Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 26       Lapozás: 1-10 | 11-20 | 21-26

Tárgymutató: EGYESÜLET >> >> Egyesületek/Szervezetek/, külföldi


1951. március 4.

Münchenben megalakult a Német Szövetségi Köztársaságban élő Magyarországi Németek Honfitársi Szövetsége (Bundeslandsmannschaft der Deutschen aus Ungarn - LDU). Ügyvezető elnöke 1996-ig Heinrich Reitinger.

1956. október

Az LDU a forradalom alatt Burgenlandban felállított egy segítő központot a Magyarországról érkező menekültek részére. Heinrich Reitinger innen indított el október 30-án Budapestre egy gyógyszer- és élelmiszerszállítmányt. A Bundestag egy megbízott bizottsága szerint a menekülteknek kb. az 5%-a volt magyarországi német. A Németországban letelepedni szándékozó német származásúak a "később kitelepült" (Spätaussiedler) kategóriába kerültek, s így az állampolgárságot a legrövidebb úton megkapták.

1961. május

A Bundestag Külpolitikai Bizottsága meghallgatást tartott az NSZK-ban működő Honfitársi Szövetségek (Landsmannschaftok) számára. A bizottság kikérte véleményüket a kelet-európai államokkal való esetleges diplomáciai kapcsolatfelvételről. Egyedül a Magyarországról származó németek szervezete, az LDU helyeselt egy ilyen irányú erőfeszítést.

1969. október 27.

Wild Frigyes levelet írt a Külügyminisztériumba egy Heinrich Reitingertől érkező meghívás ürügyén. Leírta, hogy a német kultúrcsoportok egyre több meghívást kapnak az NSZK területéről, és nem tartotta helyesnek a teljes elzárkózást, annál is inkább, mivel az utak során szerinte külföldön komoly lehetőség kínálkozik a nemzetiségi politika eredményeinek propagálására.

1971. nyara

A müncheni Magyarországi Németek Kulturális és Szociális Egyesülete (Kultur und Sozialwerk der Deutschen aus Ungarn) néptánccsoportot küldött Magyarországra.

1974. március 4.

Heinrich Reitinger, az NSZK-ban élő Magyarországi Németek Honfitársi Szövetségének ügyvezető elnöke felajánlotta Réger Antalnak a két szervezet együttműködését. A Külügyminisztérium utasításának megfelelően a főtitkár a megkeresésre udvarias, de kitérő választ adott.

1978. május 23.

A Lausitz-i Szorbok Szövetsége és a Szövetség együttműködési megállapodást írt alá.

1981. szeptember 13–23.

Réger Antal a Friedrich Ebert Alapítvány meghívására 10 napos hivatalos látogatást tett az NSZK-ban. Találkozott a pártok képviselőivel, látogatást tett a Bundestagban, tárgyalt az Oktatásügyi Minisztériumban, találkozott az LDU vezetőjével és interjút adott a Deutsche Welle-nek.

1984. december 3.

A Művelődési Minisztérium nem emelt kifogást az ellen, hogy a Szövetség hivatalosan fogadja irodájában Heinrich Reitingert, amennyiben Budapestre látogatna.

1986. július 18.

A VDA szövetségi ügyvezető elnöke Karsten Schlamelcher Hambuch Gézával annak otthonában találkozott. Megbeszélésük központjában a magyarországi németek helyzete állt.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>