Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 12       Lapozás: 1-10 | 11-12

Tárgymutató: >> >> Továbbképzés


1964. június 17. – július 3.

Kéthetes továbbképzés kezdődött az Oktatási Minisztérium és a szövetségek szervezésében a nemzetiségi kultúrcsoportok vezetői és tagjai számára. A tanfolyam az elméleti kérdések megvitatása mellett a táncok, dalok, színdarabok begyakorlására koncentrált.

1973. június 25 – július 14..

Háromhetes bentlakásos tanfolyammal kezdetét vette a 3 évre tervezett nemzetiségi továbbképző tanfolyam nemzetiségi táncegyüttesek vezetői számára. A program 1974 és 1975 nyarán további 3-3 hetes kurzussal folytatódott. A tanfolyam tematikája: művelődéspolitika, népművelés, néprajz, zeneelmélet és gyakorlat.

1991. november 17–28.

A Dunauschwäbische Kulturstiftung és a Stiftung Ungarndeutsche Zánkán nyelvi továbbképzést tartott magyarországi német nemzetiségi óvónők számára.

1992. szeptember 1.

A Német Belügyminisztérium megbízásából a DLG-Agrarservice GmbH Magyarországon beindított egy 1994. december 31-ig tartó projektet, amelynek az volt a célja, hogy a magyarországi német földműveseknek mezőgazdasági tanácsadó-szolgálatot tartsanak fent. A projekt keretein belül kiemelt jelentőséget kapott pl. a méhészeknek tartott továbbképzés. 1993. szeptember/októberben megtartott szemináriumon több mint 600 méhész vett részt. 1994 őszén a program 4 előadással zárult 67 személy részvételével.

1994. június 7.

Egynapos továbbképzés a kisebbségi önkormányzatiságról. Szervezők: az ELTE Jogi Továbbképző Intézete, a NEKH és a Magyar Közigazgatási Intézet. Az előadók a témában legjártasabb szakértők: Kaltenbach Jenő, Bodáné Pálok Judit, Vánkosné Timár Éva.

1995. január 13–14.

A Neue Zeitung Alapítvány rendezésében az UBZ-ben továbbképzést tartottak mintegy 60, többségükben megválasztott helyi kisebbségi képviselőnek. A program címe: "Német önkormányzatok - hogyan tovább?"

1995. február 11.

A Germanisztikai Intézetben több mint 100 megválasztott német kisebbségi önkormányzati vezető számára tanácsadást tartottak. A megbeszélés legfontosabb témái: a kisebbségi önkormányzatok aktuális kérdései, az országos kisebbségi önkormányzat megválasztásának előkészületeiről szóló tájékoztatás.

1996. június 14–15.

Továbbképzés a német kisebbségi önkormányzatok tagjainak a bajai UBZ-ben "A kisebbségi önkormányzatok jogai és lehetőségei - projekttervezés a gyakorlatban" címmel. A továbbképzés célja a törvényi keretek ismertetése mellett az volt, hogy a kisebbségi önkormányzatok tisztában legyenek a pályázati lehetőségekkel.

1997. november 7.

Továbbképzés a magyarországi német kisebbség elektorai számára Pécsett. Másnap Budapesten, november 21-én pedig Baján tartottak továbbképzést az önkormányzatok működésével kapcsolatban felmerülő kérdésekről. A kurzust a Német Belügyminisztérium támogatta anyagilag.

1999. június 7–10.

A NEKH meghívására dél-tiroli parlamenti delegáció érkezett Budapestre. Vezetőjük Roland Atz alelnök. A parlamenti látogatás mellett a vendégek felkeresték az UBZ-et és a Lenau-házat is. A megegyezés szerint a jövőben lehetőség nyílik majd arra, hogy magyarországi német pedagógusok dél-tiroli továbbképzéseken vehessenek részt.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>