Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 53       Lapozás: 1-10 ... 31-40 | 41-50 | 51-53

Helységnévmutató: Pécs


1993. július 1.

A Pécsi Stúdió ettől kezdve az egész országban fogható nemzetiségi adást sugárzott a Kossuth Rádió ultra-rövidhullámú adóján 19.30-20.00 között.

1994. október 21–22.

A pécsi Lenau-házban vezető történészek részvételével konferenciát rendeztek "A nemzetiségi kérdés a 20-ik századi magyar pártok koncepciójában és a szellemi irányzatokban" címmel.

1994. november 14–15.

A Friedrich Ebert Alapítvány, a pécsi Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület kétnapos konferenciát rendezett Pécsett az MTA pécsi épületében. A konferencia címe: "Németek és zsidók a Duna-medencében".

1995. január 27.

Megalakult a "Pécsi Magyar-Német Társaság" (Ungarisch-Deutsche Gesellschaft Pécs) kb. 70 alapító taggal. Az ügy előzménye, hogy 1994 májusában bezárt Németország pécsi főkonzulátusa, így a régiónak megszűnt az eddig élő közvetlen németországi kapcsolata. Ezután Theodor Zens, egykori konzul Németországban megalapította a "Bonni Magyar-Német Társaságot" (Ungarisch-Deutsche Gesellschaft Bonn).

1995. október 1.

Az országos kisebbségi önkormányzat közgyűlése Pécsett ült össze, ahol az önkormányzat elnökévé választották Kerner Lőrincet. Egyidejűleg elfogadták a "Magyarországi Németekért Alapítvány" alapszabályát s megválasztották az alapítvány 13 tagú kuratóriumát.

1996. november 9.

A Pécsi Beszélgetések (Fünfkirchener Gespräche) első előadása Pécsett. A több hónapig tartó továbbképző kurzust a Baranya Megyei Német Kisebbségi Önkormányzatok Megyei Szövetsége szervezte.

1997. április 26–27.

Megalakult a Magyarországi Német Egyetemi Hallgatók Szövetsége (Verband Ungarndeutscher Studentenschaft) Pécsett, a Lenau-házban. A tagok között egyetemisták, és egyetemi, vagy főiskolai végzettségű értelmiségiek voltak. Az egyesület célja a magyarországi németek kulturális örökségének ápolása és továbbfejlesztése, a tagok továbbképzése, és az országos önkormányzat programjavaslatokkal történő támogatása. Tiszteletbeli elnök Báling József, elnök Szabó Ernő.

1997. május 16.

A Szovjetunióba elhurcolt és a kitelepített németek emlékére szobrot avattak a pécsi Lenau-ház udvarán. A bronzszobor Tischler Ferenc (Franz Tischler) munkája. Az ünnepségen beszédet mondott Göncz Árpád. A megemlékezés koszorúit Göncz Árpád, Buchrucker nagykövet és Heinrich Reitinger helyezte el.

1997. november 7.

Továbbképzés a magyarországi német kisebbség elektorai számára Pécsett. Másnap Budapesten, november 21-én pedig Baján tartottak továbbképzést az önkormányzatok működésével kapcsolatban felmerülő kérdésekről. A kurzust a Német Belügyminisztérium támogatta anyagilag.

1999. szeptember 17.

A "Magyarországi Német Médiáért" díjat a pécsi rádió német nyelvű szerkesztősége kapta.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>