Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 31       Lapozás: 1-10 | 11-20 ... 31-31

Intézménymutató: MAGYARORSZÁGI NÉMETEK SZÖVETSÉGE >> Magyarországi Németek Szövetsége (Verband der Ungarndeutschen)


1988. december 3–4.

A Szövetség VII. Kongresszusa. A Szövetség új neve ettől kezdve Magyarországi Németek Szövetsége (Verband der Ungarndeutschen). A Kongresszuson elhangzott, hogy a Szövetségnek, mint a magyarországi németek érdekképviseleti szervének erős bázisra, területi és helyi szervekre, nagyobb önállóságra és hatáskörre van szüksége Az elképzelések szerint a Szövetségnek a jövőben már lehet tagsága. A Kongresszus után változások történtek a felépítésben. A megválasztott küldöttek megyei testületet alakíthattak, a Szövetség területi képviseleteként.

A Kongresszus támogatta a nemzetiségi törvény megalkotásának ötletét.

Tiszteletbeli elnök Wild Frigyes, elnök Manherz Károly, alelnökök Réger Antal, Zorn Antal, Kellner Lőrinc. Főtitkár Hambuch Géza, titkárok Wolfart János és Schnaider Lászlóné. Ezen kívül öttagú Ellenőrző Bizottság alakult. Az Országos Választmány 99 tagú lett.

A kongresszusok történetében első alkalommal vehettek részt az üléseken német nyelvű kapitalista országok magyarországi képviselői. (Az osztrák követségi tanácsos, svájci nagykövet, NSZK nagykövetségének első titkára, a Baden-Württenbergi Dunai-sváb Kulturális Alapítvány elnöke.)

1989. február 6.

A Neue Zeitung Klubból alakult Budapesti Német Klub (Budapester Deutschklub) ülésén a klub 21 tagja nyilatkozatot írt alá, mely szerint ők a Szövetség valódi TAGJAI kívánnak lenni. Manhez Károlynak címzett levelükben kérték, hogy tájékoztassa őket a tagság jogi lehetőségeiről, és arról hogy azt miként lehet megszerezni.

1989. február 23–24.

Grósz Károly Baranya megyébe látogatott. A pécsi délszláv klubban találkozott a megyei németek és délszlávok képviselőivel. Báling József (A Szövetség megyei szervezetének elnöke) beszámolt arról, hogy a falvakban nagy számban alakulnak az egyesületek, Kerner Lőrinc (a Nikolaus Lenau Közművelődési Egyesület elnöke) pedig arról, hogy még a tárgyévben felavatják a Lenau-házat.

1989. március 25.

Lothar Späth magyarországi látogatása során találkozott a Szövetség vezetőivel. A tárgyaláson megvitatták a testvérvárosi kapcsolatok alakulását, a gazdasági támogatás lehetőségeit és a német vendégtanárok Magyarországra történő küldésének lehetőségét.

1989. június 9.

A Friedrich Neumann Alapítvány megkezdte magyarországi működését. A megnyitó ünnepségen, melyen a beszédet Hans-Dietrich Genscher tartotta, részt vett a Szövetség vezetősége is.

1989. június 15.

Manherz Károly oktatási miniszterhelyettes lett, de maradt a Szövetség elnöke.

1989. július

A Szövetség rehabilitációs bizottságot alakított, amelynek elnöke Zielbauer György lett. A bizottság feladata, hogy eljárjon az 1944-45 fordulóján a Szovjetunióba deportált/internált, majd az azt követő erkölcsi és anyagi kárt szenvedett magyarországi németek rehabilitációja/kártalanítása ügyében.

1989. szeptember 27.

Pécsett került megrendezésre a Német Szövetségi Köztársaságban élő Honfitársi Szövetségek (Landsmannschaften der Bundesrepublik) és a Szövetség elnökségének első közös tanácskozása.

1989. október 3.

A Szövetség sajtótájékoztatót tartott irodájában a Német Belügyminisztérium Titkárságának és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Jogi Főosztályának részvételével az 1944-45 fordulóján munkavégzésre a Szovjetunióba deportált-internált német származású vagy nevű, illetve az 1950-53 között az országon belül áttelepített, internált németek munkaviszonyának és nyugdíjának rendezésével, erkölcsi-politikai rehabilitációjával kapcsolatban.

Hambuch Géza részt vett az Európa Német Népcsoportok Munkaközösségének harmadik ülésén. A Munkaközösség 1987. október 2-án alakult a kölcsönös segítségnyújtás szorgalmazása, a német népcsoportok kulturális, etnikai és nyelvi identitásának megőrzése céljából. Elnöke Karl Mitterdorfer.

1989. november 26.

Megalakult az Otto von Bismarck Egyesület, a magyarországi német vállalkozók egyesülete. Célja a vállalkozók gazdasági, társadalmi és személyes kapcsolatainak kiépítése és javítása. Tagjai lehettek magyar és nem magyar állampolgárok is. Elnöke Doman Imre (Emmerich Doman). December 12-én vették fel a kapcsolatot a Szövetséggel.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>