Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 24       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-24

I III IV V VI VII IX X XII


2000. május 10.

Az azonnali kérdések órájában Hartmut Koschyk, a CDU/CSU frakció kitelepítettekkel és menekültekkel foglalkozó munkacsoportjának vezetője kérdést intézett a kormányhoz a magyarországi Országos Német Kisebbségi Önkormányzat vezetőjének a kisebbségi oktatás helyzetével és a németországi támogatás csökkenésével kapcsolatban megfogalmazott véleményéről. A Külügyminisztérium államtitkára szerint Heinek Ottó pozitívan nyilatkozott április végén a német kormány támogatásáról. Ami pedig a német kisebbségek irányába jelentkező támogatáspolitikát illeti, tudomásul kell venni, hogy a teljes költségvetésre jellemző megszorítás itt is érvényesül.

2000. május 21.

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek ifjúsági kongresszusa Budapesten. A konferencia megrendezését a német Belügyminisztérium támogatta anyagilag. Fővédnökséget vállalt Deutsch Tamás Ifjúsági- és Sportminiszter. A tanácskozáson beszédet mondott Doncsev Tosó a NEKH elnöke, Kaltenbach Jenő ombudsman és Heinek Ottó is. A résztvevők döntöttek a Magyarországi Kisebbségek Ifjúsági Fórumának megalapításáról.

2000. június 1–3.

A FUEV a szlovákiai Komárno-ban tartotta konferenciáját.

2000. június 19–21.

Jochen Welt, a német kormány kitelepülőkkel foglalkozó megbízottja Budapestre érkezett. Találkozott a kisebbségi ombudsmannal, akivel a parlamenti képviselet kérdését vitatták meg. Ezen kívül találkozott Hende Csabával, az Igazságügyminisztérium politikai államtitkárával, valamint Doncsev Tosóval, a NEKH elnökével. Június 21-én felavatta a Magyarországi Németek Házát a Lendvay utcában.

2000. június 24–28.

A Magyar Rádió Pécsi Stúdiójának német szerkesztősége média szemináriumot szervezett kezdő és fiatal újságíróknak zsurnalizmus és kommunikáció tárgykörben. A szemináriumot Volker Born németországi kommunikációs tréner vezette.

2000. július 1–4.

Nyíregyháza német, szlovák, örmény, lengyel és cigány kisebbségi önkormányzata egy fesztivállal egybekötött konferenciát tartott a kisebbségek helyzetéről.

2000. július 8.

Ulmban felavatták a Donauschwäbisches Zentralmuseumot. Igazgatója Christian Glass. Az ünnepségen részt vett Baden-Württenberg miniszterelnöke, Erwin Teufel is. Magyarországot Nagy Andor államtitkár képviselte.

2000. szeptember 1.

A Magyarországi Németek Házának kulturális asszisztense Monika Lutsch lett.

2000. szeptember 22.

Berlinben pódiumbeszélgetést rendeztek Thüringia tartomány Berlini Házában "Magyarországi Németek a fordulat után" címmel. A rendezvényen részt vettek a magyar nagykövetség tisztviselői, a Német Külügyminisztérium Kulturális Osztályának vezetője, Albert Spiegel. A magyarországi németek helyzetéről Hartmut Koschyk, Kaltenbach Jenő, Knab Erzsébet és Heinek Ottó tájékoztatta a mintegy 100 érdeklődőt.

2000. szeptember 26.

A parlament döntése értelmében egyszeri 50 ezer Ft-os kárpótlásban részesültek azok, akik a második világháború után jogosultak voltak a hadiárva-gondozásra, de nem részesültek belőle.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>