Dippold Péter

A határokon kívül élő magyarság történetének bibliográfiája 1918-1945

Tételek száma: 9       Lapozás: 1-9

Tárgyszó mutató: betelepítés bukovinai székely


Bálint Sándor: Bukovinai magyarság A bukovinai magyarság történetének rövid áttekintése a mádéfalvi veszedelemtől a Bácskába történt áttelepítésig. Katholikus Szemle. 57:9 (1943) 261-64.
Mutató:
székelység, betelepítés, bukovinai székely, bécsi döntés, második

Csuka Zoltán: Bukovinai székely-magyarok a bácskai telepesfalvakban A bukovinai székelyek története a letelepedésüktől, kivándorlásuk és életük Bácskában. Kisebbségi Körlevél. 5:5 (1941. szept.) 311-22.
Mutató:
csángók, betelepítés, bukovinai székely, hagyomány, hagyományőrzés, helytörténet, identitás, nemzeti

Gombos György: Bácska otthont adott a bukovinai székelyeknek A bukovinai székelyek története és a Romániából Bácskába történt településük 1940-ben. visszatért Délvidék. 147-55.
Mutató:
betelepítés, bukovinai székely, székelység

Gombos György: Bukovinai székelyek hazatelepítése Újabb tennivalók Bp.: Magyar Külügyi Társaság. 1942. A határokon túl maradt magyarok hazatelepítése az új magyar jövőt építő program elmaradhatatlan része. A bukovinai székelyek hazatelepítése érdekében tárgyalások kezdődtek a román kormánnyal. A Délvidék visszafoglalása után a külföldi magyarokat letelepítő kormánybizottság megoldotta a bácskai székely telepítést. Székely telepek Délvidéken, adatok a kiosztott földek nagyságáról és a letelepített családok számáról 1942-ben. 33 p.
Mutató:
betelepítés, bukovinai székely, székelység

Halász Antal: Hazatértek A bukovinai magyarok kétszáz esztendeje Nagyvárad: Grafika Nyomdai Műintézet. 1941. Székelyek, bukovinai magyarok Mária Terézia idején, Erdélynek Magyarországgal való egyesülése után (1867). Hadikfalva, Andrásfalva, Istensegíts, Fogadjisten és Józseffalva lakossága. 1941. május 11-én Magyarország és Románia aláírta a bukovinai magyarok hazatelepítéséről szóló egyezményt. 119 p., 3 t.
Mutató:
történelemszemlélet, magyar, betelepítés, bukovinai székely, székelység

Oberding József György: Bukovinai magyarság településtörténeti és társadalomrajzi vázlata Kolozsvár: Glória ny. 1939. Székelyek betelepedése Bukovinába, és a magyarországi visszatelepítés próbálkozásairól. 32 p. Klny. a Hitel 1939. évi 3. és 4. számából.
Mutató:
székelység, településtörténet, társadalom, betelepítés, bukovinai székely

Oberding József György: Vándorló bukovinai magyarok A bukovinai betelepedés története. A bukovinai csángó székelyek magyarországi visszatelepítése és az Amerikába irányuló kivvándorlási mozgalom megindulása. A dévacsángótelepi László János társadalomtörténeti rajza. Hitel. 4:3 (1939) 192-204.
Mutató:
kisebbségi kérdés, kivándorlás, székelység, betelepítés, bukovinai székely, társadalomkutatás

Telegdi Roth Lajos: Bukovinai véreink hazatelepítése A bukovinai székelyek délvidéki áttelepítése és az ehhez kapcsolódó legfontosabb teendők. Kárpátmedence. 1:4 (1941) 225-29.
Mutató:
bécsi döntés, második, békeszerződés, 1920, betelepítés, bukovinai székely, agrárpolitika, jugoszláv, Székelység

Temesy Győző: Földrajzi zsebkönyv 1942 Bp.: Magyar Földrajzi Társaság. 1942. A trianoni Dél-Magyarország leírása, településföldrajza, a lakosság összetétele. Az államterület változásai a honfoglalástól 1941-ig. A szlavóniai magyarok családi és gazdasági élete. A visszatért Bácskában és Baranyában a kisajátított földek. 228 p.
Mutató:
településföldrajz, kisebbségi megoszlás, betelepítés, bukovinai székely, névelemzés

kapcsolódók


további kronológiák


(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2008
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék