Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 31       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-31

Intézménymutató: MINISZTÉRIUMOK >> Művelődési/Művelődésügyi Minisztérium


1966. március 8.

Wild Frigyes engedélyt kért a Kalendárium terjedelmének és példányszámának növelésére. A Kalendárium eddig évi 7000 példányban jelent meg, 12 ív terjedelemben. A kérelem 15 ív terjedelmet és 8000 példányt irányzott elő. A Művelődési Minisztérium támogatta a főtitkár kérését.

1967. november 27.

A Művelődési Minisztérium és a Külügyminisztérium elviekben engedélyezte Wild Frigyesnek, hogy a FUEV számára a magyarországi németség helyzetéről egy kötetbe (Handbuch der Europäischen Volksgruppen) ismertetőt írjon. Ennek előfeltételeként az előzetes egyeztetést adta meg.

1967. december

A Művelődési Minisztérium felkérte a Szövetséget, hogy az MSZMP PB számára határozathozatal előkészítése céljából készítsen egy mindenre kiterjedő, alapos szakmai anyagot, amely a németek politikai, kulturális és gazdasági helyzetét, problémáit ismerteti, és javaslatokat fogalmaz meg.

1967.

A Művelődési Minisztériumban megszüntették a Nemzetiségi Ügyosztályt. 1968-ban önálló Nemzetiségi Osztályként állították vissza.

1969. február 21.

Ülést tartott a Társadalmi Bizottság Budapesten, amelyen megjelent Kővágó László, a Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztályának vezetője is. Legfőbb gondként fogalmazódott meg, hogy sokszor a nulladik, vagy a nyolcadik órában tanítják a német nyelvet, s hogy nem megoldott a kollégiumok és a tankönyvek kérdése sem. A javaslat szerint a nemzetiségi szülőket fel kell világosítani, hogy gyerekeiket adják német gimnáziumba.

1969. március 4.

Az Művelődési Minisztériumban főosztályvezetői értekezleten vitatták meg a nemzetiségi szövetségek alapszabályainak tervezetét.

1969. augusztus 5.

Az MSZMP Agit. Prop. Bizottságának állásfoglalása a szövetségek kongresszusairól. "A Művelődésügyi Minisztérium nyújtson az eddiginél nagyobb lehetőséget a nemzetiségi szövetségek külföldi kapcsolatai számára. Ennek keretében a szövetségek - állami szervek útján az érvényes államközi szerződések keretében - lépjenek kapcsolatba szomszédos országok kulturális szervezeteivel. Bizonyos esetekben az NDK illetékes szervei és a nyugatnémet KP segítségét igénybe véve nyugatnémet kulturális szervezetekkel."

1969. október 10.

A Neue Zeitungban megjelent ismertetés szerint a Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya 1 000 000. Ft-ot adott nemzetiségi könyvtáraknak, vagy olyan könyvtárak osztályainak, amelyek az adott nemzetiség nyelvén gyűjtenek. Ez több volt, mint az eddigi támogatás.

1970. március 7.

A Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya véleményezésre átküldte a Szövetségnek annak az átfogó adatgyűjtő felmérésnek a vázlatát, amely alapján egy nemzetiségi alapdokumentációt akartak elkészíteni.

1971. április

A Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya beleegyezett abba, hogy az őszi müncheni fesztiválra egy táncegyüttes kiutazzék. Választása a Központi Nemzetiségi Együttesre esett. Wild Frigyes nem tartotta a döntést helyesnek. Érvelése szerint ugyanis egyre nehezebb megmagyarázni a hazai németségnek, miért nem utazhatnak ki kultúrcsoportjaik az NSZK-ba. Javaslata szerint vagy egy német csoportnak kellene fellépnie Münchenben, vagy a központi együttes fellépése előtt az osztálynak engedélyt kellene adnia egy német csoportnak arra, hogy kiutazzék az NSZK-ba.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>