Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 26       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-26

Tárgymutató: MÉDIA >> >> Média, Újság


1976. január 27.

A Kulturális Minisztérium egy megállapodás-tervezetet küldött el a Szövetségnek, melynek tárgya a Szövetség és az NDK Kulturális és Információs Központja jövőbeni - eddig meglehetősen formális - együttműködésének bővítése volt. E szerint a Központ előadókkal segíti a nemzetiségi pedagógusok képzését, lektorai segítséget nyújtanak szemléltető eszközök, hangszalagok készítésénél, tanfolyamokat szervez, mesefilmeket, hangosfilmeket kölcsönöz, és lehetőséget teremt német nyelvű irodalom vásárlására. A Szövetség cserébe a Neue Zeitungon keresztül propagálja a Központ rendezvényeit, és évente két közös programot rendez a Központ munkatársaival.

1978. november 1.

A Neue Zeitung új főszerkesztője Leipold Péter lett (Peter Leipold). Gráber György főszerkesztő nyugdíjba vonult.

1981. május 15.

A Szövetség, a Neue Zeitung valamint a Pécsi Stúdió és televízió német nyelvű szerkesztőségei által kiírt "Ifjú Riporterek kerestetnek" (Junge Reporter gesucht) című pályázat leadási határideje. A pályázaton minden olyan 14-23 közötti fiatal részt vehetett, aki szívesen bekapcsolódott volna a német nyelvű nemzetiségi szerkesztőségek munkájába.

1982. január 9.

A Neue Zeitungban közölni kezdték Bellér Béla "Abriss der Geschichte des Ungarndeutschtums" című munkáját. A hetente új részekkel jelentkező sorozat november 20-án fejeződött be.

1983. január 27.

A Szövetség és az NDK Kulturális és Információs Központjának közös programja a Központ épületében. "A magyarországi német média bemutatkozik" című rendezvényen bemutatkozott a Neue Zeitung és a televízió és rádió pécsi német nemzetiségi szerkesztősége.

1984. december 15.

A "NZ-Signale" - irodalmi különkiadás - első száma a Neue Zeitungban. Eztán évente egyszer Karácsony előtt jelent meg.

1985. január 5.

A Szövetség Ifjúsági Bizottsága pályázatot hirdetett a Neue Zeitungban "Ifjúság és Béke" (Jugend und Frieden) címmel, a felszabadulás 40. évfordulója és az Ifjúság Éve alkalmából. Olyan elbeszéléseket, tanulmányokat, verseket, elemzéseket és riportokat vártak, amelyek bemutatják a magyarországi németek elmúlt 40 évét, az itt élő nemzetiségek sorsközösségét, valamint a német ifjúság hétköznapjait.

1990. január 26.

Megalakult a Budapesti Német Kulturális Egyesület (Deutscher Kulturverein Budapest) a Néprajzi Múzeumban. Elnöke Hambuch Vendel, alelnöke Krix György (Georg Krix). Az egyesület célja a magyarországi németek anyanyelvének, kultúrájának és hagyományainak ápolása, a nemzeti identitás erősítése és érdekei képviselete. Az egyesület információs lapja a Deutscher Bote 6 éven keresztül évente tízszer jelent meg.

Megalakult a budapesti német nyelvű katolikus közösség a Batthyány-téri "Szent Ferenc Sebei" templomban. Az első misén részt vett Paskai László, egy-egy németországi, ausztriai, svájci és NDK-beli püspök, valamint a négy állam nagykövetei. A kezdeményezés még 1988 szeptemberére ment vissza, mikor a Német Püspöki Konferencia külföldi titkársága tárgyalásokat kezdett az Állami Egyházügyi Hivatallal. A közösség lelkésze Franz Walper prelátus lett.

1991. január 7.

Alexander Arnot látogatása a Neue Zeitungnál. Ígéretet tett arra, hogy Németország a jövőben a lehetőségek szerint támogatni fogja a lapot.

1992. május 20.

A Neue Zeitung Alapítvány megalapítását határozta el 19 német kisebbségi szervezet és 12 magánszemély. A kuratórium első ülését június 3-án tartotta. Tagjai: Báling József, Kaltenbach Jenő, Heinek Ottó, Heilig Ferenc (Franz Heilig), Gehl Gusztáv (Gustav Gehl), Stein Róbert (Robert Stein), Leipold Péter. Az újság főszerkesztője Schuth János. A kuratórium elnöke Kaltenbach Jenő.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>