Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 25       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-25

Helységnévmutató: Magyarország


1961. május

A Bundestag Külpolitikai Bizottsága meghallgatást tartott az NSZK-ban működő Honfitársi Szövetségek (Landsmannschaftok) számára. A bizottság kikérte véleményüket a kelet-európai államokkal való esetleges diplomáciai kapcsolatfelvételről. Egyedül a Magyarországról származó németek szervezete, az LDU helyeselt egy ilyen irányú erőfeszítést.

1972. szeptember 14. – október 16.

Kurt Petermann, a lipcsei Táncarchívum vezetőjének irányítása alatt 3 kutató érkezett Magyarországra, folklórgyűjtő körútra. 9 megye 32 községében készítettek film-, hang és fényképfelvételeket. A gyűjtést az NDK Kulturális Minisztériuma 750 000. Márkával támogatta. 6000 méter filmszalagot használtak fel, 181 néptáncot örökítettek meg és 487 népdalt vettek fel hangszalagra.

1979. november

A népszámlálásra készült német nyelvű tájékoztató anyagból a Szövetség 74 ezer példányt kért elkészíteni. (A Szövetség becslése szerint ugyanis ennyi német család volt Magyarországon.)

1980. április 20–30.

Az NDK-beli Weimarwerk Színház vendégszereplése Magyarországon. Himesházán, Tamásiban, Bonyhádon és Komlón léptek fel G. E. Lessing Minna von Barnhelm című darabjával.

1987. november 16–20.

A Szövetség meghívására a Baden-Württenbergi Községi Önkormányzatok Szövetsége 3 fős delegációt küldött Magyarországra. A Szövetség mellett tárgyalásokat folytattak a Hazafias Népfront, az Oktatási Minisztérium, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának illetékeseivel a magyarországi németek által lakott települések és a németországi települések közötti kapcsolatok elmélyítéséről és új kapcsolatok felvételének lehetőségéről. Tárgyalásaikon megegyeztek két közhasznú alapítvány létrehozásáról, amelyek egyrészt a partnerkapcsolatok ápolását segítenék elő, másrészt az infrastrukturális fejlesztésekhez anyagi támogatást nyújtanának. Az egyik alapítvány székhelye Stuttgartban, a másiké Budapesten lesz.

1988. február 15–17.

Az NSZK-ból delegáció érkezett Magyarországra az 1987-ben Grósz Károly által aláírt Nyilatkozat kereteinek kidolgozására. Megállapodtak egy magyar - német kulturális vegyes bizottság létrehozásában. A magyar szekciót Stark Ferenc, a németet Uta Mayer-Schalburg, a német Külügyminisztérium osztályvezetője vezette.

1988. szeptember 28. – október 1.

Stadinger István meghívására német kollégája, a Bundestag elnöke Philipp Jenninger Magyarországra érkezett. Itt tartózkodása alatt ellátogatott Baranyába és Budaörsre is, ahol találkozott a magyarországi németek képviselőivel.

1989. március 25.

Lothar Späth magyarországi látogatása során találkozott a Szövetség vezetőivel. A tárgyaláson megvitatták a testvérvárosi kapcsolatok alakulását, a gazdasági támogatás lehetőségeit és a német vendégtanárok Magyarországra történő küldésének lehetőségét.

1989. december 16–18.

Helmut Kohl magyarországi látogatása. Beszédet mondott a parlamentben és az ELTE-n díszdoktorrá avatták. December 16-án fogadta Manherz Károlyt és Hambuch Gézát. A megbeszélésen szóba kerültek a németországi támogatás lehetséges formái és Németország nemzetiségi politikája.

1991. március 9–10.

Szimpózium Bécsben, amelynek témája a jugoszláviai, csehországi és magyarországi németek kisebbségi jogai ellen a 2. világháború alatt és után elkövetett sérelmek morális és gazdasági jóvátételi lehetőségei. A szövetséget Hambuch Géza képviselte.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>