Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 7       Lapozás: 1-7

Tárgymutató: >> >> Internálás


1945. július 1.

Az Ideiglenes Nemzeti kormány 3.820/1945. M. E. sz. rendelete az 1.710/1945. M. E. sz. rendelet 2. §-ának 5. Pontja alá eső személyekre vonatkozó intézkedésekről és a Népgondozó Hivatal hatáskörének kiterjesztéséről.

A rendelet a német lakosság nemzethűség szempontjából való átvilágítását írja elő. 3 tagú járási bizottságok felállítását írja elő. 5 kategóriát állít fel: 1. Hitlerista szervezetben vezető szerep; 2. Hitlerista szervezet tagja (az is, aki felvette német hangzású nevét); 3. Hitlerista szervezet szimpatizánsa; 4. Hitlerista szervezetnek nem volt tagja, szimpatizánsa; 5. Hitlerista szervezettel szemben álltak. Az 1 kategória büntetése vagyonelkobzás és internálás. 2. kategóriáé vagyonelkobzás és munkaszolgálat. 3. kategória köteles eltűrni, hogy a Népgondozó Hivatal rendelkezése szerint az ország más részén levő ingatlanra cserélje el ingatlanát. A 4. kategória szükség esetén köteles eltűrni, hogy az elköltöztetetteket vagy összeköltöztetetteket házaikba befogadják.

A Népgondozó Hivatal 68 járási bizottsága hozzálátott az igazolási eljárásokhoz. 1945. november 10-ig 96 községben fejezte be működését, és 69 520 személyt vizsgált meg. A megvizsgált személyek 10%-a Volksbund-vezetőnek vagy SS-katonának, 28%-a Volksbund-, vagy Hitlerjugend-tagnak, 32%-a Volksbund-támogatónak, 30%-a sem vezetőnek, sem tagnak sem támogatónak nem minősült.

1989. július

A Szövetség rehabilitációs bizottságot alakított, amelynek elnöke Zielbauer György lett. A bizottság feladata, hogy eljárjon az 1944-45 fordulóján a Szovjetunióba deportált/internált, majd az azt követő erkölcsi és anyagi kárt szenvedett magyarországi németek rehabilitációja/kártalanítása ügyében.

1989. október 3.

A Szövetség sajtótájékoztatót tartott irodájában a Német Belügyminisztérium Titkárságának és az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Jogi Főosztályának részvételével az 1944-45 fordulóján munkavégzésre a Szovjetunióba deportált-internált német származású vagy nevű, illetve az 1950-53 között az országon belül áttelepített, internált németek munkaviszonyának és nyugdíjának rendezésével, erkölcsi-politikai rehabilitációjával kapcsolatban.

Hambuch Géza részt vett az Európa Német Népcsoportok Munkaközösségének harmadik ülésén. A Munkaközösség 1987. október 2-án alakult a kölcsönös segítségnyújtás szorgalmazása, a német népcsoportok kulturális, etnikai és nyelvi identitásának megőrzése céljából. Elnöke Karl Mitterdorfer.

1989. október 20.

Az Országgyűlés foglalkozott a kitelepített és internált személyek sérelmeinek orvoslásával.

1989. november 1.

Az Országgyűlés 20/1989. OGY sz. határozatában kinyilvánította, hogy a kitelepítések és internálások jelentős arányban hibás politikai gyakorlat következményei voltak, s ezért a magyar társadalom nevében az áldozatokat, a sérelmeket elszenvedőket megköveti. A kártalanítás kérdéséről az Országgyűlés később tárgyalt.

1990. február 24.

A Magyarországi Németek Szövetsége a Néprajzi Múzeumban az 1944/45 fordulóján szovjet munkatáborokba elhurcolt magyarországi németek rehabilitálásával, illetve kártalanításával kapcsolatban nyilvános tanácskozást szervezett. A személyükben érintetteken kívül a kormány, a pártok és a sajtó képviselőit is meghívták.

1990. március 28.

Az Országgyűlés 35/1990. OGY sz. határozata a magyarországi német kisebbség kollektív sérelmeinek orvoslásáról. "1/ Az Országgyűlés megállapítja, hogy a magyarországi németek 1944-től kezdődő elhurcolása, majd az azt követő kitelepítése az emberi jogokat súlyosan sértő, igazságtalan eljárás volt. Az érintettek ártatlanul, nemzetiségi hovatartozásuk miatt szenvedtek. Ezek az intézkedések a magyarországi németek kollektív felelősségre vonásának megnyilvánulásai voltak. Ezért az Országgyűlés részvétét fejezi ki az elhunytak hozzátartozóinak, és együttérzését a szenvedés túlélőinek. 2/ Az Országgyűlés felhívja a Minisztertanácsot: a kártalanításról terjesszen elő törvényjavaslatot, amely kimondja, hogy a magyarországi németek ugyanolyan elbírálásban részesüljenek, mint azok a nem német nemzetiségű magyar állampolgárok, akik hasonló sérelmeket szenvedtek."

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>