Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 12       Lapozás: 1-10 | 11-12

Tárgymutató: OKTATÁS >> >> Oktatás, felsofokú


1956. szeptember 1.

A bajai III. Béla Gimnáziumban - az országban elsőként - beindult az első német párhuzamos osztály. Minden tantárgyat német nyelven tanítottak, kivéve a magyar nyelv és irodalmat. Igazgatója 1956-tól 1973-ig Schwalm Pál (Paul Schwalm) volt. (1959. március 3-án az iskola Német Nyelvű Gimnázium néven önálló intézménnyé vált, majd 1960. október 29-én felvette a Frankel Leó Német Nyelvű Gimnázium nevet.) Ugyanekkor indult be középfokú képzésként a Teleki Blanka Tanítóképzőben 21 diákkal a tanítóképzés. Ez utóbbi csak az egyetemi képzés beindulásával szűnt meg az 1959/60-as tanévben. Ugyancsak ebben a tanévben kezdte meg működését a Pécsi Tanárképző Főiskolán az első német tanszék, melynek tanszékvezetője Vargha Károly (Karl Vargha) lett.

1957. szeptember 1.

Pécsbányatelepen német gyakorló általános iskola indult, hogy lehetővé tegye a pedagógiai főiskola és tanítóképző végzőseinek oktatási gyakorlatát.

1959. december 19.

A Magyar Népköztársaság és az NDK között egyezményt írtak alá a kulturális és tudományos együttműködésről. Az egyezményben foglaltak szerint többek között a jövőben 15 német szakos egyetemista részképzésen vehetett részt az NDK-ban.

1962. szeptember

Felsőoktatási reform. A reform egyik deklarált célja, hogy a tanárhiánnyal küzdő nemzetiségi általános- és középiskolák számára elegendő tanerőt tudjanak képezni.

1966. szeptember 1.

A bajai tanítóképzőben beindult a német nemzetiségi tanítóképzés. Kezdetben évenként két-két hallgatót vettek fel, majd 1970-től évente hatot.

1970. szeptember 1.

Az első ösztöndíjasok NDK-ban megkezdték tanulmányaikat az oktatási és közművelődési területen. Kezdetben évente 4-6 hallgató tanulhatott az NDK-ban.

1973. szeptember

A pécsi pedagógiai főiskola első ízben küldött 9 hallgatót egy szemeszteres részképzésre Lipcsébe a Klara Zetkin Pedagógiai Főiskolára

1974. január 4.

A Művelődésügyi Minisztérium Nemzetiségi Osztálya az NDK-val megkötött államközi kulturális egyezmény értelmében pályázati felhívást tett közzé a Neue Zeitungban. Eszerint sikeres magyarországi felvételi esetén a német nemzetiségű fiatalok NDK-beli felsőoktatási intézményekben tanulhattak német nyelv és irodalom, valamint népművelői szakon.

1974. február 20.

A Pécsi Tanárképző Főiskola dísztermében együttes ülést tartottak a pécsi főiskola és a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola érintett karai a nemzetiségi pedagógusképzés helyzetéről és a továbbfejlesztés lehetőségeiről. A vitaindítót Vargha Károly tanszékvezető, a korreferátumokat pedig német, szlovák, szerb-horvát és román szakemberek tartották.

1976. szeptember 1.

A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának 13./1974. sz. rendelete értelmében a bajai tanítóképző intézetet tanárképző főiskolai rangra emelték.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>