Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
Dobos BalĂĄzs
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
IntĂŠzmĂŠnymutatĂł: OrszĂĄggyĹąlĂŠs
A magyar demokratikus ellenzĂŠk felhĂvĂĄst intĂŠzett a Budapesten tanĂĄcskozĂł EurĂłpai KulturĂĄlis FĂłrumhoz, amelyben tĂśbbek kĂśzĂśtt kĂśvetelte azt, hogy âaz OrszĂĄggyĹąlĂŠs tĂśrvĂŠnyben ĂĄllapĂtsa meg a nemzetisĂŠgpolitika elveit, az orszĂĄgban ĂŠlĹ nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogait, ĂŠs e tĂśrvĂŠny alapjĂĄn dolgozza ki e jogok megvalĂłsĂtĂĄsĂĄval, e nĂŠpcsoportok kulturĂĄlis helyzetĂŠvel ĂśsszefĂźggĹ tennivalĂłk programjĂĄt.â HasonlĂłan sĂkra szĂĄllt amellett is, hogy âa cigĂĄnysĂĄg emancipĂĄciĂłjĂĄt ne csak asszimilĂĄciĂłs Ăşton, hanem ezzel pĂĄrhuzamosan etnikai-integrĂĄciĂłs Ăşton is mozdĂtsĂĄk elĹ. Ennek ĂŠrdekĂŠben fejlesszĂŠk ĂŠs tĂĄmogassĂĄk anyanyelvi kultĂşrĂĄjĂĄt.â (Csizmadia 1995.)
1988. januĂĄr 25.SzĹąrĂśs MĂĄtyĂĄs, az MSZMP KB titkĂĄra, az OrszĂĄggyĹąlĂŠs KĂźlĂźgyi bizottsĂĄgĂĄnak elnĂśke a RĂĄdiĂłnaplĂł c. mĹąsorban kijelentette, hogy âMagyarorszĂĄg erkĂślcsi, politikai ĂŠs emberi jogi ĂŠrtelemben felelĹssĂŠget ĂŠrez ĂŠs visel a hatĂĄrain tĂşl ĂŠlĹ magyarokĂŠrt.â
1988. ĂĄprilis 5.KalmĂĄr GyĂśrgy elkĂŠszĂtette RĂĄtkai Ferenc szĂĄmĂĄra a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi politika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl, ĂŠs a szĂśvetsĂŠgek kongresszusairĂłl szĂłlĂł MM-alapanyagrĂłl, amelyet jĂłnak ĂŠs vilĂĄgosnak tartott a kialakult helyzet ĂŠs tennivalĂłk megfogalmazĂĄsa terĂŠn. HangsĂşlyozta a jogi szabĂĄlyozĂĄs megĂşjĂtĂĄsĂĄnak, az intĂŠzmĂŠnyrendszer reformjĂĄnak (nemzetisĂŠgi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, parlamenti albizottsĂĄg) szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt, valamint azt is, hogy a pĂĄrt ĂŠs kormĂĄny ĂĄlljanak a folyamat ĂŠlĂŠre, ne hagyjĂĄk spontĂĄnul alakulni az esemĂŠnyeket, ĂĄtengedve ezzel a kezdemĂŠnyezĂŠst az ellenzĂŠknek. A nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny napirendre vĂŠtele is arra szolgĂĄltatott ĂŠrvelĂŠse szerint pĂŠldĂĄt, hogy a kĂŠrdĂŠsben âalulrĂłl ĂŠpĂtkezĂŠsâ zajlott.
1988. mĂĄjus 11.Az MSZMP TitkĂĄrsĂĄga vĂŠglegesĂtette az orszĂĄgos ĂŠrtekezlet ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak tervezetĂŠt.
KalmĂĄr GyĂśrgy elkĂŠszĂtette RĂĄtkai Ferenc szĂĄmĂĄra a feljegyzĂŠsĂŠt a mĂĄjus 17-ei munkacsoporti tanĂĄcskozĂĄsra kikĂźldĂśtt dokumentumokrĂłl. Fontosnak tartott egy, kĂźl- ĂŠs belpolitikai szempontbĂłl megfelelĹ preambulumot, demokratikus intĂŠzmĂŠnyrendszert (HNF mint ĂśnkormĂĄnyzati keret, nemzetisĂŠgi titkĂĄrsĂĄg, parlamenti (al)bizottsĂĄg), illetve azt is, hogy a rĂśgzĂtendĹ kisebbsĂŠgi jogok, ĂŠs azok gyakorlĂĄsa esetleg szankciĂłkkal egyĂźtt garantĂĄlt legyen, valamint kĂŠszĂźljĂśn a kĂźlĂśnbĂśzĹ megoldĂĄsokrĂłl egy nemzetkĂśzi ĂśsszehasonlĂtĂł ĂŠrtĂŠkelĂŠs.
A Berecz JĂĄnos ĂĄltal kidolgozott Ăşjabb vĂĄltozat, a âFeladatterv az MSZMP orszĂĄgos ĂŠrtekezlete ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak vĂŠgrehajtĂĄsĂĄhoz (a Politikai BizottsĂĄg javaslata)â c. dokumentum vĂĄltozatlanul a MinisztertanĂĄcs szĂĄmĂĄra ajĂĄnlotta a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyjavaslat kidolgozĂĄsĂĄt.
A HNF OrszĂĄgos TitkĂĄrsĂĄga elfogadta a Propaganda ĂŠs MĹąvelĹdĂŠsi OsztĂĄly mĂĄjus 25-ei beszĂĄmolĂłjĂĄt a nemzetisĂŠgi kongresszusok elĹkĂŠszĂtĹ munkĂĄlatairĂłl. A jelentĂŠs megĂĄllapĂtotta, hogy âtĂĄrsadalmi igĂŠnyt fogalmazott meg ĂŠs terjesztett az OrszĂĄggyĹąlĂŠs elĂŠ a Hazafias NĂŠpfront Budapesti BizottsĂĄga vezetĹ titkĂĄra nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄt javasolva. A tĂśrvĂŠny politikai elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠnek munkĂĄlatai folynak, ebben rĂŠszt veszĂźnk.â
Az MSZMP PB ĂźlĂŠse Radics Katalin elĹterjesztĂŠsĂŠben megtĂĄrgyalta a âJelentĂŠs a hazai nemzetisĂŠgek helyzetĂŠrĹl; javaslat a tovĂĄbbi feladatokraâ c. napirendi pontot, amely dokumentumbĂłl pĂĄrthatĂĄrozat szĂźletett (H/182/1988.). A feladatok kĂśzĂśtt hangsĂşlyosan kezelte a nemzetisĂŠgi lĂŠt jogi kereteinek ĂŠs feltĂŠtelrendszerĂŠnek, tovĂĄbbĂĄ az ĂĄllami irĂĄnyĂtĂĄs ĂŠs koordinĂĄlĂĄs rendezĂŠsĂŠt, illetve a szĂśvetsĂŠgek mĹąkĂśdĂŠsĂŠnek tovĂĄbbfejlesztĂŠsĂŠt. Az elĹterjesztĂŠsnek megfelelĹen kimondta, hogy ânemzetisĂŠgi politikĂĄnk ĂŠs nemzetisĂŠgpolitikai gyakorlatunk szĂźksĂŠges megĂşjulĂĄsa ĂŠrdekĂŠben olyan aktĂv kisebbsĂŠgvĂŠdelmi, tehĂĄt tĂĄmogatĂł jellegĹą nemzetisĂŠgpolitikĂĄra van szĂźksĂŠg, amely kĂŠpes biztosĂtani a nemzetisĂŠgi lakossĂĄg azonossĂĄgtudatĂĄnak erĹsĂśdĂŠsĂŠhez, anyanyelvhasznĂĄlatĂĄnak, sajĂĄtos kultĂşrĂĄjĂĄnak fejlĹdĂŠsĂŠhez nĂŠlkĂźlĂśzhetetlen feltĂŠteleket. MindenekelĹtt rendezni kell a nemzetisĂŠgi lĂŠt jogi kereteit ĂŠs feltĂŠtelrendszerĂŠt. A nemzetisĂŠgi kĂŠrdĂŠs jogi szabĂĄlyozĂĄsa jelenleg nem kellĹen kĂśvetkezetes ĂŠs rendezett: az AlkotmĂĄny az ĂĄllampolgĂĄrok alapvetĹ egyĂŠni jogai kĂśrĂŠben rendelkezik a nemzetisĂŠgi jogokrĂłl, ĂŠs a nemzetisĂŠgek szĂĄmĂĄra kollektĂv jogokat is megĂĄllapĂt, azonban az AlkotmĂĄny e rendelkezĂŠseinek lebontĂĄsa a tĂśrvĂŠnyekben kĂśvetkezetlen. NemzetisĂŠgi politikĂĄnk elveinek egysĂŠges jogi keretbe ĂŠs kĂśvetkezetes rendszerbe foglalĂĄsa ĂŠrdekĂŠben szĂźletett meg ebben az ĂŠvben az OrszĂĄggyĹąlĂŠs ĂĄltal is elfogadott javaslat nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄra.â A PB megbĂzott kĂŠt osztĂĄlyt (TKKO ĂŠs KAO) azzal, hogy az ĂŠv ĹszĂŠn terjessze be a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny irĂĄnyelveit. SzĂźksĂŠgesnek tartotta azt is, hogy a KB KĂźlĂźgyi OsztĂĄlya tĂĄjĂŠkoztassa a szomszĂŠd orszĂĄgok testvĂŠrpĂĄrtjait a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elĹkĂŠszĂźleteirĹl. Az 1988. ĂŠv mĂĄsodik felĂŠre szĂłlĂł, szintĂŠn elfogadott munkaterv szerint a beterjesztĂŠs hatĂĄrideje oktĂłber 18-a lett. Az irĂĄnyĂtĂĄs ĂĄtszervezĂŠsĂŠnek feladata pedig a kormĂĄnyĂŠ lett.
MĂĄrk GyĂśrgy megkĂźldte a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit Radics Katalinnak, amely az oktatĂĄs, a nĂŠvhasznĂĄlat, a kĂŠtnyelvĹą feliratok, valamint a szĂśvetsĂŠgek helyzetĂŠnek ĂŠs az ĂĄllam ĂŠs egyhĂĄz viszonyĂĄnak a rendezĂŠsĂŠt szorgalmazta.
MĂĄndity Marin megkĂźldte a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit Radics Katalinnak. A dokumentum szerint a tĂśrvĂŠnynek meg kell hatĂĄroznia a nemzetisĂŠg fogalmĂĄt, a jogokat ĂŠs kĂśtelessĂŠgeket, a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek helyĂŠt, illetve ki kell fejeznie a tĂśbbsĂŠgi nemzet felelĹssĂŠgĂŠt. Kiterjedt nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogok biztosĂtĂĄsĂĄt, valamint egy, a rĂŠszleteket tartalmazĂł vĂŠgrehajtĂĄsi utasĂtĂĄs kimunkĂĄlĂĄsĂĄt szorgalmazta.
Hambuch GĂŠza megkĂźldte a jĂşnius 8-ai keltezĂŠsĹą, a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit (Javaslatok nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄhoz) Radics Katalinnak, amely a jĂşnius kĂśzepei, szĂśvetsĂŠgi anyagok kĂśzĂźl a legbĹvebbnek ĂŠs leginkĂĄbb kidolgozottnak bizonyult. A dokumentum ĂĄtfogĂłan foglalkozott a tĂśrvĂŠny cĂŠljaival, szemĂŠlyi hatĂĄlyĂĄval, az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogokkal, ezek ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠvel, a megreformĂĄlt struktĂşrĂĄval ĂŠs vĂŠtĂłjoggal bĂrĂł szĂśvetsĂŠgekre ĂŠpĂźlĹ ĂŠrdekkĂŠpviselettel, valamint hangsĂşlyosan a kulturĂĄlis ĂŠs oktatĂĄsi Ăźgyekkel.
Stark Ferenc (Javaslat a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elveire) elkĂŠszĂtette a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatban. HangsĂşlyozta, hogy a kisebbsĂŠgi jogok forrĂĄsa a ânĂŠphatalom elveâ, az ĂĄllam tĂĄmogatĂł politikĂĄt folytat, amelynek alanya maga a nemzetisĂŠgi lakossĂĄg ĂŠs autonĂłm szervezeteik, illetve az ĂĄllam sĂkra szĂĄll a hatĂĄron tĂşli nemzetisĂŠgi kapcsolatok kialakĂtĂĄsĂĄĂŠrt. Elengedhetetlennek tartotta a jogosultsĂĄgnĂĄl a nemzetisĂŠg ĂŠs a nemzetisĂŠghez tartozĂĄs fogalmi meghatĂĄrozĂĄsĂĄt, illetve a kettĹs kĂśtĹdĂŠs elismerĂŠsĂŠt. Egyes intĂŠzkedĂŠseknek pedig a nehezen meghatĂĄrozhatĂł terĂźleti ĂŠrvĂŠnyt emelte ki.
Samu MihĂĄly egyetemi tanĂĄr is elkĂŠszĂtette a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠsĂŠt (ElĹterjesztĂŠs a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny koncepciĂłjĂĄrĂłl), amely leszĂśgezte a javasolt alapelveket, majd a hangsĂşlyt a nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogokra helyezte. VĂŠgĂźl pedig Ăşj szervezeti-intĂŠzmĂŠnyi megoldĂĄsokat szorgalmazott a kĂŠrdĂŠs kezelĂŠsĂŠben (orszĂĄggyĹąlĂŠsi bizottsĂĄg, ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, nemzetisĂŠgi bizottsĂĄgok stb.). ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny mĂĄs kisebbsĂŠgekre csak akkor vonatkozzon, ha azok kellĹ szervezettsĂŠgi szintet ĂŠrtek el.
GaramvĂślgyi JĂłzsef, a HNF OT titkĂĄra arrĂłl ĂŠrtesĂtette Radics Katalint, hogy a HNF vĂĄllalja a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyjavaslat tĂĄrsadalmi vitĂĄra bocsĂĄtĂĄsĂĄt.
Az MSZMP KB ĂźlĂŠse megvitatta ĂŠs elfogadta Berecz JĂĄnos elĹterjesztĂŠsĂŠben az orszĂĄgos ĂŠrtekezlet ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄnak megvalĂłsĂtĂĄsĂĄt cĂŠlzĂł feladattervet.
KirĂĄly ZoltĂĄn ĂŠs mĂŠg tizennĂŠgy orszĂĄggyĹąlĂŠsi kĂŠpviselĹ âDemokrĂĄcia-csomagtervâ nĂŠven 1988 vĂŠgĂŠig egy sor tĂśrvĂŠnytervezet â kĂśztĂźk nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny â kidolgozĂĄsĂĄt szorgalmazta az OrszĂĄggyĹąlĂŠs Jogi, IgazgatĂĄsi ĂŠs IgazsĂĄgĂźgyi bizottsĂĄgtĂłl, amely viszont nem fogadta el az elĹterjesztĂŠst, ĂŠs nem javasolta a csomagtervnek az OrszĂĄggyĹąlĂŠs elĂŠ terjesztĂŠsĂŠt. A BizottsĂĄg azt a javaslatot pĂĄrtolta, hogy felkĂŠri a kormĂĄnyt: az Ĺszi ĂźlĂŠsszakon adjon tĂĄjĂŠkoztatĂĄst a politikai intĂŠzmĂŠnyrendszer reformjĂĄnak sorrendjeirĹl ĂŠs tervezett hatĂĄridejĂŠrĹl.
Az OrszĂĄggyĹąlĂŠs plenĂĄris ĂźlĂŠsĂŠn Pozsgay ImrĂŠt nagy tĂśbbsĂŠggel ĂĄllamminiszternek vĂĄlasztottĂĄk.
1988. jĂşlius 1.Az OrszĂĄggyĹąlĂŠs plenĂĄris ĂźlĂŠsĂŠn â a Jogi, IgazgatĂĄsi ĂŠs IgazsĂĄgĂźgyi bizottsĂĄg javaslata alapjĂĄn â Ăşgy dĂśntĂśtt, hogy felkĂŠri a MinisztertanĂĄcsot arra, hogy a szeptemberi ĂźlĂŠsĂŠn adjon tĂĄjĂŠkoztatĂĄst a politikai intĂŠzmĂŠnyrendszer reformjĂĄval kapcsolatos tervekrĹl, azok irĂĄnyĂĄrĂłl, a megalkotĂĄsra kerĂźlĹ jogszabĂĄlyok sorrendjĂŠrĹl, valamint elĹkĂŠszĂtĂŠsĂźk tervezett hatĂĄridejĂŠrĹl.