Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 8       Lapozás: 1-8

Intézménymutató: NSZK Külügyminisztériuma


1988. február 15–17.

Az NSZK-ból delegáció érkezett Magyarországra az 1987-ben Grósz Károly által aláírt Nyilatkozat kereteinek kidolgozására. Megállapodtak egy magyar - német kulturális vegyes bizottság létrehozásában. A magyar szekciót Stark Ferenc, a németet Uta Mayer-Schalburg, a német Külügyminisztérium osztályvezetője vezette.

1988. február 29. – március 10.

Hambuch Géza a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására Bonnba, Frankfurtba, Stuttgartba és Münchenbe utazott. Találkozott Bajorország, Baden-Württenberg és Hessen képviselőivel, a Külügyminisztérium államtitkárával, a Kancellária Hivatal osztályvezetőjével. Ezen kívül a Friedrich Neumann és a Konrad Adenauer Alapítvány vezetőivel. Felkereste a VDA központját is.

1988.

Az 1987-ben, Bonnban aláírt magyar-nyugatnémet nyilatkozat alapján 180 gimnazistának, főiskolásnak és pedagógusnak nyílt lehetősége németországi ösztöndíjra. A tartózkodási idő egy hónaptól fél évig terjedt. Ezen kívül 8-12 óvónő utazhatott bajorországi gyakorlatra.

1991. január 7.

Alexander Arnot látogatása a Neue Zeitungnál. Ígéretet tett arra, hogy Németország a jövőben a lehetőségek szerint támogatni fogja a lapot.

1991. augusztus 21.

A CDU/CSU belpolitikai munkacsoportja közösen szakértői meghallgatást tartott a "Német kisebbségek Kelet-Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa államaiban" című témában. Elnökölt: Hartmut Koschyk. A tanácskozásra Hambuch Gézát is meghívták. Beszámolót tartottak a térségben élő kisebbségek vezetői, külügyminisztériumi vezetők és mintegy 40 közvetítő szervezet (Mittlerorganisation).

1992. december 1–2.

Nyilvános meghallgatás a Bundestagban, amelynek témája a német kisebbségek helyzete és a német kulturális örökség ápolása Európa keleti felében, beleértve a volt Szovjetunió utódállamait is. Résztvevők: a Német Bel-, és Külügyminisztérium illetékesei, a közvetítő szervezetek, kutatók, és a kisebbségek képviselői. Magyarországról Hambuch Géza vett részt a tanácskozáson.

2000. május 10.

Az azonnali kérdések órájában Hartmut Koschyk, a CDU/CSU frakció kitelepítettekkel és menekültekkel foglalkozó munkacsoportjának vezetője kérdést intézett a kormányhoz a magyarországi Országos Német Kisebbségi Önkormányzat vezetőjének a kisebbségi oktatás helyzetével és a németországi támogatás csökkenésével kapcsolatban megfogalmazott véleményéről. A Külügyminisztérium államtitkára szerint Heinek Ottó pozitívan nyilatkozott április végén a német kormány támogatásáról. Ami pedig a német kisebbségek irányába jelentkező támogatáspolitikát illeti, tudomásul kell venni, hogy a teljes költségvetésre jellemző megszorítás itt is érvényesül.

2000. szeptember

Heinek Ottó levélben fordult a magyarországi német önkormányzatokhoz, egyesületekhez, regionális irodák vezetőihez és a megyei szövetségekhez, amelyben felhívta figyelmüket a közelgő népszámlálás jelentőségére. Felkérte őket, hogy bátorítsák a magyarországi németeket nemzetiségük és anyanyelvük megvallására.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>