Adatbank.ro » Kronológiák
Dobos Balázs
A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény történeti kronológiája
Névmutató: Dávid Ibolya
Pálffy Ilona, az IM helyettes államtitkára levélben értesítette az országos elnököket, hogy a kisebbségi törvény módosításának május 31-i tervezetét Hargitai János megküldte Dávid Ibolya igazságügyi miniszternek azzal, hogy folytassa le a szükséges közigazgatási egyeztetéseket. Kérte őket egyúttal arra, hogy a mellékelt tézisekkel, a törvénytervezettel és annak indoklásával kapcsolatos véleményeiket és javaslataikat augusztus 10-ig fejtsék ki.
2000. augusztus 25.Pintér Sándor és Dávid Ibolya levélben értesítették Kósáné Kovács Magdát arról, hogy a két törvénytervezet közigazgatási egyeztetése megtörtént, és ez alapján az egységes kormányzati álláspont kialakítására várhatóan szeptemberben kerül sor.
2000. szeptember 7.Dávid Ibolya hivatalában fogadta Farkas Flóriánt. A találkozón a kisebbségi vezető átadta azt a javaslatot, amelyet az OCÖ munkatársai készítettek a kisebbségi törvény módosításához.
2000. szeptember 20.Kósáné Kovács Magda megköszönte a korábbi tájékoztatást a közigazgatási egyeztetés lefolytatásáról, és levélben arra kérte Dávid Ibolyát, hogy tájékoztassa az EJKVB-ot a két törvénytervezettel kapcsolatos kormányzati álláspontról, illetve tájékozódjanak a kisebbségi önkormányzatok és szervezetek véleményéről. A Bizottság elnöke az igazságügyi miniszterhez írott levelének másolatát eljuttatta Pintér Sándornak is.
2000. október 10.Dávid Ibolya és Pintér Sándor levélben tájékoztatták Kósáné Kovács Magdát arról, hogy a két tervezetet két alkalommal is megtárgyalta a közigazgatási államtitkári értekezlet, és az előterjesztéseket az október 24-i ülésén fogja megvitatni a kormány.
2001. március 12.Tabajdi Csaba írásbeli kérdést intézett az igazságügy-miniszterhez „Szavazhatnak-e a saját kisebbségi jelöltjükre a nemzeti és etnikai kisebbségek a 2002. évi választásokon?” címmel. A kérdésre Dávid Ibolya március 30-án írásban válaszolt.
2001. március 13.Tabajdi Csaba írásbeli kérdést intézett az igazságügy-miniszterhez „Tervezi-e a kormány a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény módosítására irányuló javaslat benyújtását ebben a parlamenti ciklusban?” címmel. A kérdést Dávid Ibolya március 27-én írásban megválaszolta.
2001. május 3.Dávid Ibolya levélben tájékoztatta Kósáné Kovács Magdát arról, hogy az OCÖ április 12-i telefaxa nyomán, a kisebbségek konszenzusának megteremtése érdekében újabb egyeztetést kezdeményeznek.
2001. május 7.Karagics Mihály horvát, Heinek Ottó német, és Fuzik János szlovák országos kisebbségi önkormányzati elnökök a Dávid Ibolyához írott levelükben kifejtették, hogy a kisebbségi törvény módosításának javaslatát tárgyalási alapnak tekintik, és kérték a törvénytervezet véglegesítésének folytatását. Hangsúlyozták, hogy minden olyan módosító elképzelést támogatni tudnak, amely erősíti a kisebbségek kulturális autonómiáját, és a kisebbségi önkormányzatok legitimitását. Úgy ítélték meg, hogy tovább kell gondolni az országos intézmények finanszírozását, a megyei szint létrehozásának lehetőségét, az országos testület törvényességi ellenőrzésének megteremtését, valamint hivatala jogállásának tisztázását. A levél másolatát május 8-án megküldték Kósáné Kovács Magdának is.
Az Országos Választási Bizottság (OVB) Andreov Kosztának, az Égei Makedónok Magyarországi Egyesületének elnökének április 10-i levele nyomán, az 1/2001. sz. határozatával hitelesítette a hivatalos kisebbségi elismerést célzó aláírásgyűjtő ív mintapéldányát.
Rasim Ljajić jugoszláv kisebbségügyi miniszter budapesti látogatásának keretében magyar-szerb kerekasztal-konferenciát rendezett az amerikai Project on Ethnic Relations annak érdekében, hogy a résztvevő politikusok, szakértők és kisebbségi vezetők összehasonlítsák a két ország hatályos, illetve kidolgozás alatt álló kisebbségi jogi normáit. A tanácskozáson Tabajdi Csaba a hazai kisebbségi törvényt alapvetően jónak tartotta annak ellenére, hogy nem tudta megállítani a kisebbségek nyelvi asszimilációját, illetve csak jogokat, és nem kötelezettségeket és finanszírozási automatizmusokat állapított meg. Hasonló problémákra világított rá Lásztity Péró is a felszólalásában.
Az EJKVB ülése meghallgatta Dávid Ibolya és Pintér Sándor minisztereket. Az igazságügyi miniszter bevezetőjében elmondta, hogy egy olyan konszenzusos törvényjavaslatot, mint a kisebbségi törvény módosítása, kötelessége támogatni abban, hogy azt a kormány és az Országgyűlés megtárgyalja. Hargitai János ezt követően a miniszter segítségét kérte a törvénymódosítás ügyének előmozdításához, ezen belül is különösen a PM álláspontjának letisztázódásához.
Elkészült a törvénytervezet a nemzeti és etnikai kisebbségek parlamenti delegátusairól.