂĄval ĂŠs vĂŠtĂłjoggal bĂrĂł szĂśvetsĂŠgekre ĂŠpĂźlĹ ĂŠrdekkĂŠpviselettel, valamint hangsĂşlyosan a kulturĂĄlis ĂŠs oktatĂĄsi Ăźgyekkel.
Stark Ferenc (Javaslat a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elveire) elkĂŠszĂtette a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatban. HangsĂşlyozta, hogy a kisebbsĂŠgi jogok forrĂĄsa a ânĂŠphatalom elveâ, az ĂĄllam tĂĄmogatĂł politikĂĄt folytat, amelynek alanya maga a nemzetisĂŠgi lakossĂĄg ĂŠs autonĂłm szervezeteik, illetve az ĂĄllam sĂkra szĂĄll a hatĂĄron tĂşli nemzetisĂŠgi kapcsolatok kialakĂtĂĄsĂĄĂŠrt. Elengedhetetlennek tartotta a jogosultsĂĄgnĂĄl a nemzetisĂŠg ĂŠs a nemzetisĂŠghez tartozĂĄs fogalmi meghatĂĄrozĂĄsĂĄt, illetve a kettĹs kĂśtĹdĂŠs elismerĂŠsĂŠt. Egyes intĂŠzkedĂŠseknek pedig a nehezen meghatĂĄrozhatĂł terĂźleti ĂŠrvĂŠnyt emelte ki.
Samu MihĂĄly egyetemi tanĂĄr is elkĂŠszĂtette a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠsĂŠt (ElĹterjesztĂŠs a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny koncepciĂłjĂĄrĂłl), amely leszĂśgezte a javasolt alapelveket, majd a hangsĂşlyt a nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogokra helyezte. VĂŠgĂźl pedig Ăşj szervezeti-intĂŠzmĂŠnyi megoldĂĄsokat szorgalmazott a kĂŠrdĂŠs kezelĂŠsĂŠben (orszĂĄggyĹąlĂŠsi bizottsĂĄg, ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, nemzetisĂŠgi bizottsĂĄgok stb.). ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny mĂĄs kisebbsĂŠgekre csak akkor vonatkozzon, ha azok kellĹ szervezettsĂŠgi szintet ĂŠrtek el.
GaramvĂślgyi JĂłzsef, a HNF OT titkĂĄra arrĂłl ĂŠrtesĂtette Radics Katalint, hogy a HNF vĂĄllalja a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyjavaslat tĂĄrsadalmi vitĂĄra bocsĂĄtĂĄsĂĄt.
A MinisztertanĂĄcs 60/1988. sz. rendelete a jĂşlius 13-ĂĄn elfogadott elĹterjesztĂŠs alapjĂĄn Pozsgay ImrĂŠt ĂĄllamminiszterrĂŠ nevezte ki. A jogszabĂĄly ĂŠrtelmĂŠben az ĂĄllamminiszter koordinĂĄlta tĂśbbek kĂśzĂśtt a nemzetisĂŠgekkel ĂśsszefĂźggĹ ĂĄllami tevĂŠkenysĂŠget, ellĂĄtta a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgekkel kapcsolatos ĂĄllami feladatokat, illetve a kormĂĄnyzati szintĹą dĂśntĂŠseket igĂŠnylĹ kĂŠrdĂŠsekben elĹterjesztĂŠseket dolgozott ki.
1988. oktĂłber 12.SĂĄnta Ăron elkĂŠszĂtette az âĂszrevĂŠtelek a kĂŠszĂźlĹ nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny irĂĄnyelveire, a tĂśrvĂŠny alapelveire tett javaslathozâ c. feljegyzĂŠsĂŠt, amely elsĹsorban az anyagi lehetĹsĂŠgek ĂŠs a lehetsĂŠges belpolitikai feszĂźltsĂŠgek szempontjaibĂłl vizsgĂĄlta a tervezetet. ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny ezĂŠrt csak azt ĂgĂŠrhet, amire a kormĂĄny azonnali garanciĂĄt tud biztosĂtani. Felvetette azt a kĂŠrdĂŠst is, hogy a korabeli nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vajon megfelelĹ partnerek-e a megvalĂłsĂtĂĄs sorĂĄn.
HoĂłz IstvĂĄn megkĂźldte GĂĄti TamĂĄsnak az âĂszrevĂŠtelek a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny politikai irĂĄnyelveivel foglalkozĂł javaslatra (1988. szept. 20)â c. feljegyzĂŠsĂŠt, amely fĹleg a nemzetisĂŠgi politika szĂĄmĂĄra alkalmas adatok gyĹąjtĂŠsĂŠre irĂĄnyĂtotta rĂĄ a figyelmet a nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄs ĂŠs mĂĄs tudomĂĄnyos adatgyĹąjtĂŠs keretĂŠben.
BudzsĂĄklia MĂĄtyĂĄs megkĂźldte Radics Katalinnak a javaslattal kapcsolatos ĂŠszrevĂŠteleit.
Hambuch GĂŠza elkĂŠszĂtette a javaslattal kapcsolatos vĂŠlemĂŠnyĂŠt.
Pozsgay Imre a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vezetĹivel talĂĄlkozott az OrszĂĄghĂĄzban, az MM ĂŠs a HNF OT munkatĂĄrsainak rĂŠszvĂŠtelĂŠvel. A megbeszĂŠlĂŠsen egyetĂŠrtĂŠs alakult ki arrĂłl, hogy a reformfolyamatnak fel kell Ăślelnie a nemzetisĂŠgpolitika megĂşjĂtĂĄsĂĄt is, amelynek kulcskĂŠrdĂŠse az ĂŠrdekkĂŠpviselet, ĂŠs a szĂśvetsĂŠgek ennek megfelelĹ ĂĄtalakulĂĄsa.
1988. november 21.Az MSZMP PB ĂźlĂŠse jĂłvĂĄhagyta a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek fĹtitkĂĄr-jelĂśltjeinek szemĂŠlyeit.
Az OrszĂĄgos CigĂĄnytanĂĄcs tagjainak jelentĹs tĂśbbsĂŠge, kĂśztĂźk az MCDSZ ideiglenes vezetĹsĂŠge, a HNF OT szĂŠkhĂĄzĂĄban tartott ĂźlĂŠsen a cigĂĄnysĂĄg szĂĄmĂĄra nemzetisĂŠgi jogok biztosĂtĂĄsa mellett nyilvĂĄnĂtott vĂŠlemĂŠnyt. A TanĂĄcs ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠre ad hoc bizottsĂĄgot hoztak lĂŠtre.