Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 10       Lapozás: 1-10

Névmutató: Wolfart János


1978. november 4–5.

A Szövetség Kongresszusa, amelyen 99 tagú Országos Tanács alakult. Tiszteletbeli elnök Wild Frigyes, elnök Krauth János, elnökhelyettesek Hambuch Géza, Röckl József, Böhm András (Andreas Böhm), főtitkár Réger Antal, titkár Claus Klotz, főszerkesztő Leipold Péter. Az Oktatási Bizottság elnöke Szende Béla, Kulturális/Közművelődési Bizottság elnöke Wolfart János (Johann Wolfart), a Sajtóbizottság elnöke Kerner Lőrinc. A Szövetség költségvetési támogatásáról is tájékoztatták a küldötteket. (1974: 1 731 000. Ft; 1975: 2 053 000. Ft; 1976: 2 219 000. Ft; 1977: 2 303 000. Ft; 1978: 2 395 000. Ft.) A Szövetség új német nevet vett fel, amely az évszázados együttélést jobban kifejezte: Demokratischer Verband der Ungarndeutschen.

1983. december 5.

Claus Klotz a Külügyminisztérium alkalmazottjaként ötéves külföldi szolgálatra utazott, ezért helyette az új titkár 1984 márciusától Wolfart János lett.

1988. február 1.

"Magyarországi Németek Alapítvány" (Stiftung Ungarndeutsche) elnevezéssel alapítványt létesített a Hazafias Népfront Országos Tanácsa, a Szövetség, az Oktatási- és a Belügyminisztérium. Az alapítvány induló vagyona 320 000 Ft volt. Az alapítvány együttműködött a stuttgarti Dunai Svábok Alapítvánnyal (Stiftung Donauschwaben in Stuttgart). Rengeteg pályázat érkezett az alapítványhoz. Pályázni lehetett könyvkiadásra, a klubélet körülményeinek javítására, programokra és csoportok külföldi utazására. Kezdetben azonban csak a nyelvápolásra, cserelátogatásra és a partnerkapcsolatok ápolására. A nem városi jellegű, németek által is lakott magyarországi települések és NSZK-beli települések közti partnerkapcsolat jóváhagyása is alapítvány hatáskörébe tartozott. A kuratórium 7 tagból állt. Elnöke Manherz Károly, helyettese Burgert Róbert a Bábolnai Mezőgazdasági Kombinát vezérigazgatója, ügyvezető elnöke pedig Hambuch Géza lett. Ezen kívül tagja volt még a kuratóriumnak Wolfart János, Réger Antal valamint a Hazafias Népfront és a Belügyminisztérium egy-egy delegáltja.

1988. december 3–4.

A Szövetség VII. Kongresszusa. A Szövetség új neve ettől kezdve Magyarországi Németek Szövetsége (Verband der Ungarndeutschen). A Kongresszuson elhangzott, hogy a Szövetségnek, mint a magyarországi németek érdekképviseleti szervének erős bázisra, területi és helyi szervekre, nagyobb önállóságra és hatáskörre van szüksége Az elképzelések szerint a Szövetségnek a jövőben már lehet tagsága. A Kongresszus után változások történtek a felépítésben. A megválasztott küldöttek megyei testületet alakíthattak, a Szövetség területi képviseleteként.

A Kongresszus támogatta a nemzetiségi törvény megalkotásának ötletét.

Tiszteletbeli elnök Wild Frigyes, elnök Manherz Károly, alelnökök Réger Antal, Zorn Antal, Kellner Lőrinc. Főtitkár Hambuch Géza, titkárok Wolfart János és Schnaider Lászlóné. Ezen kívül öttagú Ellenőrző Bizottság alakult. Az Országos Választmány 99 tagú lett.

A kongresszusok történetében első alkalommal vehettek részt az üléseken német nyelvű kapitalista országok magyarországi képviselői. (Az osztrák követségi tanácsos, svájci nagykövet, NSZK nagykövetségének első titkára, a Baden-Württenbergi Dunai-sváb Kulturális Alapítvány elnöke.)

1990. augusztus 23.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Hivatalának (NEKH) elnöke Wolfart János lett, a német referens pedig Heinek Ottó.

1991. május 9–11.

A FUEV Budapesten tartotta soron következő kongresszusát, amelynek előkészítésében komoly szerepet vállalt a Szövetség is. A védnökséget Göncz Árpád vállalta. A kongresszuson Wolfart János a német népcsoport magyarországi helyzetéről, Hambuch Géza pedig a Szövetségről tartott előadást.

1994. november 6.

Wolfart János a Weimari Nemzeti Színházban átvette a VDA Kulturális Kitüntetését.

1995. július 20–24.

GJU szeminárium Budapesten "Kultúr- és ifjúsági munka a magyarországi német kisebbség körében" (Kultur- und Jugendarbeit bei der deutschen Minderheit in Ungarn) címmel. Előadást tartott Wolfart János és Kaltenbach Jenő is. A rendezvényen vendégként részt vettek a Német Belügyminisztérium és a Kulturális és Ifjúsági Minisztérium küldöttei is.

1995. szeptember 1.

Wolfart Jánost január 1-i hatállyal Magyarország berlini nagykövetévé nevezték ki. Helyét a NEKH-ben Orsós Éva vette át. Heinek Ottó június 1-től megbízott alelnök lett.

1995. november 22.

Wolfart János átvette a Német Szövetségi Köztársaság Nagy Érdemkeresztjét (Große Verdienstkreuz des Verdienstordens der BRD) a magyarországi kisebbségi politika kialakításában játszott szerepéért, és a német kisebbségért végzett munkájáért.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>