Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 9       Lapozás: 1-9

Helységnévmutató: Bonn


1975. május 26.

A Friedrich Ebert Alapítvány meghívta Réger Antalt egy 10 napos tanulmányútra Bonnba. Bár Réger fontosnak tartotta volna az utat, a Külügyminisztérium határozott utasítására kitért a meghívás elől.

1984. június 17–26.

Hambuch Géza a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására az NSZK-ba érkezett. Bonnban találkozott a frakciók képviselőivel, minisztériumi tisztviselőkkel. A külügyminisztériumban megtudta, hogy az NSZK szívesen létesítene Budapesten egy kulturális központot. Ezen kívül találkozott Heinrich Reitingerrel is.

1987. október 7–10.

Grósz Károly miniszterelnök Bonnba, Münchenbe és Stuttgartba látogatott. Bonni tartózkodása alatt öt dokumentumot írt alá. Ezek közül október 7-én egy szándéknyilatkozatot a magyarországi németek támogatására. A megállapodás elsősorban a magyarországi német oktatás támogatását szolgálta. Németország segítséget ígért a kétnyelvű iskolák építéséhez, berendezéséhez, az egyetemi oktatás anyagi és szakmai színvonalának támogatásához. Megegyezés született egy "kulturális vegyes bizottság" felállításáról, mely két, egy magyarországi és egy németországi albizottságból áll majd.

1988. február 29. – március 10.

Hambuch Géza a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására Bonnba, Frankfurtba, Stuttgartba és Münchenbe utazott. Találkozott Bajorország, Baden-Württenberg és Hessen képviselőivel, a Külügyminisztérium államtitkárával, a Kancellária Hivatal osztályvezetőjével. Ezen kívül a Friedrich Neumann és a Konrad Adenauer Alapítvány vezetőivel. Felkereste a VDA központját is.

1988.

Az 1987-ben, Bonnban aláírt magyar-nyugatnémet nyilatkozat alapján 180 gimnazistának, főiskolásnak és pedagógusnak nyílt lehetősége németországi ösztöndíjra. A tartózkodási idő egy hónaptól fél évig terjedt. Ezen kívül 8-12 óvónő utazhatott bajorországi gyakorlatra.

1989. október 11–14.

A VDA szervezésének eredményeként Bonnban megrendezték a Világ Németeinek Kongresszusát. A rendezvény fővédnöke Helmut Kohl volt. A kongresszuson Manherz Károly tartott előadást a magyarországi nemzetiségi kérdés jogi hátteréről.

1991. december 18.

Jeszenszky Géza és Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter Bonnban parafálta a két ország közötti államszerződést, amelyet majd Antall József és Helmuth Kohl ír alá Budapesten 1992. januárban. A szerződésben külön fejezet foglalkozott a német nemzeti kisebbség jogaival.

1992. március 11–13.

A Német Kitelepítettek Kulturális Alapítványa (Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen) konferenciát rendezett Bonnban "A kisebbségvédelem továbbfejlesztése és a népcsoportok jogai Európában" címmel. A magyarországi helyzetet Kaltenbach Jenő ismertette.

1994. február 23–25.

Hambuch Géza Bonnba utazott a Német Kitelepítettek Kulturális Alapítványa (Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen) meghívására.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>