Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 9       Lapozás: 1-9

Intézménymutató: Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) Belügyminisztériuma


1989. október 3.

A Szövetség sajtótájékoztatót tartott irodájában a Német Belügyminisztérium Titkárságának és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Jogi Főosztályának részvételével az 1944-45 fordulóján munkavégzésre a Szovjetunióba deportált-internált német származású vagy nevű, illetve az 1950-53 között az országon belül áttelepített, internált németek munkaviszonyának és nyugdíjának rendezésével, erkölcsi-politikai rehabilitációjával kapcsolatban.

Hambuch Géza részt vett az Európa Német Népcsoportok Munkaközösségének harmadik ülésén. A Munkaközösség 1987. október 2-án alakult a kölcsönös segítségnyújtás szorgalmazása, a német népcsoportok kulturális, etnikai és nyelvi identitásának megőrzése céljából. Elnöke Karl Mitterdorfer.

1992. május 22–26.

A Német Belügyminisztérium megbízásából Magyarországra érkezett Hans Atzler és Ulrich Wendker, hogy feltérképezzék a magyarországi németek igényeit. A megbeszéléseken szóba kerültek a találkozások házai, az egyesületi élet, és az induló startsegély kínálta lehetőségek kérdése.

1992. szeptember 1.

A Német Belügyminisztérium megbízásából a DLG-Agrarservice GmbH Magyarországon beindított egy 1994. december 31-ig tartó projektet, amelynek az volt a célja, hogy a magyarországi német földműveseknek mezőgazdasági tanácsadó-szolgálatot tartsanak fent. A projekt keretein belül kiemelt jelentőséget kapott pl. a méhészeknek tartott továbbképzés. 1993. szeptember/októberben megtartott szemináriumon több mint 600 méhész vett részt. 1994 őszén a program 4 előadással zárult 67 személy részvételével.

1992. december 1–2.

Nyilvános meghallgatás a Bundestagban, amelynek témája a német kisebbségek helyzete és a német kulturális örökség ápolása Európa keleti felében, beleértve a volt Szovjetunió utódállamait is. Résztvevők: a Német Bel-, és Külügyminisztérium illetékesei, a közvetítő szervezetek, kutatók, és a kisebbségek képviselői. Magyarországról Hambuch Géza vett részt a tanácskozáson.

1993. május 20.

Horst Waffenschmidt (a Német Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és a parlament külföldi németség támogatásával megbízott politikusa) magyarországi látogatása egyik programjaként másfél órás tájékozódó megbeszélést folytatott a Szövetség elnökségével. A delegációt, amelynek tagja volt a CSU elnöke, Theo Waigel pénzügyminiszter is, fogadta Antall József. A delegáció később felkereste a bólyi és a solymári találkozások házát és a pécsi Lenau-házat is.

1995. július 20–24.

GJU szeminárium Budapesten "Kultúr- és ifjúsági munka a magyarországi német kisebbség körében" (Kultur- und Jugendarbeit bei der deutschen Minderheit in Ungarn) címmel. Előadást tartott Wolfart János és Kaltenbach Jenő is. A rendezvényen vendégként részt vettek a Német Belügyminisztérium és a Kulturális és Ifjúsági Minisztérium küldöttei is.

1995. november vége

A Német Belügyminisztérium az 1994 január és 1995 november közötti időszakban 2 257 620. DM-t fordított a magyarországi németek támogatására.

1997. november 7.

Továbbképzés a magyarországi német kisebbség elektorai számára Pécsett. Másnap Budapesten, november 21-én pedig Baján tartottak továbbképzést az önkormányzatok működésével kapcsolatban felmerülő kérdésekről. A kurzust a Német Belügyminisztérium támogatta anyagilag.

2000. május 21.

A magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek ifjúsági kongresszusa Budapesten. A konferencia megrendezését a német Belügyminisztérium támogatta anyagilag. Fővédnökséget vállalt Deutsch Tamás Ifjúsági- és Sportminiszter. A tanácskozáson beszédet mondott Doncsev Tosó a NEKH elnöke, Kaltenbach Jenő ombudsman és Heinek Ottó is. A résztvevők döntöttek a Magyarországi Kisebbségek Ifjúsági Fórumának megalapításáról.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>