Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 53       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 ... 51-53

Helységnévmutató: Pécs


1984. február 17.

Kiállítás nyílt Pécsett a Helyőrségi Művelődési Otthonban a Szövetség Képzőművészeti Szekciója három tagjának - Koch Aurél, Pantl Mihály, Huber András - képeiből.

1985. szeptember 1.

A pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban beindult a második német párhuzamos osztály is.

1985. szeptember 14.

A Szövetség 30 éves fennállása alkalmából jubileumi ülést tartott Pécsett. Ugyanekkor rendezték meg az 5. Magyarországi Német Fúvóstalálkozót is.

1985. szeptember 23.

A Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület alakuló ülése Pécsett. Ez az egyesület volt a világháború utáni első bejegyzett német kisebbségi egyesület.

1986. április 25–26.

A Szövetség és a TIT Baranya megyei nemzetiségi bizottsága megrendezte a "Német nemzetiségi klubvezetők és TIT előadók országos konferenciáját" Pécsett.

1986. október 13–16.

Richard von Weizsäcker, az NSZK államfője első ízben tett hivatalos látogatást Magyarországon Losonczy Pál meghívására. Pécsett, Bólyon és Solymáron találkozott magyarországi németekkel is.

1987. január 22.

A Pécsett alakult Lenau Közművelődési Egyesület a várostól egy műemlék jellegű épületet kapott, amely azonban jelentős felújításra szorult.

1987. február 11.

Takács Gyula, a Baranya Megyei Tanács elnöke és Hambuch Géza a Szövetség főtitkára megállapodást írt alá Pécsett a két szervezet további együttműködéséről. Eszerint a Tanács törekedni fog arra, hogy a német nemzetiségű lakosság a jövőben is megfelelő arányban szerezzen képviseletet a tanácsokban. Törekedni fognak a német nyelvű helységnévtáblák és feliratok elhelyezésére a középületeken, s nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy az utcák és intézmények elnevezésénél magyarországi német személyiségek is számításba jöjjenek.

1987. június 8.

Jelentés a Szövetség által a német nyelvű istentiszteletekről és szertartásokról, illetve az azokra való igényről készített felmérés eredményéről. A kérdőíveket a kongresszusi küldöttek kapták meg a Szövetségtől. A 303-ból 174-et töltöttek ki, s küldtek vissza. A tanulság: nagy a gond a területen. A fiatalok már nem beszélnek németül, s kevés lelkész tud németül, pedig lenne igény a német nyelvű istentiszteletekre. Az összegzés szerint kézenfekvő az összefüggés az anyanyelvi istentisztelet és a nyelvápolás között.

1989. február 23–24.

Grósz Károly Baranya megyébe látogatott. A pécsi délszláv klubban találkozott a megyei németek és délszlávok képviselőivel. Báling József (A Szövetség megyei szervezetének elnöke) beszámolt arról, hogy a falvakban nagy számban alakulnak az egyesületek, Kerner Lőrinc (a Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület elnöke) pedig arról, hogy még a tárgyévben felavatják a Lenau-házat.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>