Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 5       Lapozás: 1-5

Névmutató: Genscher, Hans-Dietrich


1985. június 23.

Az NSZK magyarországi nagykövetségén Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter fogadta a Szövetség Elnökségét. Egyórás megbeszélést folytattak. Ezen a Szövetség vezetői tájékoztatták a minisztert a magyarországi német kisebbség jelenéről. A miniszter érdeklődött az iránt, hogy az NSZK miként tudna segíteni a kisebbségnek. Az Elnökség értékelése szerint már eddig is komoly segítséget kaptak a magyarországi németek az NSZK-tól. (Szépirodalmi és szakkönyvek, csereüdülések elősegítése nyelvgyakorlás céljából, ösztöndíjak, újságírók tanulmányútja.)

1988. december 14–15.

Hans-Dietrich Genscher magyarországi látogatása keretében találkozott Manherz Károllyal és Hambuch Gézával. December 15-én a német külügyminisztert az ELTE-n díszdoktorrá avatták.

1989. június 9.

A Friedrich Neumann Alapítvány megkezdte magyarországi működését. A megnyitó ünnepségen, melyen a beszédet Hans-Dietrich Genscher tartotta, részt vett a Szövetség vezetősége is.

1991. december 18.

Jeszenszky Géza és Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter Bonnban parafálta a két ország közötti államszerződést, amelyet majd Antall József és Helmuth Kohl ír alá Budapesten 1992. januárban. A szerződésben külön fejezet foglalkozott a német nemzeti kisebbség jogaival.

1992. február 6.

Német-magyar Partnerségi és Együttműködési Szerződés (Vertrag über freundschaftliche Zusammenarbeit und Partnerschaft in Europa). Az aláírást megelőző nap Kohl kancellár és Genscher külügyminiszter is fogadta a Szövetség vezetőit. A szerződés záradékában a két kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy támogatja a magyarországi németeket.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>