Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 9       Lapozás: 1-9

Helységnévmutató: Baden-Württenberg


1983. szeptember 9.

A villányi asszonykórus 10 napos előadókörútra Baden-Württenbergbe és Hessenbe utazott.

1986. december 6.

Lothar Späth Baden-Württenberg miniszterelnöke magyarországi - elsősorban az államok közötti gazdasági együttműködés lehetőségeire koncentráló - tartózkodása alatt Pilisszentivánon találkozott a magyarországi német kisebbség képviselőivel.

1987. november 16–20.

A Szövetség meghívására a Baden-Württenbergi Községi Önkormányzatok Szövetsége 3 fős delegációt küldött Magyarországra. A Szövetség mellett tárgyalásokat folytattak a Hazafias Népfront, az Oktatási Minisztérium, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának illetékeseivel a magyarországi németek által lakott települések és a németországi települések közötti kapcsolatok elmélyítéséről és új kapcsolatok felvételének lehetőségéről. Tárgyalásaikon megegyeztek két közhasznú alapítvány létrehozásáról, amelyek egyrészt a partnerkapcsolatok ápolását segítenék elő, másrészt az infrastrukturális fejlesztésekhez anyagi támogatást nyújtanának. Az egyik alapítvány székhelye Stuttgartban, a másiké Budapesten lesz.

1988. február 29. – március 10.

Hambuch Géza a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására Bonnba, Frankfurtba, Stuttgartba és Münchenbe utazott. Találkozott Bajorország, Baden-Württenberg és Hessen képviselőivel, a Külügyminisztérium államtitkárával, a Kancellária Hivatal osztályvezetőjével. Ezen kívül a Friedrich Neumann és a Konrad Adenauer Alapítvány vezetőivel. Felkereste a VDA központját is.

1988. november 28.

Baden-Württenberg tartomány 4 200 000. DM alaptőkével megalapította a "Baden-Württenbergi Dunai-sváb Kulturális Alapítványt" (Donauschwäbische Kulturstiftung des Landes Baden Württenberg). Az alapítvány célja a magyarországi, romániai és jugoszláviai németek kultúrájának támogatása. A későbbiekben Magyarországra érkező alapítványi támogatások jelentős része ettől az alapítványtól származott.

1991. május 6–9.

Göncz Árpád hivatalos látogatásra Németországba érkezett, ahol fogadta Richard von Weizsäcker államfő és Helmuth Kohl kancellár is. Kíséretében jelen volt Manherz Károly. Május 8-án Baden-Württenbergben találkozott Paul Striftlerrel, a Honfitársi Szövetség (Landsmannschaft) tartományi elnökével.

1991. július 4–6.

Baden-Württenbergi és magyar polgármesterek találkozója Fellbachban. Magyar részről több mint 70 fő utazott Németországba. Előadások hangoztak el a községek finanszírozása, az idegenforgalom, a szociálpolitika és a kommunális politika kérdéskörében.

1995. május 5.

Baden-Württenberg miniszterelnöke, Erwin Teufel Horn Gyula meghívására Magyarországra érkezett. Találkozott az országos önkormányzat Elnökségével is. A megbeszélésen jelen volt Heinichen nagykövet és Christian Steger, a Baden-Württenbergi Dunai-sváb Kulturális Alapítvány (Donauschwäbische Kulturstiftung des Landes Baden-Württenberg) elnöke is. A tájékozódó megbeszélésen két konkrét probléma is felmerült: az UBZ évi üzemeltetési költségének elégtelen volta, valamint a NZ szerkesztőségének computerrel való felszerelése.

1997. február 20.

A NEKH elnökhelyettese, Heinek Ottó átvette Gustav Wabrótól Baden-Württenberg tartomány kormányának Staufer-érmét (Staufermedaille des Landes Baden-Württenberg).

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>