Adatbank.ro » KronolĂłgiĂĄk
Dobos BalĂĄzs
A magyarorszĂĄgi nemzeti ĂŠs etnikai kisebbsĂŠgek jogairĂłl szĂłlĂł tĂśrvĂŠny tĂśrtĂŠneti kronolĂłgiĂĄja
NĂŠvmutatĂł: Hambuch GĂŠza
Egy, a Radics KatalinnĂĄl lefolytatott korĂĄbbi beszĂŠlgetĂŠst kĂśvetĹen, Stark Ferenc levĂŠlben arra kĂŠrte a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vezetĹit, hogy a nemzetisĂŠgek helyzetĂŠrĹl szĂłlĂł, kĂŠszĂźlĹ PB-elĹterjesztĂŠshez, a NemzetisĂŠgi TanĂĄcsadĂł BizottsĂĄg szĂĄmĂĄra kĂŠszĂtsenek egy-egy ĂśsszefoglalĂłt az adott kisebbsĂŠg(ek) helyzetĂŠrĹl, ĂŠs a politikai dĂśntĂŠst igĂŠnylĹ kĂŠrdĂŠsekrĹl.
Hambuch GĂŠza, a MagyarorszĂĄgi NĂŠmetek Demokratikus SzĂśvetsĂŠgĂŠnek (MNDSZ) fĹtitkĂĄra aznap megkĂźldte Stark Ferencnek a BizottsĂĄg rĂŠszĂŠre szĂłlĂł nĂŠmet szĂśvetsĂŠgi elĹterjesztĂŠst, amely a SzĂśvetsĂŠg VII. kongresszusa elĹtti, politikai dĂśntĂŠst igĂŠnylĹ kĂŠrdĂŠseket tartalmazta, nem ejtve viszont mĂŠg szĂłt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny ĂźgyĂŠrĹl.
A nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny politikai irĂĄnyelveinek kidolgozĂĄsĂĄval kapcsolatos mĂĄsodik megbeszĂŠlĂŠs Becsei JĂłzsef (BĂŠkĂŠs megyei TanĂĄcs), Budai JĂĄnos (HNF), BudzsĂĄklia MĂĄtyĂĄs (KAO), CsalĂłtzky GyĂśrgy (IM), DĂŠvai Tibor, GĂśndĂśr PĂŠter, Hambuch GĂŠza, HoĂłz IstvĂĄn, Jakab RĂłbertnĂŠ, Knopp AndrĂĄs, MĂĄndity Marin, MĂĄrk GyĂśrgy, RĂĄtkai Ferenc, Samu MihĂĄly (ELTE) ĂŠs Stark Ferenc rĂŠszvĂŠtelĂŠvel. A tanĂĄcskozĂĄson Herman JĂłzsef (MTA), JuhĂĄsz Gyula (OrszĂĄgos SzĂŠchenyi KĂśnyvtĂĄr) ĂŠs TakĂĄcs Gyula nem tudtak rĂŠszt venni. MegĂĄllapodĂĄs szĂźletett arrĂłl, hogy tĂśbbek kĂśzĂśtt Stark Ferenc kĂŠszĂt javaslatot az elĹkĂŠszĂtĂŠst szolgĂĄlĂł politikai elvekrĹl, valamint a szĂśvetsĂŠgi fĹtitkĂĄrok is kĂźlĂśn-kĂźlĂśn ĂśsszefoglalĂłkat Ărnak. A tĂśrvĂŠny politikai tartalmĂĄrĂłl szĂłlĂł ĂśsszegzĂŠs kidolgozĂĄsĂĄt Samu MihĂĄly kapta meg feladatul. A jĂşnius 15-ig bekĂŠrt anyagoknak tartalmazniuk kellett a jogalanyisĂĄg problĂŠmĂĄit (cigĂĄnysĂĄg, zsidĂłsĂĄg), a jogszabĂĄly tĂĄrsadalompolitikai cĂŠlkitĹązĂŠseit, illetve a nemzetisĂŠgi jogok felsorolĂĄsĂĄt is. Knopp AndrĂĄs bejelentette egyĂşttal a rĂŠsztvevĹknek azt is, hogy az IM is megbĂzĂĄst kapott a tĂśrvĂŠny elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠre.
1988. jĂşnius 15.MĂĄndity Marin megkĂźldte a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit Radics Katalinnak. A dokumentum szerint a tĂśrvĂŠnynek meg kell hatĂĄroznia a nemzetisĂŠg fogalmĂĄt, a jogokat ĂŠs kĂśtelessĂŠgeket, a nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek helyĂŠt, illetve ki kell fejeznie a tĂśbbsĂŠgi nemzet felelĹssĂŠgĂŠt. Kiterjedt nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogok biztosĂtĂĄsĂĄt, valamint egy, a rĂŠszleteket tartalmazĂł vĂŠgrehajtĂĄsi utasĂtĂĄs kimunkĂĄlĂĄsĂĄt szorgalmazta.
Hambuch GĂŠza megkĂźldte a jĂşnius 8-ai keltezĂŠsĹą, a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠseit (Javaslatok nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄhoz) Radics Katalinnak, amely a jĂşnius kĂśzepei, szĂśvetsĂŠgi anyagok kĂśzĂźl a legbĹvebbnek ĂŠs leginkĂĄbb kidolgozottnak bizonyult. A dokumentum ĂĄtfogĂłan foglalkozott a tĂśrvĂŠny cĂŠljaival, szemĂŠlyi hatĂĄlyĂĄval, az egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogokkal, ezek ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠvel, a megreformĂĄlt struktĂşrĂĄval ĂŠs vĂŠtĂłjoggal bĂrĂł szĂśvetsĂŠgekre ĂŠpĂźlĹ ĂŠrdekkĂŠpviselettel, valamint hangsĂşlyosan a kulturĂĄlis ĂŠs oktatĂĄsi Ăźgyekkel.
Stark Ferenc (Javaslat a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elveire) elkĂŠszĂtette a feljegyzĂŠsĂŠt a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatban. HangsĂşlyozta, hogy a kisebbsĂŠgi jogok forrĂĄsa a ânĂŠphatalom elveâ, az ĂĄllam tĂĄmogatĂł politikĂĄt folytat, amelynek alanya maga a nemzetisĂŠgi lakossĂĄg ĂŠs autonĂłm szervezeteik, illetve az ĂĄllam sĂkra szĂĄll a hatĂĄron tĂşli nemzetisĂŠgi kapcsolatok kialakĂtĂĄsĂĄĂŠrt. Elengedhetetlennek tartotta a jogosultsĂĄgnĂĄl a nemzetisĂŠg ĂŠs a nemzetisĂŠghez tartozĂĄs fogalmi meghatĂĄrozĂĄsĂĄt, illetve a kettĹs kĂśtĹdĂŠs elismerĂŠsĂŠt. Egyes intĂŠzkedĂŠseknek pedig a nehezen meghatĂĄrozhatĂł terĂźleti ĂŠrvĂŠnyt emelte ki.
Samu MihĂĄly egyetemi tanĂĄr is elkĂŠszĂtette a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos feljegyzĂŠsĂŠt (ElĹterjesztĂŠs a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny koncepciĂłjĂĄrĂłl), amely leszĂśgezte a javasolt alapelveket, majd a hangsĂşlyt a nyelvhasznĂĄlati, oktatĂĄsi ĂŠs kulturĂĄlis jogokra helyezte. VĂŠgĂźl pedig Ăşj szervezeti-intĂŠzmĂŠnyi megoldĂĄsokat szorgalmazott a kĂŠrdĂŠs kezelĂŠsĂŠben (orszĂĄggyĹąlĂŠsi bizottsĂĄg, ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg, nemzetisĂŠgi bizottsĂĄgok stb.). ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny mĂĄs kisebbsĂŠgekre csak akkor vonatkozzon, ha azok kellĹ szervezettsĂŠgi szintet ĂŠrtek el.
GaramvĂślgyi JĂłzsef, a HNF OT titkĂĄra arrĂłl ĂŠrtesĂtette Radics Katalint, hogy a HNF vĂĄllalja a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnyjavaslat tĂĄrsadalmi vitĂĄra bocsĂĄtĂĄsĂĄt.
SĂĄnta Ăron elkĂŠszĂtette az âĂszrevĂŠtelek a kĂŠszĂźlĹ nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny irĂĄnyelveire, a tĂśrvĂŠny alapelveire tett javaslathozâ c. feljegyzĂŠsĂŠt, amely elsĹsorban az anyagi lehetĹsĂŠgek ĂŠs a lehetsĂŠges belpolitikai feszĂźltsĂŠgek szempontjaibĂłl vizsgĂĄlta a tervezetet. ĂllĂĄspontja szerint a tĂśrvĂŠny ezĂŠrt csak azt ĂgĂŠrhet, amire a kormĂĄny azonnali garanciĂĄt tud biztosĂtani. Felvetette azt a kĂŠrdĂŠst is, hogy a korabeli nemzetisĂŠgi szĂśvetsĂŠgek vajon megfelelĹ partnerek-e a megvalĂłsĂtĂĄs sorĂĄn.
HoĂłz IstvĂĄn megkĂźldte GĂĄti TamĂĄsnak az âĂszrevĂŠtelek a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny politikai irĂĄnyelveivel foglalkozĂł javaslatra (1988. szept. 20)â c. feljegyzĂŠsĂŠt, amely fĹleg a nemzetisĂŠgi politika szĂĄmĂĄra alkalmas adatok gyĹąjtĂŠsĂŠre irĂĄnyĂtotta rĂĄ a figyelmet a nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄs ĂŠs mĂĄs tudomĂĄnyos adatgyĹąjtĂŠs keretĂŠben.
BudzsĂĄklia MĂĄtyĂĄs megkĂźldte Radics Katalinnak a javaslattal kapcsolatos ĂŠszrevĂŠteleit.
Hambuch GĂŠza elkĂŠszĂtette a javaslattal kapcsolatos vĂŠlemĂŠnyĂŠt.
Stark Ferenc korĂĄbbi szĂłbeli ĂgĂŠrete alapjĂĄn megkĂźldte TimorĂĄnszky PĂŠternek, az IM fĹosztĂĄlyvezetĹ-helyettesĂŠnek a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠvel kapcsolatos hĂĄttĂŠranyagokat, amelyek tĂśbbsĂŠge a Radics Katalin ĂĄltal vezetett munkacsoporthoz kĂśthetĹen szĂźletett (Stark Ferenc, Samu MihĂĄly, Herman JĂłzsef, Hambuch GĂŠza feljegyzĂŠsei, a Baranya megyei nemzetisĂŠgpolitikai tanĂĄcsrendelet, az MSZMP nemzetisĂŠgpolitikai hatĂĄrozatairĂłl szĂłlĂł ĂśsszefoglalĂł, a hatĂĄlyos jogszabĂĄlyok nemzetisĂŠgi jogokra vonatkozĂł rendelkezĂŠsei, valamint a PB szĂĄmĂĄra kĂŠszĂtett jelentĂŠs a nemzetisĂŠgpolitika megvalĂłsulĂĄsĂĄrĂłl). Az osztĂĄlyvezetĹ mellĂŠkelte tovĂĄbbĂĄ kĂŠt korĂĄbbi, 1987 ĹszĂŠn kĂŠszĂźlt tanulmĂĄnyĂĄt is (âA nemzetisĂŠgpolitikai funkciĂłk ellĂĄtĂĄsĂĄra (is) hivatott intĂŠzmĂŠnyek mĹąkĂśdĂŠseâ, âNemzetisĂŠgkĂŠp a mai magyar politikai ĂŠs kĂśzgondolkodĂĄsbanâ).
1989. mĂĄrcius 30.TimorĂĄnszky PĂŠter, az IM AlkotmĂĄnyelĹkĂŠszĂtĹ KodifikĂĄciĂłs TitkĂĄrsĂĄgĂĄnak munkatĂĄrsa megkĂźldte az ĂŠrintetteknek a Stark Ferenc ĂĄltal korĂĄbban ĂĄtkĂźldĂśtt, a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠnnyel kapcsolatos koncepcionĂĄlis javaslatokat ĂŠs hĂĄttĂŠranyagokat (Stark Ferenc, Samu MihĂĄly, Herman JĂłzsef, Hambuch GĂŠza feljegyzĂŠseit, a KB 1988. novemberi ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂĄt, illetve a hatĂĄlyos jogszabĂĄlyok jegyzĂŠkĂŠt). A Radics Katalin ĂĄltal vezetett munkacsoport anyagain kĂvĂźl mellĂŠkelte Baka AndrĂĄsnak az IM megbĂzĂĄsĂĄbĂłl 1989-ben kĂŠszĂtett koncepciĂłjĂĄt is. TimorĂĄnszky egyĂşttal meghĂvta az ĂŠrintett ĂĄllamigazgatĂĄsi ĂŠs tĂĄrsadalmi szervezetek kĂŠpviselĹit a minisztĂŠrium szervezĂŠsĂŠben tartandĂł ĂĄprilis 24-ei ĂŠrtekezletre, amelynek cĂŠlja a nemzetisĂŠgi tĂśrvĂŠny szabĂĄlyozĂĄsi koncepciĂłjĂĄnak kialakĂtĂĄsa volt.
Az IM megbĂzĂĄsĂĄbĂłl, a Baka AndrĂĄs ĂĄltal elkĂŠszĂtett 1989 tavaszi koncepciĂł szerint az elĹkĂŠszĂtendĹ tĂśrvĂŠnynek tekintettel kell lennie a hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄgra. A hazai kisebbsĂŠgek sajĂĄtos terĂźleti elhelyezkedĂŠse ĂŠs szĂĄmarĂĄnyai kĂśvetkeztĂŠben a terĂźletit nem, csak a szemĂŠlyi elvĹą autonĂłmiĂĄt tudta elgondolni. HangsĂşlyozta viszont, hogy a leendĹ tĂśrvĂŠny ne tegyen kĂsĂŠrletet a nemzetisĂŠg fogalmĂĄnak meghatĂĄrozĂĄsĂĄra, amely alapvetĹen az egyĂŠn ĂŠs a kĂśzĂśssĂŠgek szuverĂŠn akarat-elhatĂĄrozĂĄsĂĄnak fĂźggvĂŠnye. A szemĂŠlyi hatĂĄlyt alkotĂł kisebbsĂŠgeket a jogszabĂĄly mellĂŠkletĂŠben kĂvĂĄnta felsorolni azzal, hogy a tĂśrvĂŠny ne csupĂĄn a nemzetisĂŠgekre vonatkozzon. A koncepciĂł egyĂŠni ĂŠs kollektĂv jogok rĂśgzĂtĂŠsĂŠre egyarĂĄnt javaslatot tett, de nem tartalmazott mĂŠg utalĂĄst a kisebbsĂŠgi ĂśnkormĂĄnyzatok intĂŠzmĂŠnyĂŠre. IndĂtvĂĄnyozta egy NemzetisĂŠgi Alap ĂŠs egy NemzetisĂŠgi KonzultatĂv BizottsĂĄg lĂŠtrehozĂĄsĂĄt: az utĂłbbi vĂŠlemĂŠnyeznĂŠ â tĂśbbek kĂśzĂśtt â az esetleges Ăşjabb kisebbsĂŠgek tĂśrvĂŠnybe valĂł felvĂŠtelĂŠt, amelyet a kormĂĄny javasolhatna az OrszĂĄggyĹąlĂŠsnek.
A KollĂŠgium plenĂĄris ĂźlĂŠsĂŠn tĂśbbek kĂśzĂśtt Sune Eriksson, az Çşland-szigetek VĂŠgrehajtĂł TanĂĄcsĂĄnak elnĂśke tartott elĹadĂĄst a finnorszĂĄgi svĂŠd ĂśnkormĂĄnyzatrĂłl, valamint a rĂŠsztvevĹk ĂĄttekintettĂŠk a magyarorszĂĄgi nĂŠmetek helyzetĂŠt is. Az utĂłbbi napirendi pont alapjĂĄt Hambuch GĂŠza mĂĄrcius 5-ei ĂśsszefoglalĂł feljegyzĂŠse kĂŠpezte, amely egy erĹs jogokat magĂĄban foglalĂł, a szĂźksĂŠges garanciĂĄkkal ĂŠs szankciĂłkkal ellĂĄtott kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny mellett szĂĄllt sĂkra.
1991. januĂĄr 15.Hambuch GĂŠza, az MNSZ ĂźgyvezetĹ elnĂśke a Wolfart JĂĄnoshoz Ărott levelĂŠben elvetette a tĂśrvĂŠnytervezetet, ĂŠs kerekasztal formĂĄjĂĄban kĂśzĂśs tanĂĄcskozĂĄst javasolt annak beterjesztĂŠse elĹtt. MegĂtĂŠlĂŠse szerint a tervezet figyelmen kĂvĂźl hagyta a hazai viszonyokat, deklaratĂv-megengedĹ jellegĹą volt, nĂŠlkĂźlĂśzte a kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄt, illetve nem vĂĄllalta az anyagi biztosĂtĂŠkok megteremtĂŠsĂŠt sem.
1991. mĂĄrcius 11.A KisebbsĂŠgi Kerekasztal kĂśzlemĂŠnye szerint a Kerekasztal az addigi ĂźlĂŠsein megĂĄllapodott a tĂśrvĂŠny alapelveinek ĂŠs szĂĄmos szabĂĄlyozĂĄsi kĂŠrdĂŠsben. Az aznapi ĂźlĂŠsĂŠn folytatta a tĂśrvĂŠnytervezet kidolgozĂĄsĂĄt, ĂŠs az egyeztetĹ tĂĄrgyalĂĄsok lebonyolĂtĂĄsĂĄra szĂłvivĹket (Hambuch GĂŠza, HorvĂĄth AladĂĄr) ĂŠs jogi szakĂŠrtĹket (BĂĄrsony JĂĄnos, Kaltenbach JenĹ) vĂĄlasztott.
1992. ĂĄprilis 4.A Magyar Nemzet kĂśrkĂŠrdĂŠsĂŠre adott vĂĄlaszokbĂłl kitĹąnt, hogy a megkĂŠrdezett kisebbsĂŠgi vezetĹk a kĂŠszĂźlĹ tĂśrvĂŠnytĹl leginkĂĄbb a kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄt vĂĄrjĂĄk. OsztojkĂĄn BĂŠla szerint a rendkĂvĂźli mĂłdon vĂĄrt jogszabĂĄllyal lehetĹsĂŠg nyĂlhat a sajĂĄt kulturĂĄlis intĂŠzmĂŠnyek kialakĂtĂĄsĂĄra. A megfelelĹ garanciĂĄkkal ellĂĄtott kulturĂĄlis infrastruktĂşra fontossĂĄgĂĄt PetrusĂĄn GyĂśrgy is kiemelte, mĂg Karagics MihĂĄly szerint az eurĂłpai normĂĄknak a gyakorlatban is megfelelĹ jogokra van szĂźksĂŠg. A megvalĂłsĂthatĂłsĂĄg kĂŠrdĂŠse kulcseleme volt Jakab RĂłbertnĂŠ vĂĄlaszĂĄnak is, aki szerint a rendszervĂĄltĂĄs Ăłta a helyzet romlott, ĂŠs a kormĂĄny kisebbsĂŠgvĂŠdelmi programja igencsak megkĂŠrdĹjelezhetĹ. Hambuch GĂŠza azt hangsĂşlyozta, hogy a kisebbsĂŠgi igĂŠnyek a valĂłdi ĂśnkormĂĄnyzat, a szĂŠleskĂśrĹą ĂŠrdekkĂŠpviselet ĂŠs kulturĂĄlis autonĂłmia irĂĄnyĂĄba mutatnak.
MĂŠszĂĄros IstvĂĄn, az EJKVB SZDSZ-es alelnĂśke a Magyar Nemzetben megjelent âTĂśrvĂŠnytelenĂźlâ c. ĂrĂĄsĂĄban bĂrĂĄlta a kormĂĄnyt a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezet kapcsĂĄn. Ăgy ĂtĂŠlte meg, hogy a kormĂĄny âazĂŠrt tĂĄncolt vissza a konszenzustĂłl, mert belsĹ egyetĂŠrtĂŠs hiĂĄnyĂĄban nincs hatĂĄrozott ĂĄllĂĄspontja. A tĂĄrcĂĄk, fĹkĂŠnt az IM, BM (ĂŠs a KisebbsĂŠgi Hivatal), valamint a kormĂĄnyszakĂŠrtĹk kĂźlĂśnbĂśzĹ koncepciĂłkkal rendelkeznek, ĂŠs ezek kĂśzĂźl hol az egyik, hol a mĂĄsik kerekedik fĂślĂźl. A kĂśvetkezmĂŠny: az ĂĄllĂĄspontok ĂĄllandĂł ĂĄtĂŠrtĂŠkelĂŠse. Ehhez jĂĄrul, hogy a PM csak elviekben tĂĄmogatja a tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄt, amikor a kĂśltsĂŠgekrĹl esik szĂł, kibĂşvĂłt keres. Mindezek arra utalnak: a kisebbsĂŠgi Ăźgyeknek a kormĂĄnyon belĂźl nincsen igazi, tekintĂŠllyel bĂrĂł gazdĂĄja. Ăgy fordulhatott elĹ, hogy a KisebbsĂŠgi HivatalrĂłl utĂłlag kiderĂźlt, nem rendelkezett megfelelĹ felhatalmazĂĄssal a KisebbsĂŠgi Kerekasztallal folytatott tĂĄrgyalĂĄsokon.â A kĂŠpviselĹ olyan tĂśrvĂŠny megalkotĂĄsĂĄt sĂźrgette, amely intĂŠzmĂŠnyesen garantĂĄlt beleszĂłlĂĄsi lehetĹsĂŠget ĂŠs valamifĂŠle mellĂŠrendelt szerepet biztosĂt a kisebbsĂŠgeknek kisebbsĂŠgspecifikus Ăźgyekben, valamint objektĂv finanszĂrozĂĄsi rendszert ĂŠpĂt ki.